به گزارش افکارنیوز،

حمید اخوان رئیس شبکه محیط زیست خانه سازمانهای مردم نهاد استان مرکزی گفت:با توجه به برگزاری جلسات مختلف کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک در دوره های مختلف مدیریتی در استان و تغیرات متعدد مدیریتی در شرکت ایرالکو اما مدیران مختلف این شرکت عملا ثابت کرده اند که در هیچ دوره ای و هیچ وقت تعهداتشان را انجام نداده،به مصوبات کارگروه پایبند نبودند و فقط وقتی کار را انجام می دهند که به تشخیص مدیریتی خود شرکت نیاز به تغییرات، بهینه سازی و نوسازی برای بازده بیشتر و افزایش تولید دارد.

 

اخوان اظهار کرد: با قرار دادن مصوبات جلسات کارگروه در زمانهای مختلف در کنار هم به وضوح می بینیم که شرکت ایرالکو هیچ وقت برای تعهدات زیست محیطی اقدام به موقع انجام نداده است.

 

وی افزود:تنها در زمان استانداری محمد حسین مقیمی با فشار شخصی وی،شرکت ایرالکو بخشی از تعهدات را در زمان بهسازی خط 3 انجام و این فشارها در آن مقطع جواب داد و به جز بعضی استثناها ندیدیم که مدیران ایرالکو بر اساس برنامه ها و قولهایشان کار را پیش ببرند.

 

مسائل زیست محیطی ابزاری برای باج خواهی ایرالکو شده است

رئیس شبکه محیط زیست خانه سازمانهای مردم نهاد استان مرکزی با اشاره با ادعاهای پی در پی مدیران ایرالکو مبنی بر پاک بودن و آلاینده نبودن این صنعت گفت:مدیران این شرکت در زمانی که فشارها و مطالبات اجتماعی در موضوع آلودگی هوای شهر شدت می گیرد قولهایی را در کارگروه کاهش آلودگی می دهند و چند ماهی افکار عمومی را از مسئله دور نگه می دارند.

 

  اخوان با اشاره به اینکه دعوی شرکت ایرالکو علیه محیط زیست با این موضوع که نتوانسته آلایندگی این شرکت را ثابت کند نیز در این راستا بوده افزود:هرچند آلایندگی ایرالکو به وضوح مشخص است اما داستان آلودگی هوا،نگرانی مردم،اداره کل محیط زیست و فعالان این عرصه  و کشمکش های ایجاد شده تنها ابزاری برای باج خواهی و سهم خواهی  ایرالکو از مسئولین به بهانه انجام اقدامات زیست محیطی شده است.

 

وی تاکید کرد:این شرکت بارها تسهیلات، امکانات و بودجه های جدیدی به اسم محیط زیست گرفته اما به نظر در این زمینه مصرف نشده و صرف توسعه شرکت شده است.

 

رئیس شبکه محیط زیست خانه سازمانهای مردم نهاد استان مرکزی با اشاره به اینکه تقریبا در دهه اخیر شاهد افزایش ظرفیت تولید شرکت ایرالکو نسبت به قبل هستیم اما علی رغم تعهدات مختلف آلایندگی این شرکت کاهش پیدا نکرده است.

 

 

اخوان کشمکش های زیست محیطی با ایرالکو را بازی دانست که سبب توسعه این شرکت شده و گفت: توسعه ای که اگر بدون این بازی پیاده می شد،تمام هزینه هایش بر عهده شرکت بود و کسی به آنها تسهیلات و امکانات نمی داد و بدهی هایشان هم معوق نمی شد؛ مدیران ایرالکو در این مدت با طرح تلاش برای انجام اقدامات زیست محیطی این شرایط را ایجاد کرده ولی در راستای تعهدات زیست محیطی عمل نمی کنند.

 

 

وی اظهار کرد: ادامه دادن بازی به این شکل نه نفعی برای مردم و نه سودی برای محیط زیست داشته؛ این بازی فقط بدنامی و یا سوء استفاده های پشت پرده دارد.

 

آلایندگی ایرالکو، یک بار برای همیشه حل شود

رئیس شبکه محیط زیست خانه سازمانهای مردم نهاد استان مرکزی با تاکید بر اینکه فعالان محیط زیست استان به دنبال راه جدیدی هستند که یک بار برای همیشه این معضل حل شود افزود: از ظرفیت های قانونی قضایی استفاده کرده  و به عنوان یک تشکل مردمی مستقیما علیه شرکت ایرالکو اقامه دعوی می کنیم.

 

اخوان گفت:تجربه نشان داده پیگیری اجرای تعهدات ایرالکو از طریق کارگروه کاهش آلودگی هوا موفقیت آمیز نبوده و آخرین مورد هم در خصوص تعهد این شرکت برای بهسازی خطوط 4و5 و خارج کردن خطوط قدیمی تولید از رده در آذرماه 94 بود که حتی یکی از دیگهای این خطوط هم از رده خارج نشد.

 

وی ادامه داد:در جلسه دیگری مدیران ایرالکو برنامه زمانبندی جدیدی ارائه دادند که تا 6 اسفند نصف خط 4 را از رده خارج کنند هرچند که مصوبه این بود که کل خط 4 و 5 در آذر 94 از رده خارج شود؛ با وجود این تاخیر باز هم این مصوبه دقیق اجرایی نشد.

 

رئیس شبکه محیط زیست خانه سازمانهای مردم نهاد استان مرکزی اظهار کرد:مصوبات کارگروه در بخش های مرتبط با صنایع کوچک،مسائل شهری یا زمانی که تعهدات مردمی باشد یا در مواردی مثل  نیروگاه شازند کمابیش اجرا شده است و کارنامه کارگروه در بخش های مختلف مثل قضیه ایرالکو سیاه نیست.

 

 

پرونده سیاه ایرالکو در کارگروه کاهش آلودگی

اخوان گفت:اما اثر بخشی مصوبات کارگروه در حوزه ایرالکو به دلیل عملکرد مدیران این شرکت چندان رضایت بخش نبوه و ایرالکو هر بار برای اجرا نکردن مصوبات به شیوه ای متوسل می شود؛یک بار از محیط زیست شکایت می کند، یکبار می گوید بودجه  و امکانات برای اجرای مصوبات نداریم  یکبار تهدید می کند به بیکاری کارگرانش و بحث را امنیتی کرده و می گوید اگر این شرکت تعطیل شود 2 هزار کارگر به خیابانها می ریزند.

 

وی افزود:چنین مسائلی که پیش می آید مسئولین و مدیران کلان که مسئله اقتصاد و هم امنیت را در تصمیماتشان لحاظ می کنند مصلحت اندیشی پیشه کرده و مدارا می کنند؛نمی توان در این شرایط از ایرالکو خواست تعهدات زیست محیطی را تمام و کمال اجرا کنند و بار امنیتی را نیز پذیرفت.

 

 

اهمال مدیران ایرالکو کارگران را بیکار می کند

رئیس شبکه محیط زیست خانه سازمانهای مردم نهاد استان مرکزی اظهار کرد:متاسفانه مدیران ایرالکو مسائل را طوری وانمود می کنند که گویا مسئولین و فعالان محیط زیست با مصوبات کارگروه در صدد بیکار کردن کارگران شرکت و بریدن رزق و روزی آنها هستند.

 

اخوان با تاکید بر اینکه عدم پایبندی مدیران به تعهدات خود در کارگروه و مصوبات آن این شرایط را به وجود آورده است گفت:همه تلاش ما و مصوبات کارگروه به دنبال بهسازی فعالیت های ایرالکو بوده است و با توجه به اینکه خطوط قدیمی تولید شرکت سیستم کاهش آلودگی هوا و دستگاه جمع آوری فلئوراید استخراج شده در فرایند تولید را ندارد،باید جمع آوری و دیگ های جدید جایگزین آن می شد و کارگران روی همین دیگهای جدید کار می کردند نه اینکه بیکار شوند.

 

وی تاکید کرد:مدیران به دلیل اینکه در ساختن دیگهای جدید اهمال کرده اند طوری وانمود می کنند که کارگران احساس کنند مسئولین و فعالان محیط زیست می خواهند شرکت را تعطیل و آنها را بیکار کنند.

 

 

پیگیری قضایی؛ تنها راه برای اجرایی شدن تعهدات ایرالکو

رئیس شبکه محیط زیست خانه سازمانهای مردم نهاد استان مرکزی ادامه داد: فعالان زیست محیطی امیدی به اجرای تعهدات ایرالکو در کارگروه ندارند و تنها راه باقی مانده برای انجام اقدامات کاهنده آلایندگی ایرالکو راه قضایی، دادگاه و دادستانی است و آنجا مسئولیت قوه قضاییه تشخیص حق بوده و کاری به مسائل سیاسی و...ندارد.

 

اخوان با تاکید بر اینکه مدیران ایرالکو در چند سال اخیر نشان داده اند که اراده ای برای انجام تعهدات ندارند گفت:در شرایطی که گروههای سیاسی نیز وارد این مسئله شده اند کار برای محیط زیست و فعالان این عرصه  سخت تر شده و از هر زاویه که به بررسی موضوع پرداخته شود مورد عتاب و تهمت قرار می گیرد.

 

 

مسئله ایرالکو باید تخصصی حل شود

وی افزود:سیاسی شدن مسئله آلایندگی ایرالکو آن را به گره کوری تبدیل کرده که به راحتی باز نمی شود و طرح این مسئله محل تهمت زنی های مختلف شده و با خارج شدن مسئله از فاز محیط زیست و حقیقت خود،  شرایط سختی پیدا کرده است.

 

رئیس شبکه محیط زیست خانه سازمانهای مردم نهاد استان مرکزی خاطر نشان کرد:کاش جریانهای سیاسی وارد این قضیه نمی شدند تا موضوع به شکل تخصصی و مدیریتی حل شود.