به گزارش افکارنیوز،

علی اکبر کریمی نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی در خصوص آلایندگی هوای اراک در گفتگو با  اراک امروز؛ گفت: آلودگی هوای اراک وضعیت نابسامانی دارد.

2015

کریمی با بیان اینکه ۲۰ سال است که آلودگی اراک در کنار هفت کلانشهر کشور مطرح است اظهار کرد: طرح کاهش آلودگی هوای اراک در سال ۸۶ توسط هیات وزیران مصوب شده است.

وی ادامه داد: علیرغم اینکه حدود ۹ سال از مصوب شدن طرح کاهش آلودگی هوای اراک می گذرد تا کنون کمتر از ۳۰ درصد مصوبات کارگروه، اجرایی و کمتر از ۱۰ درصد اعتبارات این حوزه اختصاص یافته است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این در حالی است که بیماری سرطان در اراک بی داد می کند.

کریمی ادامه داد: در آستانه سفر هیات دولت به استان انتظار داریم که مصوبات خوبی را در زمینه کاهش آلودگی هوای اراک داشته باشیم.

طی ۲۴ ساعت گذشته وضعیت هوای اراک برای تمامی گروه های جمعیتی ناسالم بود

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: کیفیت هوای اراک طی ۲۴ ساعت گذشته برای تمامی گروه های جمعیتی در شرایط ناسالم قرار گرفت.

حسینعلی ابراهیمی کارنامی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در گفتگو با  اراک امروز؛گفت: بر اساس اطلاعات مرکز پایش، میانگین غلظت ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکروندر هوای اراک در ۲۴ ساعت گذشته ۱۵۴  گزارش شده که فراتر از استانداردهای زیست محیطی است.

IMG11022912

ابراهیمی اظهار کرد: استاندارد زیست محیطی سنجش ذرات معلق کمتر از دو نیم میکرون در هوا ۳۵ میکروگرم بر متر مکعب است.

وی با بیان اینکه میزان غلظت ذرات معلق در هوا،متغییر است ادامه داد: میزان غلظت ذرات معلق روز گذشته به بیش از دو برابر حد مجاز هم رسید در حالی که در برخی از مواقع کمتر هم شده است.

وی افزود: در سه ماهه سال ۹۵ مجموع روزهایی که کیفیت هوا سالم نبوده ۱۸ روز گزارش شده در حالی که سال گذشته در مدت مشابه این روزها ده روز بوده است و این آمار افزایش ۸۰ درصدی در مدت مشابه را نشان می‌دهد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: اراک یکی از هشت شهر آلوده کشور است که از ابتدای امسال تاکنون ۳۳ روز با کیفیت ناسالم را سپری کرده و سال گذشته نیز ۳۷ روز آلوده را در کارنامه خود به ثبت رسانده است.

ریزگردها تا چهار شنبه مهمان استان مرکزی/دید افقی در اراک به هزار و ۵۰۰ متر کاهش یافت

کارشناس اداره کل هوا شناسی استان مرکزی با اشاره به روند افزایشی ریزگردها در آسمان اراک گفت: پدیده غبار دید افقی را روز یکشته در سطح شهرستان اراک تا هزار و ۵۰۰ متر کاهش داده است.

محمود امیدی، کارشناس اداره کل هواشناسی استان مرکزی در گفتگو با  اراک امروز؛ گفت: با توجه به وزش باد در ساعت پایانی روز گذشته میزان ریزگردها افزایش بیشتری داشت و دید افقی را تا هزار و ۵۰۰ متر کاهش داد.

1834427

امیدی با اشاره به اینکه پدیده غبار دید افقی را در سطح شهرستان اراک کاهش داده است اظهار کرد: در شرایط استاندارد دید افقی حدود ۱۰ هزار متر است که به دلیل وجود غبار این میزان هم اکنون به حدود سه هزار متر در اراک رسیده است.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان مرکزی بیان کرد: بررسی نقشه های هواشناسی بیانگر این موضوع است که تا روز چهار شنبه ریزگردها در آسمان استان خواهند بود هر چند این روند نسبت به روزهای قبل با شدت کمتری همراه خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه این ریزگردها بخش عمده ای از سطح استان را در برگرفته اند افزود: در استان مرکزی بجز شهرستان های آشتیان و تفرش ۱۰ شهرستان استان با این پدیده مواجه بوده اند.

امیدی ادامه داد: به دلیل اینکه ورزش بادها در روزهای اخیر از سمت شرق است بیشتر این ریزگردها از نواحی مرکزی است و بخشی هم منشا داخلی دارند.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان مرکزی خاطرنشان کرد: در سه ماهه نخست امسال استان مرکزی ۲۲ روز گرد و غبار را تجربه کرده است.

افزایش ۲۰ درصدی مراجعات سرپایی به مراکز درمانی در اراک

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی به آلودگی هوای اراک در روز های اخیر اشاره کرد و گفت: میزان مراجعات سرپایی به مراکز درمانی در اراک در زمان آلودگی هوا ۲۰ درصد بیشتر از روز های سالم بوده است.

حسن طاهر احمدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی در گفتگو با  اراک امروز؛گفت: همچنین میزان افراد بستری شده در مراکز درمانی در اراک در روزهای آلوده گاها تا سه برابر روز های سالم افزایش داشته است.

1892646

وی ادامه داد: ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون از آلاینده های خطرناک هستند؛ به دلیل ریز بودن بیش از حد، با نفوذ در دستگاه تنفسی در بخش های انتهایی آن می نشیند و اگر در مدت طولانی استنشاق شود موجب بروز نارسایی هایی در دستگاه تنفسی و سایر اندام های بدن می شود و سلامت شخص را به خطر می اندازد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی بیان کرد: استفاده از مایعات فراوان، شیر، لبنیات ، سبزی ها و میوه های تازه و مغزها در شرایط آلودگی هوا توصیه می شود.

 طاهر احمدی خاطرنشان کرد: گروه های آسیب پذیر شامل بیبماران قلبی و تنفسی، کودکان زنان باردار و سالمندان بهتر است که در منزل بمانند و از قرار گرفتن در فضای باز و مناطق شلوغ شهری بپرهیزند.

در این شرایط که کاری از دست مسئولین استان نمی آید و زمان بارندگی هم نیست باید نشست و در این ایام دست به دعا برداشت تا شاید بتوان در دست ریزگردها عبور کرد.