به گزارش افکارنیوز،

خرما از محصولاتی است که بیشتر در نواحی گرمسیر مناطق جنوبی کشور کشت، تولید و به بازار عرضه می‌شود.

شهرستان حاجی‌آباد که در نقطه شمالی هرمزگان قرار گرفته است از ظرفیت‌های قابل توجهی در حوزه کشاورزی و نخیلات برخوردار است.

تولید گندم در این شهرستان موجب شده است حاجی‌آباد به قطب کشاورزی هرمزگان تبدیل شود و طبق اعلام رسمی از سازمان جهاد کشاورزی، سالانه بیش از 47 هزار تن گندم به‌ وسیله کشاورزان این منطقه تولید می‌شود که این آمار حاکی از آن است که مردم حاجی‌آباد 90 درصد گندم استان را هر ساله تامین می‌کنند.

اگرچه طی سال‌های اخیر در مناطق جنوبی کشور شاهد خشکسالی‌های پی در پی و خسارت‌های جبران‌ناپذیر در این مناطق بودیم، اما کمبود منابع آب نتوانست هیچ‌گونه تاثیری در روحیه باغداران برای هجرت به شهر ایجاد کند.

خرمای پیارم این منطقه که از ویژگی‌های منحصر به‌ فرد برخوردار بوده و توجه بازارهای داخلی و خارجی را با نوع کیفیت محصول به خود جلب کرده است، اما تاکنون مورد بی‌مهری و بی‌توجهی متولیان امر قرار گرفته و تلاش باغداران برای ایجاد کارخانه بسته‌بندی خرما بی‌نتیجه مانده است.

عدم تکنولوژی، درجه‌بندی، بسته‌بندی و نبود کارگاه‌های پیشرفته و مدرن و کمبود سردخانه‌های بهداشتی امروز از جمله مسائلی است که باغداران با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

ضعف دانش فنی در تولید باعث کاهش کیفیت این محصول مرغوب شده است و می‌توان با ورود دانشجویان به این عرصه زمینه بهره‌وری و تولید بیشتر این محصول را فراهم کرد.

اغلب دلالان بدون توجه به برچسب و چاپ روی کارتن خرما اقدام به خرید و بسته‌بندی این محصول باکیفیت می‌کنند و گاهی خرمای ناب این منطقه با عنوان خرمای شهرهای دیگر راهی بازارهای داخلی و خارجی می‌شود که این مسئله ضربه‌ای مهلک به دستان پینه بسته باغداران و شناسایی ظرفیت‌های شهرستان حاجی‌آباد خواهد بود.

همچنین معضل دیگر وجود دلالان و کاسب‌کارانی است که با قیمت پایین محصول خرما را از باغداران خریداری می‌کنند و با قیمت بالا در معرض دید مشتریان قرار می‌دهند.

با این توضیحات مردم حاجی‌آباد به تدابیر دولت نیازمندند و انتظار دارند زمینه حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی فراهم آید تا با برنامه‌ریزی منسجم، کارخانه بسته‌بندی مدرن خرمای پیارم راه‌اندازی شود تا این محصول که حاصل زحمات مردمان بومی این منطقه است مورد توجه عموم قرار بگیرد و نام حاجی‌آباد به‌ عنوان شهرستان صادرکننده خرما همانند دیگر مناطق کشور نخل‌خیز معرفی شود.

طبق آمار رسمی از سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور در هشت ماه گذشته بیش از 110 هزار تن خرمای پیارم به کشورهای مختلف صادر شده که در این راستا 15 هزار تن از این رقم مربوط به نخلستان‌های شهرستان حاجی‌آباد بوده است.