به گزارش افکارنیوز،

کاظم قربانی امروز در جمع خبرنگاران، با اشاره به کاهش چشمگیر پرداخت عوارض ورود خودروهای خارجی به این جزیره اظهارداشت: این امر پس از بازنگری ارزش و تعرفه گمرکی از 27 اسفندماه سال گذشته و  با هدف جلوگیری از ورود بی رویه خودروهای نامناسب و فرسوده سرزمین اصلی به این منطقه محقق شد.

وی گفت: این سیاست از سوی اداره کل گمرک و ترانزیت قشم و بنا به دستور حمیدرضا مومنی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم در حال اجرا است.

سرپرست اداره کل ترانزیت و گمرک سازمان منطقه آزاد قشم در ادامه از افزایش عمر ورود انواع خودرو از تاریخ 27 اسفند 94 با توجه به کیفیت ساخت خودروهای خارجی، از یک تا سه سال خبرداد.

قربانی با اشاره به کاهش تعرفه ورود انواع سواری، ون، وانت، استیشن و کامیونت، مینی بوس، کامیون و ماشین آلات راه سازی بیان‌داشت: علاوه بر افزایش زمان ساخت خودروها، ترخیص آنها نیز نیازمند دریافت تائید فنی است.

وی تصریح‌کرد: تا پیش از این، ورود مینی بوس، اتوبوس،کامیونت و ون به قشم زیر مدل 2014 با حد اکثر 2 سال زمان ساخت و تعرفه صفر تا 10 درصد مجاز بود که طبق سیاست جدید مدل ساخت این خودروها با سه سال کاهش به 2011 و تعرفه آن نیز به صفر تا 12 درصد رسیده است.

به گفته سرپرست اداره‌کل ترانزیت و گمرک سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به کاهش واردات انواع سواری استیشن و وانت از مدل 2013 به 2011 بیان‌کرد: تعرفه این خودرو از 5 تا 20 درصد به رقم 4 تا 14 درصد افزایش یافته است.

وی ادامه داد: مدل مجاز کامیون و تریلر با کفی نیز از 2011 به 2008 و تعرفه آن نیز به جای صفر تا 25 درصد به صفر تا 18 درصد کاهش یافته است.

سرپرست اداره کل گمرک و ترانزیت سازمان منطقه آزاد قشم در ادامه با اشاره به واردات تاکسی‌های خارجی به جزیره قشم بیان‌کرد: واردات تاکسی مدل 2014 به جای خودروهای ویژه حمل و نقل عمومی از تاریخ 27 اسفند 94 با مدل 2015 مجاز شده و تعرفه آن نیز از صفر تا 5 به صفر تا 6 درصد رسیده است.

 قربانی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به نحوه واردات انواع ماشین آلات راه سازی با افزایش عمر دو ساله ساخت آن گفت: وارد کنندگان ماشین آلات راه سازی از این پس می‌توانند به جای مدل 2008 با تعرفه صفر تا 40 درصد،  مدل 206 با تعرفه صفر تا 22 درصد وارد جزیره قشم کنند.