به گزارش افکارنیوز،

محمدرضا عبادیان ظهر امروز در مراسم افتتاحیه دفتر پیوند اعضاء دانشگاه بوعلی در بیمارستان بعثت موضوع اهدای عضو در استان را بحث به‌روز شده دانست و اظهار داشت: بسیاری از شهروندان استان همدان با موضوع اهدای عضو بیگانه نیستند و یکی از گام‌های آگاهی‌رسانی به مردم درگیری افراد با این موضوع به صورت خانوادگی است.

وی با بیان اینکه بسیاری از خانواده‌های استان در انجمن اهدای عضو ثبت نام و کارت اهدا را دریافت کرده‌اند، عنوان کرد: خوشبختانه با فرهنگ‌سازی صحیح در 2 سال اخیر آمار اهدای عضو رشد چشم‌گیری داشته و ما به دنبال نهادینه شدن این امر در جامعه هستیم.

عبادیان با اشاره به آموزش 61 پرستار و پزشک در زمینه اهدای عضو بیان کرد: کارگاه‌های آموزشی برای این افراد در سال گذشته با یاری انجمن اهدای عضو ایرانیان برپا شد و این افراد در سطح استان و مجموعه درمانی حضور دارند، ضمن اینکه هدف ما افزایش تعداد این افراد است.

وی تأکید کرد: آمادگی لازم برای اطلاع رسانی از وجود مرگ مغزی، نگهداری مرگ مغزی، گرفتن رضایت از خانواده این افراد و آماده‌سازی جسم برای برداشت عضو از جمله وظایف این افراد دوره دیده است و آموزش در این کارگاه‌ها توسط اساتید بین المللی انجام گرفته که افزایش تعداد متقاضیان در این زمینه سبب تکرار این کارگاه‌ها می‌شود تا روزی که تعداد این افراد به 610 نفر برسد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه امر اهدای عضو نیازمند فرهنگ‌سازی و کار فنی درست است، اظهارداشت: بالاترین ستون‌های استان نظیر نماینده ولی فقیه در استان همدان و استاندار همراه ما در این زمینه هستند و در برخی مواقع شاهد بودیم که این افراد در این گونه فعالیت‌ها از مجموعه دانشگاه علوم پزشکی پیشی گرفته‌اند.

وی تصریح کرد: شورای اداری استان توجیهی است و برخی از افراد در شورا کارت اهدای عضو را دریافت کرده‌اند.

عبادیان افزود: به دلیل افزایش تعداد داوطلبان برای ثبت نام در انجمن اهدای عضو ما در صدور و اهدای کارت عضو عقب هستیم و برای سرعت بخشیدن به این امر سیستم جدیدی پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به این که این مجموعه، ایده‌ها و تاثیر آن بر روی آحاد مردم نیازمند یک مدیریت مناسب است، عنوان کرد: مجموعه بهداشت و درمان استان باید هنرمندی خود را در زمینه اطلاع رسانی از وجود مرگ مغزی، نگهداری از بیمار مرگ مغزی، گرفتن رضایت از خانواده این افراد و آماده‌سازی بیمار مرگ مغزی برای برداشت عضو را نشان دهد و در این زمینه پزشکان فعالی حضور دارند.

عبادیان نبود جا و مکان مناسب برای برداشت اعضا را یکی از مشکلات مهم دانست و اظهار داشت: با همکاری مسئولان بیمارستان بعثت که به راحتی با تأمین مکان همکاری کردند و ما شاهد همکاری پرسنل بیمارستان در این زمینه هستیم.

وی تأکید کرد: آمار اهدای عضو در استان رضایت‌بخش است و طبیعتا با تمام ناراحتی که برای خانواده‌ها داریم اما اگر بتوانیم از شدت و سختی بیماران کلیوی، کبدی، ریوی و غیره بکاهیم رو ح دوباره‌ای را به جامعه می‌بخشیم و این کار در بیمارستان بعثت شروع و با همکاری شبانه روزی همراه است.

 معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان بیان کرد: به مردم اطلاع می‌دهیم که این کار به طور کامل علمی و شرعی انجام می‌شود و سعی ما پیوند افراد نیازمند به اعضا در بیمارستان بعثت همدان به جای فرستادن به تهران است.