به گزارش افکارنیوز،

دکتر مجید حمیدی پنجشنبه 25 آذر در مراسم افتتاح دفتر پیوند اعضای بیمارستان بعثت شهر همدان،عنوان کرد: در هر ۱۰ دقیقه یک بیمار نیازمند به اهدای عضو بوده و در هر ۷۰ دقیقه یک جوان ۲۰ تا ۴۰ سال دچار مرگ مغزی می‌شود و در هر ۱۲ ساعت یک نفر اقدام به اهدای عضو می‌کند. موضوع اهدای عضو در جامعه برای مسئولان از اهمیت خاصی برخوردار است به طوریکه افتتاح دفتر پیوند اعضو از سال ۹۰ دغدغه ما بود که خوشبختانه امسال محلی برای پیوند اعضا مجهز و تجهیز شد.

وی با ابراز خرسندی از وجود چنین دفتری در بیمارستان بعثت گفت: این دفتر محیط مناسبی است که این امکان را فراهم می‌آورد تا بتوانیم در شرایط مناسب‌تری خانواده بیماران مرگ مغزی را برای رضایت اهدای عضو با نهایت احترام، قانون و شرع قانع کنیم.

رئیس بیمارستان بعثت همدان نیز با بیان اینکه پیوند یک فرآیند پیچیده است به طوریکه قسمت برون‌بخشی در این حوزه بیشتر درگیر هستند، اظهار کرد: فراهم‌سازی فضای فیزیکی برای پیوند اعضا به عهده بیمارستان بعثت است.

محمدرضا ساعتیان گفت: کسانی که مرگ مغزی شده‌اند و به بیمارستان‌ها آورده می شوند معمولا در سنین پایین هستند و بهترین مورد برای پیوند اعضا جوانان مرگ مغزی شده هستند چرا که تمام اعضای بدن آنها سالم است. کسی که کارت اهدای عضو را دریافت می‌کند از خود مایه می‌گذارد و این بهترین کار است چرا که وقتی فرد دچار مرگ مغزی می‌شود، دیگر نمی‌تواند در این مورد تصمیم‌گیری کند. برای خانواده‌ای که جوان خود را از دست می‌دهد، بسیار سخت است که در آن شرایط برای اهدای عضو فرزندش تصمیم‌گیری کند چرا که ما ایرانیان به معجزه ایمان داریم.

وی خاطرنشان کرد: در همدان به قدری فرهنگ‌سازی خوب و موفق بوده که به اذعان همگان جهش چندین برابری در افرادی که کاندیدای اهدای عضو هستند، شاهد هستیم.

مدیر دفتر پرستاری و نماینده سازمان‌های مردم‌نهاد در استان همدان نیز گفت: بیمارستان بعثت نخستین بیمارستان در کشور است که ۶ اتاق را به سازمان‌های مردم‌نهاد اختصاص داده است.

فاطمه شیرانی با بیان اینکه این ۶ سازمان مردم‌نهاد به عنوان انجمن حمایت از بیماران فعالیت دارند، افزود: این 6 سازمان در انجمن‌های حمایت از بیماران تالاسمی، هموفیلی، p.k.u، محک(کودکان سرطانی)، کاشت حلزون شنوایی و اهدای عضو ایرانیان فعال هستند. این فعالیت در همدان افتخار بزرگی است. وجود دفتر پیوند اعضا  دغدغه مسئولان بیمارستان بعثت بود که خوشبختانه امروز شاهد افتتاح این دفتر هستیم.