زلیکو ترایکوویچ رئیس فدراسیون کشتی صربستان ، به همراه جمعی از اعضای هیأت رئیسه این فدراسیون و سفیر این کشور در تهران دقایقی پیش در محل کمیته ملی المپیک با صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار صالحی امیری(رئیس کمیته ملی المپیک)، زلیکو ترایکوویچ(رئیس فدراسیون کشتی صربستان)، دراگان تودوروویچ (سفیر صربستان در ایران)، کیکاوس سعیدی(دبیرکل کمیته ملی المپیک)، پیمان فخری(رئیس مرکز نظارت بر تیم های ملی) علیرضا دبیر(رئیس فدراسیون کشتی)،حمید سوریان(نائب رئیس فدراسیون کشتی) فرید فتاحیان (مدیر امور بین الملل) حمید سلامی(مدیر تشریفات) محمود عبداللهی(مدیر روابط عمومی کمیته ملی المپیک) حضور داشتند و طرفین بر گسترش مناسبات و تفاهمنامه های ورزشی تاکید کردند.

در ابتدای این جلسه سید رضا صالحی امیری ضمن خیر مقدم به رییس فدراسیون کشتی صربستان عنوان داشت: فدراسیون کشتی ایران با حضور آقایان دبیر و سوریان که از اسطوره های این ورزش در ایران هستند، در آستانه یک تحول و جهش است و همانطور که از موزه ما بازدید کردید، تندیس ها ،مدال ها و یادبودهای قهرمانان کشتی که بار اصلی مدال آوری ایران در بازیهای المپیک را بر دوش می کشند، زینت بخش موزه ملی ورزش ایران است.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: بدون تردید افزایش تعاملات و تفاهمنامه های ورزشی بین دو کشور می تواند باعث رشد و ارتقای بیش از پیش در زمینه ورزش، نشاط اجتماعی و مناسبات فرهنگی بین دو ملت گردد و قطعا در کشتی دو کشور می توانند فراتر از ظرفیت موجود همکاری های سازنده ای داشته باشند.

رئیس کمیته ملی المپیک ضمن اشاره به  اثر باستانی منقش به تصویر دو کشتی گیر مربوط به ۳ هزار سال قبل از میلاد  به میهمانان صربستانی اظهار کرد: کشتی قدیمی ترین اثر فرهنگی ایرانیان است و به همین جهت هویت ملی محسوب می شود. با وجودیکه از ۳۱ استان کشور ورزشکاران بسیاری در سطح قهرمانی داریم اما اقشار عمومی همه از کشتی سئوال می کنند، شاید در المپیک در خیلی از رشته ها نتیجه نگیریم اما در کشتی مردم از ما توقع دارند.

صالحی امیری افزود: در برخی از رشته های ورزشی صربستان از ما جلوتر و در برخی رشته ها نیز ما موفق تر هستیم. تمایل داریم تا با امضاء تفاهم نامه  در خصوص تبادل مربی، ورزشکار و برگزاری دوره های آموزشی با شما همکاری مشترک داشته  باشیم.

وی در ادامه صحبت هایش به ارتباط  صمیمانه و خوب  با لالوویچ رئیس اتحادیه کشتی جهانی نیز اشاره کرد و گفت: یکی از مربیان رشته شنا در کشور ما نیز صربستانی است که هم ارتباط خوبی با بازیکنان دارد و هم رئیس فدراسیون شنا از او رضایت کامل دارد. به طور کلی صرب ها در ورزش ایران جایگاه خوبی دارند.

علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی هم ضمن قدردانی از رییس کمیته ملی المپیک خطاب به سفیر و رییس فدراسیون کشتی صربستان اعلام داشت: از زمان حضور صالحی امیری در راس کمیته ما شاهد آرامش و افزایش همکاری و تعاملات سازنده در ورزش کشور بودیم و حمایت های کمیته ملی المپیک از کشتی همواره مایه دلگرمی ما بوده است.

در ادامه این نشست زلیکو ترایکوویچ رئیس فدراسیون کشتی صربستان ضمن تشکر از دعوت و میهمان نوازی ایرانیان اظهار داشت: افتخار می‌کنم در ایران که کشتی هویت ملی این کشور است، حضور دارم. از سال ۲۰۰۶ که هدایت کشتی  صربستان را عهده دارم کشتی ایران را دنبال می‌کنم و قهرمانان شما از جمله حمید سوریان را به خوبی می شناسم. همیشه در مسابقات شاهد بودم که وقتی کشتی گیران ایرانی وارد تشک  می شدند، همه سالن از حضور جنگنده های ایرانی به وجد می آمدند و شور عجیبی به پا می شد.

وی با اشاره به مبارزات حمید سوریان افزود: سوریان قهرمان بزرگی است و هرچیزی که در کشتی و  ورزش اهمیت دارد ایشان به آن دست یافته است. کشتی ورزش شماره یک ایران است و خوشحالم  با همکاری مشترک با شما چیزهای زیادی برای یادگرفتن داریم.

رئیس فدراسیون کشتی صربستان تصریح کرد: یکی از دلایل پیشرفت کشتی ما در ۸ سال گذشته، حمایت های دولت و کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش مان از کشتی بوده است و تلاش می کنیم تا سطح خود را در این ورزش بالاتر ببریم.کشتی صربستان در فرنگی موفق تر بوده اما در تلاش هستیم تا در سبک آزاد نیز رشد داشته باشیم.

زلیکو ترایکوویچ ادامه داد: لالوویچ رییس اتحادیه کشتی جهان برای باقی ماندن کشتی در المپیک تلاش بسیاری کرد و تغییرات خوب و بسیاری نیز در آن ایجاد کرد.

وی افزود: با وجود اینکه شرایط شیوع بیماری کرونا قابل پیش بینی نیست، تاکنون ۶۲ کشور برای حضور در  مسابقات جهانی کشتی که ۵ دسامبر به میزبانی بلگراد برگزار می شود، اعلام آمادگی کرده اند که  امیدوارم شرایط به گونه ای پیش برود که این مسابقات برگزار شود.

در ادامه نشست هدایایی بین دو طرف رد و بدل شد و دراگان تودوروویچ سفیر صربستان در ایران ضمن ابراز خوشحالی از حضور در این جلسه گفت: با توجه به شرایط موجودی که کرونا بوجود آورده این نخستین جلسه ای است که درآن حضور می‌یابیم.

وی افزود: پیش از این با وزیر ورزش و جوانان ملاقات داشتم و همچنین با فدراسیون‌های بسکتبال، تنیس، تنیس روی میز نیز تفاهم نامه همکاری امضا کرده ایم.

در ادامه زلیکو ترایکوویچ به همراه جمعی از اعضای هیأت رئیسه فدراسیون کشتی صربستان و سفیر این کشور در تهران از موزه ملی ورزش، المپیک و پارالمپیک دیدن کردند.

در این بازدید سعیدی، دبیر، سوریان،  عبداللهی و حمید سلامی(مدیر تشریفات کمیته ملی المپیک) ترایکوویچ و هیئت همراهش را مشایعت کردند.

رئیس فدراسیون کشتی صربستان در این بازدید ضمن توجه به بخش ویژه مرحوم تختی و مدال ها و افتخارات کشتی گیران کشورمان و تندیس های قهرمانان در تالار مشاهیر ورزش ایران عنوان کرد: به شخصه شاهد زحمات و دلاوری های کشتی گیران شما برای رسیدن به این مدال ها در عرصه بین المللی بوده و هستم.