مسعود اقبالی درباره بازی دوستانه تیم ملی فوتبال کشورمان مقابل بوسنی و هرزگوین اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شد که تیم بوسنی با تمام ظرفیتش مقابل تیم ملی بازی نخواهد کرد و اینطور که به نظر می‌رسید هشت یا 9 بازیکن اصلی این تیم غایب بودند و تیم دوم بوسنی به اضافه یکی دو بازیکن اصلی‌اش به مصاف ایران آمد. در این بازی هم ما دیدیم که تیم بوسنی در خطوط مختلف مشکل دارد و آنچنان تیم قدرتمندی برابر تیم ملی ما نشان نداد.

وی در ادامه افزود: در حقیقت تیم ملی با یک تیم متوسط اروپایی بازی می‌کرد، البته ما هم چند بازیکن اصلی‌مان را نداشتیم و مهدی طارمی و سردار آزمون به همراه چند بازیکن اصلی‌مان غیبت داشتند. تیم ما در کارهای دفاعی بسیار خوب عمل کرد، ولی در فاز حمله و انتقال توپ از دفاع به حمله بسیار کند بود و برنامه‌ای نداشتیم. در جناحین هم ما بازیکنی که رونده باشد، در دفاع و حمله شرکت کند و بتواند ارسال‌های خوبی برای مهاجمان ما داشته باشد، ندیدیم. 

کارشناس فوتبال کشورمان خاطر نشان کرد: در نیمه اول تیم ما پرس خوبی روی بازیکنان حریف داشت و کارهای دفاعی را در یک‌سوم دفاعی خودمان به خوبی انجام می‌دادیم. در نیمه دوم روی دو اشتباهی که مدافعان بوسنی داشتند دو گل زیبا به ثمر رساندیم. مشکل اساسی تیم ما، حفظ توپ است و در انتقال توپ از دفاع به حمله ضعف داریم. هر سه دفاع ما در بازی مقابل بوسنی مدافع وسط بودند و ممکن است با این روش در آینده به مشکل بخوریم. ما اگر به سیستم 2-4-4 برگردیم می‌توانیم بهتر عمل کنیم.

اقبالی با انتقاد از بازی برخی بازیکنان تیم ملی تصریح کرد: صادق محرمی و علی قلی‌زاده باید تلاش بیشتری داشته باشند، کیفیت بازی‌شان را بالا ببرند و بیشتر در خدمت تیم باشند. شجاع خلیل‌زاده با عملکردی که در بازی‌های باشگاهی داشته است می‌تواند به تیم ملی کمک کند، اما بازیکنی مثل حاج‌صفی در کار تیمی حضور فعالی نداشت و در ادامه بازی هم مصدوم شد. آنچه مسلم است تیم ملی باید پوست‌اندازی کند و تیم جوان‌تری را برای آینده بسازیم.

وی همچنین یادآور شد: ما تا زمان بازی‌های مقدماتی جام جهانی 2022 فرصت زیادی داریم. تیم اصلی ما شناخته شده است و اسکوچیچ باید به دنبال شناسایی سه یا چهار بازیکن کلیدی در هر پست باشد که ترکیب تیمش را تکمیل کند. ما سه چهار بازیکن اصلی‌مان در این اردو غیبت داشتند و اگر به اردو اضافه شوند تیم کاملی در اختیار داریم و می‌توانیم به راحتی مقابل بحرین و عراق بازی کنیم. سرمربی تیم ملی مهمترین وظیفه‌اش سازماندهی کارهای تاکتیکی در دفاع و حمله است. فدراسیون فوتبال باید برنامه‌ریزی درستی داشته باشد و تیم ملی با تیم‌های بزرگ بازی کند تا هم بازیکنان به طور جدی محک بخورند و هم کادر فنی تیم ملی بتواند سیستم موردنظرش را در بازی‌ها پیاده کند. برای اینکه انسجام تیمی تیم ملی بالا برود، باید بازی‌های بیشتری انجام دهیم.

کارشناس فوتبال کشورمان در پاسخ به این پرسش که «با انجام دو بازی مقابل ازبکستان و بوسنی می‌توانیم ارزیابی از عملکرد اسکوچیچ به‌عنوان سرمربی تیم ملی داشته باشیم؟»، اظهار داشت: من از مصاحبه اسکوچیچ بعد از بازی با بوسنی تعجب کردم! سرمربی تیم ملی گفت که در نیمه دوم بازی مقابل بوسنی ما تعدادی از بازیکنان را عوض کردیم، ولی متأسفانه سیستم ما به‌هم خورد. اسکوچیچ نباید این صحبت‌ها را مطرح می‌کرد. سرمربی تیم وقتی بازیکنی را تعویض می‌کند، با حضور بازیکنان جدید نباید سیستم و نظم تیمی تیم به‌هم بریزد.

اقبالی ادامه داد: بازیکنانی که تعویض می‌شوند نباید عامل به‌هم ریختن استراتژی تیمی شوند و سرمربی تیم ملی نباید این مسئله را بیان می‌کرد. به هر حال ارزیابی از عملکرد اسکوچیچ در تیم ملی در حال حاضر زود است. اگر اسکوچیچ در این مدت باقیمانده تا بازی‌های مقدماتی جام جهانی بتواند وظایف بازیکنان را مشخص کند و بازیکنان بفهمند که در حمله و دفاع چه وظایفی دارند و در قالب یک سیستم تیمی پیاده کند، وظیفه‌اش در تیم ملی را به خوبی را انجام داده است. سرمربی تیم ملی مربی باتجربه‌ای است و اگر ابزار لازم را داشته باشد، می‌تواند موفق شود. الان برخی از بازیکنان تیم ملی ما مشکل تکنیکی و مهارتی دارند و از استاندارد‌‌های بین‌المللی دور هستند.