بیژن ذوالفقار نسب در مورد نقشی که برخی باشگاه‌های صنعتی در شبکه دلالی در فوتبال دارند و حتی گاهی اوقات به چرخه فوتبال ضربه می‌زنند اظهار داشت: در تمام دنیا کارخانه‌های صنعتی به دنبال راهی هستند تا از طریق ورزش و رسانه‌های ورزشی تبلیغات‌شان را انجام بدهند.

وی افزود: به طور مثال در آلمان 30 سال است که کارخانه بنز حامی مالی باشگاه بایرن مونیخ است یا باشگاه دیگری در آلمان از سوی شرکت خودرو سازی گلف حمایت می‌شود. در انگلیس هم شرکت‌های صنعتی و کارخانجات  بزرگ حامی مالی باشگاه‌ها هستند و سوال اینجاست که چرا در اروپا از این حضور حامیان صنعتی به بهترین شکل استفاده می‌شود ولی در ایران حضور کارخانجات صنعتی در فوتبال برای‌مان مشکلاتی به همراه داشته است؟

کارشناس فوتبال اضافه کرد: در کشورمان نظارت دقیقی بر روی کارخانجات و صنایع خصولتی وجود ندارد. خصولتی کارخانه‌ها و موسساتی هستند که در اختیار دولت هستند اما یک بخش کوچک آن در بخش خصوصی اداره می‌شود. ما نتوانسته‌ایم از صنایع در ورزش به خوبی استفاده کنیم هم در بخش ورزشی‌ و هم در بخش اقتصادی آن.

بیژن ذوالفقارنسب تصریح کرد: به طور مثال کارخانه X 30 یا 20 میلیارد تومان می‌خواهد در ورزش هزینه کند، از این پول به صورت خوب یا ضعیف، عالی یا در راه غیرضروری استفاده می‌کنیم؟! این ضعف مدیریت ورزشی ماست که باشگاه‌ها صنعتی نظارت دقیق و صحیحی بر روی آورده‌های مالی انجام نمی‌دهند. بودجه‌های باشگاه صنعتی بعضا خوب مدیریت نمی‌شود و در واقع مهم‌ترین عامل ناکامی فوتبال کشورمان در بخش باشگاه‌های صنعتی عدم مدیریت مالی و عدم مدیریت ورزشی این باشگاه‌ها محسوب می‌شود.

این مربی سابق فوتبال در مورد اینکه چه راهکاری برای بهبود وضع موجود دارید اظهار داشت: باید در این زمینه از متخصصان علوم ورزشی در باشگاه‌ها استفاده شود و آموزش‌های لازم را به نیروهای جذب شده بدهند و تمام جوانب و منافع مالی باشگاه‌ها و حامی مالی در نظر گرفت شود. در کشورهای خارجی اگر باشگاهی ناموفق شود و یا در داخل صنایع و کارخانه مشکل مالی یا ضرری رخ بدهد  خیلی سریع و صریح اعلام می‌شود تا جلوی ضرر گرفته شود. هیچ حرفی ناگفته در باشگاه‌های خارجی که از سوی صنایع حمایت می‌شوند وجود ندارد.

وی تصریح کرد: تمامی مسایل به صورت شفاف و صریح برای اعضای هیات مدیره باشگاه ، رسانه‌ها و هواداران اعلام می‌شود.هوادارانی که با خرید بلیت درآمدهای چندین میلیون یورویی در طول فصل برای باشگاه ها رقم می‌زنند  به همین دلیل هم تمامی مسایل سود و زیان باشگاه و... خیلی راحت به هواداران اعلام می‌شود. در فوتبال ما آیا هیچ باشگاه صنعتی میزان سود و زیانش را به هواداران اعلام می‌کند؟ اصلا کسی می‌داند چقدر بودجه وجود داشته و چقدر هزینه انجام شده است؟! مسایل مالی و ورزشی باشگاه‌های صنعتی باید مدیریت شوند. در ایران به این مسایل نه فدراسیون فوتبال به آن می‌پردازد، نه دولت، نه حتی خود کارخانه که بودجه را تامین کرده این مسایل و مطالبات را پیگیری نمی‌کند.