ناصر ابراهیمی ، پیشکسوت و مربی سابق فوتبال ایران  درباره شرایط تیم‌های استقلال و پرسپولیس در آستانه دربی 94 اظهار داشت: بازی شهرآورد در سرتاسر دنیا برگزار می‌شود. بعضی از تیم‌ها در دنیا، چون به یک شهر تعلق دارند به نوعی همشهری محسوب می‌شوند، اما برخی از تیم‌های دیگر مانند بارسلونا و رئال مادرید همشهری نیستند بنابراین اگر بخواهیم به عنوان مثال به طور دقیق درباره شهرآورد اسپانیا حرف بزنیم می‌توانیم به بازی تیم‌های رئال مادرید و اتلتیکو مادرید اشاره کنیم و یا در فوتبال انگلستان رقابت شهرآورد بین ۲ تیم منچستر است.

از گذشته دربی حساسیت‌های خودش را داشته است

پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس ادامه داد: در ایران هم قبل از انقلاب اسلامی ایران تا جایی که من به خاطر دارم، همیشه بین ۲ تیم تاج (دوچرخه سواران سابق) و شاهین رقابت وجود داشت. از زمانی که لیگ برتر و جام تخت جمشید در ایران تشکیل شد، رقابت‌های شهرآورد شخص جدیدی به خود گرفت و حتی بعد از انقلاب اسلامی، چه در سطح لیگ و چه در سطح استانی حساسیت این بازی‌ها بیشتر هم شد.

در رختکن به بازیکن‌ها می‌گفتیم به خاطر هواداران به استقلال نبازید

ابراهیمی افزود: شهرآورد شرایط خاص خودش را دارد و قابل پیش بینی نیست. من حدود ۱۳ بار در بازی‌های شهرآورد دستیار علی پروین بودم. آن زمان در رختکن به بازیکنان می‌گفتیم به هر تیمی که می‌خواهید ببازید، اما به استقلال نبازید تا دل هواداران نشکند. همین حرف هم زمان مربیگری مرحوم منصور پور حیدری به صورت معکوس در رختکن استقلال گفته می‌شد. همین صحبت‌ها یک سری حساسیت‌هایی را برای این بازی ایجاد می‌کرد.

شرایط روحی - روانی در این بازی بسیار مهم است

پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس ادامه داد: از نظر آمادگی هر ۲ تیم در سطح بالایی قرار دارند، اما هر تیمی که از نظر شرایط روحی و روانی بهتر باشد و بتواند در خط هافبک نسبت به حریف برتری داشته باشد شانس بیشتر برای برنده شدن دارد. امیدوارم که بازی تماشاگر پسندی باشد.

در شهرآورد ۹۴ رقابت در میانه میدان است

ابراهیمی تاکید کرد: در این بازی جنگ، جنگ خط هافبک‌ها است؛ در گذشته تیم‌ها در میانه زمین هافبک‌های کمتری داشتند، اما امروزه مهم‌ترین بخش تیم‌ها خط میانی است.

او درباره اینکه گاهی گفته می‌شود نتیجه برخی شهرآورد‌ها از پیش مشخص است گفت: چنین چیزی هیچ وقت وجود نداشته است. من در دربی حاضر بودم. حساسیت همیشه وجود داشته، اما هیچ وقت این طور نبوده که بگویند باید این بازی مساوی شود یا فلان تیم برنده شود.