فوتبال به عنوان ورزشی که اتفاقات غیر قابل پیش‌بینی در آن رخ می‌دهد آمارهای زیادی را زیر سؤال برده اما باز هم آمارها بهترین راه پیش‌بینی نتایج هستند و در موارد زیادی درست از کار درمی‌آیند.

از نگاه آماری پیدا کردن یک تیم به عنوان برنده در دربی پیش‌ رو بسیار سخت است و نمی‌شود برتری برای یکی از تیم‌ها در نظر گرفت. پرسپولیس تا فینال لیگ قهرمانان آسیا رفته و نتایج بهتری در بازی‌های مشترک با استقلال کسب کرده، پس باید برنده دربی باشد اما بعد از فینال لیگ قهرمانان آسیا و جدایی بشار رسن خلاقیت این تیم در حمله کمتر شده و از طرفی استقلال دو برد متوالی در لیگ برتر دارد و روز به روز هماهنگ‌تر و بهتر می‌شود. استقلال خوب گل می‌زند و با آمدن رشید مظاهری سخت‌تر هم گل می‌خورد و اگر وضعیت حال دو تیم را بخواهیم بررسی کنیم استقلال تیم برنده میدان است. ضد و نقیض‌های حال و روز دو تیم و نتایجی که کسب کردند همه را سردرگم کرده و نمی‌شود برنده را برای این بازی انتخاب کرد.

یکی از آمارهای قابل استناد در نتایج دو تیم بازی‌های برگزار شده در ورزشگاه آزادی به میزبانی استقلال و پرسپولیس است. هر دو تیم ۴ بار در ورزشگاه آزادی میزبان بودند و هر دو تیم بازی در این زمین را به خوبی بلدند و به رقبای خود در خانه نباختند. اسقلال امتیازات بیشتری در خانه کسب کرده و گل هم بیشتر زده ولی هر دو تیم در ورزشگاه آزادی بازنده نبودند و استناد به این نتایج خبر از تساوی بازی می‌دهد.

به عملکرد لیگ بیستم سرخابی‌ها در خانه توجه کنید.  


استقلال
۴ بازی
۳ برد
۱ تساوی
۰ باخت
۶ گل زده
۱ گل خورده

پرسپولیس
۴ بازی 
۲ تساوی
۲ برد
۰ باخت
۵ گل زده
۱ گل خورده