کاظم اولیایی درباره اعتراض بازیکنان استقلال به عملکرد مدیران این باشگاه پس از دربی 94 پایتخت اظهار داشت:‌ مدتی قبل مصاحبه‌ای از رئیس مجمع دو باشگاه شنیدم که با افتخار می‌گفت در این چند سالی که استقلال و پرسپولیس را به بهترین نحو اداره کردیم، از پول دولت هزینه نکردیم و این موضوع را بسیار مطلوب عنوان کرد. شاید صحبت‌های برخی فوتبالیست‌ها برای فرار از مسئولیت خودشان باشد، اما واقعیت این است در فوتبال ایران هیچ ساختار و تأمین اعتباری نداریم.

وی در گفت و گو با رادیو تهران افزود: اسپانسر  باشگاه استقلال  به خودش اجازه می‌دهد کمتر از 24 ساعت قبل از دربی، کاپیتان تیم را به برنامه بیاورد و برنامه لایو بگذارد. از این موضوع بهره‌بردای اقتصادی می‌کند اما تمرکز آدم‌ها به هم می‌ریزد. این موضوع نشان می‌دهد برنامه نداریم. مثل روز روشن است، نه تنها برای استقلال و پرسپولیس بلکه برای باشگاه‌های دیگر هم برنامه وجود ندارد. 

مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال افزود: نظام جامع باشگاه‌داری نداریم که نیاز به قانون و دلسوزی دارد. با شعار مقطعی می‌گوییم خوب یا بد عمل کردیم و تیم‌های مان اول و دوم می‌شوند. ملاک ارزیابی‌مان همین شده است اما ببینید در آسیا چهار تیم ما در چه رتبه‌هایی قرار می‌گیرند. فراموش نکنید استقلال بیست و چند سال پیش تیم اول و بهترین تیم آسیا بود، اما اکنون بین مدعیان این قاره نیست. رقبای ما در آسیا پیشرفت می‌کنند اما فقط رقبای داخلی خود را ارزیابی می‌کنیم. فوتبال کشورمان افت کرده و شرایط ناهنجار عمومی گریبانگیر تمام تیم‌ها شده است. 

اولیائی اضافه کرد: برخی باشگاه‌ها مثل سپاهان و فولاد به بنگاه‌های اقتصادی وابسته هستند و با توجه به روال و ساختار این بنگاه‌ها، نظم و ترتیب دارند اما در کل در بخش فوتبال حرفه‌ای دچار مشکل هستیم. یکی از دستورالعمل‌های مهم فیفا که در سال 2009 ابلاغ، از سال 2011 در اروپا اجرا شده و قرار بوده از 2015 در کشورمان هم اجرا شود، بازی جوانمردانه مالی است. طبق این دستورالعمل هیچ باشگاهی حق ندارد از جای دیگری پول بیاورد و هزینه کند بلکه باید از درآمد خود فوتبال هزینه کند. 

وی در گفت و گو با رادیو تهران افزود: در انگلستان یک تیم را به دلیل پولشویی محروم کرده و گفتند باشگاه حرفه‌ای محل این کار نیست بلکه باید مدیرانش عرضه داشته تا از فوتبال پول دربیاورند. اگر نتوانیم از استقلال و پرسپولیس با میلیون‌ها هوادار درآمدزایی کنیم، فوتبالمان حرفه‌ای نیست بلکه آماتور است که به شکل خیریه اداره می‌شود. چهار نفر آدم را می‌آوریم و آنها به دلیل علاقه خودشان هزینه می‌کنند. 

مدیرعامل اسبق باشگاه استقلال درباره اینکه به نظر می‌رسد هیأت مدیره باشگاه از ابتدای انتخاب احمد مددی مخالف مدیریت وی بوده توضیح داد: باید یک خاطره بگویم. روزی داریوش مصطفوی به من زنگ زد و گفت به عنوان مدیرعامل پرسپولیس انتخاب شدم. از وی پرسیدم قرار است هزینه تیم را چه کسی بدهد که اعلام کرد یکی از افرادی که اکنون در بند است هزینه می‌کند. گفتم مگر می‌‌شود یک سرمایه‌دار پول بدهد و فرد دیگری مدیریت کند؟ این ساختار نیست. اکنون این بحث در استقلال علنی شده و مدیرعاملی آورده‌اند که تمام اختیارات را برخلاف اساسنامه از وی گرفته‌اند.

اولیائی اضافه کرد: تمام مسئولیت‌های مدیرعامل از وی سلب شده اما با توجه به اینکه فرد دیگری پول می‌دهد، طبیعی است نباید آدم دیگری مدیریت کند. باید این مسئله را اصلاح کنیم. یکی از عواملی که تمرکز استقلال قبل از دربی به هم خورد، تکیه کردن آقایان به پولشان بود. یک شب قبل از مسابقه یکی می‌گفت 500 میلیون می‌دهم، دیگری گفت 200 میلیون می‌دهد. می‌خواهند همه چیز را با پول درست کنند اما همه مدیریت پول نیست. اینکه بخواهیم سرمایه‌دار را بیاوریم و وی موظف به پول دادن باشد اما فرد دیگری مدیریت کند شدنی نیست. 

وی درباره راهکار برون رفت سرخابی‌ها از وضعیت مدیریت فعلی توضیح داد: اهلیت برای اداره این دو باشگاه مهم است و این هم طبق قوانین جاری کشور اتفاق می‌افتد. در قوانین واگذاری و خصوصی‌سازی چهار روش داریم که یکی از آنها پیمان مدیریت است. این مقررات را به وزیر ورزش گفته‌ام و از طریق جلساتی که با دوستانمان در شورای امنیت ملی، تشخیص مصلحت و سایر نهادها داشتیم هم پیگیری‌ها صورت گرفت. اکنون باید باشگاه استقلال و پرسپولیس را به شکل پیمان مدیریت اداره کنیم. یعنی خواسته‌هایمان را مکتوب بنویسیم و به شکل قراردادی فردی که اهلیت دارد به برخی مسائل متعهد شود.

مدیرعامل سابق باشگاه استقلال ادامه داد: طبق قرارداد باید فردی که اهلیت دارد متعهد به پرداخت بدهی‌ها و اداره باشگاه به بهترین شکل شود. بعد از چهار پنج سال هم باید به شکل تعاونی سهام دو باشگاه را به صاحبان امر یعنی پیشکسوتان بدهیم که هم وضعیت سر و سامان بگیرد و هم کل سهام را به جای دادن به سرمایه‌دار، به مردم بدهیم. یعنی هم از روش پیمان مدیریت و هم تعاونی استفاده کنیم زیرا این موضوع طبق قوانین مصوب داخلی است اما متأسفانه نمی‌خواهیم مطابق قانون عمل کرده بلکه می‌خواهیم طبق سلیقه عمل کنیم.