استقلالی‌ها در فصل جدید روزهای پرفراز و نشیبی را سپری کردند اما با همه این مشکلات و اتفاقات این تیم با جمع‌کردن بیشترین امتیازات ممکن نسبت به سایر تیم‌ها و ازسویی در مقایسه با فصول اخیر در صدر جدول قرار دارد و اگر همین روند را ادامه بدهد مطمئنا شانس اول قهرمانی در رقابت‌های فصل جاری خواهد بود. استقلال در تبریز نیز موفق شد تراکتور مدعی را با نتیجه قابل‌توجه سه بر یک شکست دهد تا فعلا این صدرنشینی همچنان ادامه داشته باشد. با این حال اگرچه نسبت به روزهای اخیر از حجم انتقادها نسبت به فوتبالی که استقلال ارائه می‌دهد و البته کادر فنی این تیم کم شده اما در هر صورت هنوز هم بعضی انتقادها درباره اینکه این تیم زیبا بازی نمی‌کند یا فقط فوتبالی نتیجه‌گرا را ارائه می‌دهد وجود داشته و این عده از منتقدان معتقدند با این وضعیت موفقیت‌های آبی‌پوشان تداوم نخواهد داشت. یکی از موارد مورد انتقاد هم به ضعف در کادرفنی مربوط می‌شود و خیلی از پیشکسوتان تیم معتقدند فکری درکنارش شخص تاثیرگذاری ندارد و اعضای فعلی کادرفنی نمی‌توانند به او کمک کنند.

آرش برهانی ، مهاجم سال‌های نه‌چندان دور استقلال که اکنون به‌عنوان دستیار در کادرفنی این تیم حضور دارد موافق این انتقادها نیست و می‌گوید فکری مسیر درستی را در پیش گرفته است. گفت‌وگویی با آرش برهانی دستیار فکری را در استقلال که همزمان سرمربیگری امیدهای باشگاه هم برعهده اوست در ادامه می‌خوانید.

*درحال حاضر یک کادر و گروه هستیم که همه باهم در همه مباحث و فازهای مختلف مشورت می‌کنیم. در همین فاز هجومی که می‌گویید صمد مرفاوی را داریم که نه‌تنها در استقلال بلکه به‌عنوان یکی از بهترین مهاجمان ایران مطرح بوده و در بخش دفاعی نیز حنیف عمران‌زاده یکی از مدافعان خوب استقلال و ایران حضور دارد یا خود محمود فکری نیز همین‌طور در فاز دفاعی سابقه خوبی در فوتبال ملی و باشگاهی دارد. ما یک گروه هستیم که تمام تلاش خود را می‌کنیم تا در تک‌تک خطوط تاثیرگذار باشیم و باهم کار می‌کنیم. ما نمی‌توانیم این‌طور بگوییم که مثلا حنیف در فاز هجومی تاثیر نداشته است. ما یک تیم هستیم و در راس‌مان آقای فکری قرار دارد که خدا را شکر شرایطی داشته‌ایم که رفته‌رفته از شروع لیگ بهتر شده است.

*خیلی‌ها قبل از این موضوع می‌گفتند چرا شیخ‌ دیاباته بازی نمی‌کند و حالا که او را بازی دادیم می‌گویند چرا او را بازی دادیم. اگر بخواهیم روی این مسائل ریز شویم، نمی‌توانیم کارمان را پیش ببریم.

*ما امسال نشان دادیم استقلال متکی به یک یا دو بازیکن نیست و واقعا در عمل این موضوع را ثابت کردیم و شعار نمی‌دهیم، بنابراین متکی به نفر نیستیم و اگر خدایی نکرده یک بازیکن محروم شود مطمئنا می‌توانیم بازیکنان خیلی خوبی را جایگزین کرده و متکی به یک بازیکن و دو بازیکن نخواهیم بود.

*در هر صورت در طول بازی هم مشورت‌هایی صورت می‌گیرد حالا شما اسم حمید مطهری که از پیشکسوتان من است را آوردید اما اگر از لحاظ تجربه و رزومه و مسائل فنی صحبت کنید، آقاصمد خودش سرمربی چندین تیم لیگ برتری و همین استقلال بوده و همین الان در این فوتبال فعالیت می‌کند و به‌روز است. مطمئنا حضور ایشان خیلی کمک می‌کند و از سوی دیگر حنیف عمران‌زاده ایده‌های خوب و نوینی را ارائه می‌دهد. با این حال ما در هفته‌های اول یک‌سری دلایل آوردیم که تیم‌مان بدن‌سازی نکرده و نتوانستیم کارهای هماهنگی تاکتیکی داشته باشیم یا بازی‌های دوستانه کمتر برگزار کردیم و از سوی دیگر تایم کمی برای کار با بازیکنان در پیش‌فصل نصیب‌مان شد و درکنار پنجره بسته در هفته اول مصدومان فراوانی هم داشتیم. با این حال برخی می‌گفتند که اینها بهانه است اما واقعیت‌های یک تیم است. زمانی که ۶ یا هفت بازیکن را به هر دلیلی نداشته باشید، مطمئنا این موضوع روی روند تیم تاثیر منفی می‌گذارد یا اینکه اگر زمان مناسبی برای بدنسازی نداشته باشید، صددرصد همین موضوع خودش تاثیرگذار خواهد بود.

*در همین دیدار با تراکتور مگر بازی زیبایی نبود؟ در دقایقی از بازی با پرسپولیس هم بازی خوبی به نمایش گذاشتیم. در همین دربی اگر یک تیم گل بد بخورد مطمئنا خیلی سخت است که بخواهید تیم را جمع کنید، اما بچه‌های ما این کار بزرگ را انجام دادند و در شرایط سخت گل‌خورده را جبران کردیم. یا در بازی با گل‌گهر برخی می‌گفتند ما در نیمه‌اول فقط خوب بودیم. درحالی‌که ما در نیمه‌اول دو گل جلو افتادیم و نیاز داشتیم تا نیمه‌دوم را مدیریت کنیم، یعنی در نیمه‌دوم هدف ما جنگیدن و اداره بازی به‌منظور حفظ نتیجه بود، در غیر این صورت مگر بردن گل‌گهر در سیرجان کار آسانی است. به‌طور مثال سال گذشته هم این تیم گل‌گهر درحالی‌که شاید شرایط خوب امسال را هم نداشت موفق شده بود، استقلال را شکست دهد. این تیم امسال از مدعیان قهرمانی به‌شمار رفته، درحالی‌که سال گذشته اصلا چنین شرایطی نداشت و تازه از لیگ یک آمده و هنوز به شخصیت یک‌تیم لیگ برتری نرسیده بود، اما استقلال در سیرجان بازی را واگذار کرد. بنابراین ما کار آسانی نداشتیم یا در بازی با شهرخودرو کاملا حساب‌شده بازی کردیم. ‌ای کاش تیم مشهدی ۱۰ نفره نمی‌شد و وقتی چنین اتفاقی افتاد شاید یک مقدار از عطش و ‌انگیزه بچه‌های ما کاسته شد و اگر بازیکن حریف اخراج نمی‌شد، مطمئنا خیلی شرایط ما نیز بهتر می‌شد.

*اگر یادتان باشد در آن اوایل فصل همه می‌گفتند که کادر شلوغی داریم در صورتی که من نظری کاملا متفاوت دارم و  برای یک تیم بزرگ مثل استقلال که برنامه‌ها و کارهای زیادی در تمرینات دارد حتی این تعداد نفرات در کادرفنی کم هم محسوب می‌شود، اما این موضوع بستگی به نظر سرمربی دارد که بخواهد کسی را اضافه کند یا خیر. من معتقدم از این بابت حتی ما کم هم هستیم و می‌توانیم تعدادی را به کادر اضافه کنیم. البته این نظر من است و شاید آقای فکری نظر دیگری داشته باشد، ما این همه کار و برنامه در تمرین داریم و می‌توانیم از نفرات دیگر هم با نظر فکری بهره ببریم.

*برای من هم عجیب بود، پارسال در بازی استقلال و سپاهان به‌قول خداداد عزیزی از کره ماه هم هندی را که داور به‌نفع استقلال پنالتی نگرفت، دیدند، اما چنین اتفاقاتی در آن زمان نیفتاد. امسال در بازی با فولاد، نفت آبادان، شهرخودرو و بسیاری دیگر از بازی‌های ما اشتباهات داوری به‌ضرر استقلال شده و بعدا هم کارشناسان تایید کردند که داوران به‌ضرر استقلال تصمیماتی را گرفتند و شاید به‌طور میانگین در هر بازی یک صحنه به‌ضرر استقلال سوت زده شده، اما هیچ‌گاه هیچ داوری عذرخواهی نکرد ولی الان این اتفاقات می‌افتد که عجیب است.

*ما امسال کارهای عقب‌مانده زیاد و کارهای ناتمامی داریم و می‌خواهیم کارهای بزرگی را که از قبل مانده انجام دهیم و باید آنها را تمام کنیم و به همین منظور به همه نیروهای خود نیاز داریم، امیدوارم با حمایت هواداران و تعصب و ‌انگیزه بازیکنان بتوانیم به حداقل لیاقت‌مان دست پیدا کنیم.