محمدرضا داورزنی در چهارمین نشست هیات رئیسه فدراسیون والیبال در سال 99، ضمن تبریک سالروز ولادت حضرت فاطمه (س) و روز مادر و همچنین ایام دهه فجر انقلاب اسلامی، افزود: بانوان 50 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و هرچه در ورزش آنان سرمایه‌گذاری شود، به سلامت خانواده و جامعه کمک خواهد کرد.

وی با بیان این که والیبال بانوان ایران در چهار دهه گذشته رشد و توسعه خوبی داشته است، اما هنوز انتظارات را برآورده نکرده است، گفت: البته قبلا مسئولیت ورزش بانوان در اختیار انجمن ورزش بانوان بود و از 15 سال پیش، به فدراسیون‌های ملی محول شده است. مردم نیز این سوال برایشان مطرح می‌شود که چرا والیبال مردان ایران در همه رده‌های سنی موفقیت‌هایی خوبی به دست آورده‌اند، اما در والیبال بانوان این‌طور نیست.

رئیس فدراسیون والیبال با اشاره به انتصاب محمدیان به عنوان نایب رئیس بانوان فدراسیون، ادامه داد: در یک ساله گذشته، زحمات این حوزه بر دوش خانم شاددل مشاور امور بانوان بود که جا دارد همین جا از زحمات ایشان تشکر و قدردانی کنم و امیدوارم با حضور خانم محمدیان، شاهد افزایش سرعت رشد و توسعه والیبال بانوان باشیم.

** کرونا مانعی برای لیگ‌ها نشد

رئیس فدراسیون والیبال در ادامه به برگزاری لیگ‌ها و مسابقات مختلف والیبال سالنی و ساحلی در شش ماه گذشته اشاره کرد و گفت: به رغم مشکلات ناشی از بحران کرونا، در این مدت مسابقات و لیگ‌های مردان و زنان در رده های سنی مختلف را به خوبی برگزار کردیم که شاهد حضور 98 تیم در لیگ‌های برتر، دسته یک مردان و بانوان و سری B دسته یک مردان، رده های سنی نوجوانان و جوانان پسر بودیم.

امسال لیگ‌ها به دلیل شیوع کرونا و برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به شکل جدید و متمرکز برگزار شد که با کم کردن سفرها و با توجه به این که بعد از هر تمرین و مسابقه، سالن‌ها و رختکن‌ها نیز ضدعفونی می‌شود، امکان درگیر شدن تیم‌ها و عوامل اجرایی را به حداقل رساندیم.

** نخستین‌های لیگ برتر بانوان

وی با اشاره به مراسم اختتامیه لیگ برتر بانوان سال 99 که هفته پیش با حضور دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری برگزار شد، گفت: امسال به تیم‌های اول تا سوم لیگ برتر بانوان، پاداش نقدی پرداخت کردیم. همچنین در لیگ برتر بانوان امسال، اولین‌هایی داشتیم که ویدیو چک، VIS و معرفی بهترین‌ها بر اساس این سیستم، از جمله آن‌ها است.

داورزنی در ادامه گزارش خود به اعضای هیات رئیسه فدراسیون والیبال، به نشست آنلاین با مسئولین ورزش صربستان از جمله فدراسیون والیبال این کشور اشاره کرد و گفت: در این نشست، بحث افزایش همکاری‌های ورزشی مطرح شد و استفاده از ظرفیت والیبال زنان صربستان، به عنوان یکی از برنامه‌های فدراسیون برای توسعه والیبال بانوان است که مورد استقبال طرف صربستانی نیز قرار گرفت.

** پشتوانه‌سازی دغدغه جدی فدراسیون والیبال

رئیس فدراسیون والیبال پشتوانه‌سازی آینده والیبال را یکی از دغدغه‌های مهم فدراسیون دانست و گفت: حذف مسابقات آسیایی در سال 2020 باعث از دست دادن ظرفیتی مهم در آینده والیبال ایران است و به همین دلیل، برنامه تیم نوجوانان سال 1401 را طراحی و محمد وکیلی را به عنوان سرمربی این تیم منصوب کردیم.

وی تصریح کرد: تیم وکیلی 18 ماه برای آماده‌سازی  فرصت دارد تا خللی در پشتوانه‌سازی ایجاد نشود. همچنین شرایط جذب و پرورش بازیکن را در این رده سنی تغییر دادیم تا با استانداردهای بالاتری تیم را برای سال 1401 آماده کنیم و در قهرمانی نوجوانان آسیا شرکت کنیم.

داورزنی در ادامه گفت: تیم نوجوانان پسر فعلی نیز خود را برای حضور در مسابقات قهرمانی جهان حاضر می‌کند و 70 درصد بازیکنان دعوتی به اردوی انتخابی این تیم، از مسابقات لیگ برتر نوجوانان کاشان انتخاب شدند و از دیگر استان‌ها نیز غافل نشدیم. کادر فنی، همه افراد معرفی شده از سوی هیات را به اردوی انتخابی دعوت کردند تا تست بدهند.

** برنامه جدید لیگ ملت‎‌ها فرصت بیش‌تری برای آماده‌سازی می‌دهد

رئیس فدراسیون والیبال در ادامه نشست هیات رئیسه، گزارشی از نحوه برگزاری لیگ‌ ملت‌ها سال 2021 داد و گفت: ابتدا قرار بود این مسابقات در پنج کشور برگزار شود که در نشست جدید کمیته برگزاری لیگ ملت‌ها، این روش تغییر کرد و فدراسیون نیز برای حضور تیم ملی در این رقابت‌ها، برنامه خود را تغییر می‌دهد.

وی تصریح کرد: بر اساس برنامه جدید، لیگ ملت‌ها به صورت متمرکز برگزار خواهد شد و تیم‌ها به یک شهر می‌روند و بعد از یک دوره قرنطینه، مسابقات در پنج هفته برگزار خواهد شد.

داورزنی با اشاره به این که بر اساس برنامه جدید، 16 تیم در یک کشور به مدت 40 روز دوران قرنطینه و پنج هفته مسابقات را پیگیری خواهند کرد، گفت: 30 خرداد مسابقات مرحله مقدماتی به پایان می رسد و پنج تیم برتر مسابقات به همراه میزبان، به مرحله نهایی صعود خواهند کرد.

وی ادامه داد: بر اساس برنامه جدید لیگ ملت‌ها، همه تیم‌ها از جمله ایران فرصت بیش‌تری برای آماده سازی دارند.

** تیم ایران 10 روز زودتر به ژاپن می‌رود

رئیس فدراسیون والیبال به برنامه تیم ملی والیبال ایران برای حضور شایسته در بازی‌های المپیک اشاره کرد و گفت: بازی‌های المپیک توکیو، حتما طبق برنامه اعلام شده برگزار خواهد شد و در برنامه تیم ملی والیبال ایران پیش‌بینی شده است که این تیم 10 روز زودتر به ژاپن سفر کند.

وی به حضور تیم ملی والیبال ایران در یک تورنمت چهار جانبه در ژاپن اشاره کرد و گفت: علاوه بر تمرینات آماده‌سازی، تیم ملی والیبال ایران در یک تورنمت چهار جانبه نیز شرکت خواهد کرد.

داورزنی در ادامه به مسابقات مهم سال 2021 والیبال آسیا و جهان اشاره کرد و گفت: باید نمایندگان ایران در رقابت‌های قهرمانی نوجوانان پسر جهان به میزبانی ایران، مسابقات قهرمانی جوانان جهان به میزبانی بلغارستان و ایتالیا و قهرمانی مردان و زنان آسیا به میزبانی چین و ژاپن شرکت کنند.

** والیبال برفی را به کمیته ساحلی محول کردیم

رئیس فدراسیون والیبال در ادامه به رشته جدید والیبال برفی اشاره کرد و گفت: والیبال برفی، فرصتی جدی است و فدراسیون جهانی والیبال نیز سرمایه‌گذاری زیادی برای این رشته کرده است.

داورزنی با اشاره به این که به مدت یک سال مسئولیت این رشته ورزشی را به کمیته ساحلی واگذار کردیم، گفت: پس از این مدت، شرایط و عملکرد این کمیته در والیبال برفی را بررسی خواهیم کرد و تصمیم‌گیری نهایی انجام خواهد شد.

وی این رشته ورزشی را نیز برای فعالیت بانوان بسیار مناسب ارزیابی کرد و گفت: فدراسیون برای رشد و توسعه والیبال ساحلی و برفی بانوان، از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد.

رئیس فدراسیون والیبال در تشریح برنامه‌های والیبال ساحلی در سال 99 نیز گفت: در حال حاضر تور ملی دو ستاره بوشهر در حال برگزاری است. در سال جاری یک دوره مسابقات نیز در بندرترکمن برگزار شده است و تا پایان سال نیز حداقل دو تور ملی دیگر خواهیم داشت. مسابقات قهرمانی کشور رده‌های سنی مختلف والیبال ساحلی نیز برگزار شده است.

** بدهی‌های سنواتی تسویه شد

رئیس فدراسیون والیبال در پایان گزارش خود به اعضای هیات رئیسه فدراسیون، از تسویه‌‌حساب بدهی‌های سنواتی در سال جاری خبر داد و گفت: در حال حاضر، منابعی را نیز برای اجرای برنامه‌ تیم‌های ملی و رده‌های مختلف سنی در سال آینده ذخیره کرده‌ایم تا فعالیت‌های این تیم‌ها بدون مشکل انجام شود.

چهارمین نشست هیات رئیسه فدراسیون والیبال در سال ۹۹، از ساعت 14 امروز (چهارشنبه) به ریاست دکتر محمدرضا داورزنی رئیس فدراسیون والیبال آغاز شد و به مدت سه ساعت طول کشید.

در این نشست، میلاد تقوی دبیر فدراسیون و توفیق کابلی رئیس کمیته ساحلی گزارشی از روند تهیه آئین‌نامه لیگ برتر والیبال ساحلی ارائه کردند و در نهایت، کلیات این آئین‌نامه تصویب و فرصت یک هفته‌ای برای دریافت نظرات کارشناسی اعضای هیات رئیسه نیز تعیین شد.