بیژن ذوالفقارنسب در خصوص شرایط تیم ملی فوتبال ایران برای صعود به جام‌جهانی اظهار داشت: با توجه به سابقه حضور تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات انتخابی جام جهانی، پیش‌بینی می‌کنم ایران از گروهش صعود می‌کند. البته این یک باور همگانی است، چون سطح فوتبال ایران نسبت به فوتبال بحرین و عراق بالاتر است. در شرایط طبیعی ایران باید بتواند از این گروه صعود و به جام‌جهانی ره پیدا کند.

وی در مورد اگر تیم ملی به جام جهانی صعود نکند چه پیامد‌هایی خواهد داشت، عنوان کرد: من به صعود تیم ملی ایران خوشبینم و به نظرم ایران اصلا از بحرین و عراق عقب نیست، فقط بازی‌های رفت انجام شده، بازی‌های برگشت به میزبانی بحرین برگزار خواهد شد و ایران با تلاش بیشتری که دارد صعود می‌کند. ما شانس صعود داریم؛ چون لایق صعود هستیم. اگر به جام‌جهانی صعود کنیم باعث خوشحالی تمام مردم ایران و فوتبال‌دوستان است؛ در غیر این صورت خیلی در حقمان ظلم شده و بسیار ناراحت‌کننده خواهد بود.

سرمربی سابق تیم ملی فوتبال ایران در مورد نقش ویلتموس در جایگاه تیم ملی ایران در مقدماتی جام‌جهانی گفت: ویلتموس در این خصوص نقشی نداشت و به خاطر وی نبود که بخواهیم زمان از دست داده باشیم، در آن زمان فدراسیون مشکل داشت و همچنین مشکلات اقتصادی وجود داشت که باعث شد اتفاقات بعدی رخ دهد.