نمایندگان فوتبال ایران در دور گروهی لیگ قهرمانان آسیا 2021 نمایش قابل توجهی داشتند؛ ۳ تیم ایرانی در پایان دور گروهی جواز حضور در مرحله یک هشتم نهایی را پیدا کردند. استقلال، پرسپولیس و تراکتور تیم های ایرانی بودند که از گروه خود صعود کردند و فولاد علی رغم شایستگی هایی که داشت به عنوان تنها تیم ایرانی ناکام در صعود به کار خود در لیگ قهرمانان پایان داد.

عملکرد خوب نمایندگان ایران در این دوره از رقابت ها باعث شد تا بازیکنان این تیم ها نیز بیش از همیشه دیده شوند. درخشش چند چهره در بین بازیکنان تیم های ایرانی بیش از بقیه چشمگیر بود، بازیکنانی که توانستند با عملکردهای خوب خود، نقشی پر رنگ در موفقیت تیم هایشان داشته باشند.

مهدی ترابی، هافبک تیم پرسپولیس یکی از این بازیکنان بود که در نقش یک بازیساز، کم نقص و قابل تحسین کار کرد. او در طول بازی های دور گروهی ۵ پاس گل داد تا رتبه اول را در بین تمامی بازیکنان حاضر کسب کند. هافبک پرسپولیس در طول بازی های دور گروهی ۲۰ موقعیت گل برای هم تیمی هایش خلق کرد که از این نظر هم رتبه نخست را در دور گروهی ACL مال خود کرد.

مثلث مخوف ایران در ACL ۲۰۲۰

دیگر بازیکنی که نمایش خیره کننده و بسیار موثر در صعود تیمش داشت، محمدرضا اخباری بود. دروازه بان تراکتور که دومین حضور آسیایی اش با تراکتور را تجربه می کرد، با بسته نگاه داشتن دروازه خود در ۵ بازی، نقشی پررنگ و غیرقابل انکار در صعود تیمش به دور حذفی ایفا کرد. او با ۵ کلین شیت در ۶ بازی، بهترین دروازه بان دور گروهی لیگ قهرمانان در منطقه غرب لقب کرد.

مثلث مخوف ایران در ACL ۲۰۲۰

شیخ دیاباته ، ضلع سوم بازیکنان برتر تیم های ایرانی از نظر آماری بود. او در طول بازی های دور گروهی لیگ قهرمانان آسیا موفق به زدن ۵ گل شد؛ تعداد گل هایی که بعد از اولونگا، شیخ را در رتبه دوم جدول گلزنان مرحله گروهی ACL قرار داد؛ با توجه به حذف الدحیل (تیم اولونگا) مهاجم استقلال این شانس را دارد که با ادامه روند گلزنی هایش در مرحله حذفی، عنوان آقای گلی مسابقات را مال خود کند.