امیر قلعه‌نویی در خصوص شرایط تیم ملی در آستانه رقابت‌های مقدماتی جام جهانی اظهار داشت: با نام و یاد خدا و با تشکر از شما، ببینید به عقیده من نگاه به تیم ملی باید از دو جهت باشد. یک نگاهی است که در زمان سرمربی سابق بود نتایجش را می‌دانید که این نگاه به شرایط کلی حال حاضر تیم است و دیگری شرایطی که الان هست.

قلعه نویی افزود: ما کار سختی در پیش داریم و به معنی واقعی کلمه 4 تا فینال داریم که برای ما خیلی مهم هستند. به نظر من با توجه به بازیکنان خوبی که داریم مخصوصاً در نیمه رو به جلو تیم ما این لیاقت را دارد تا در جام جهانی به مرحله بعد صعود کند و این راهم باید بگویم که ما با توجه به شرایط حساسی که داریم نباید روی تیم و بازیکنان فشار ایجاد کنیم. با نتایجی که در گذشته کسب کردیم کار را مشکل کردیم و در حال حاضر هم وظیفه همه است که از این تیم حمایت شود و همه در یک بستر حمایتی برای تیم ملی شرایطی ایجاد کنیم که در آرامش به فکر موفقیت باشند و به آنها فشار نیاوریم.

پیش بینی امیر قلعه نویی از نتایج تیم ملی در مقدماتی جام جهانی 2022

اسکوچیچ رابطه خوبی با بازیکنان تیم ملی دارد

وی افزود: من عقیده دارم با توجه به شرایطی که رقم خورده اگر از این مرحله بالا رفتیم کار بزرگی است و البته در ادوار مختلف تاریخ هم کار های سخت زیاد انجام دادیم. تیم ملی هم مربی خوبی دارد که امتحانش را پس داده است و طبق آنچه می‌بینیم و در رسانه‌ها منعکس شده است ارتباط خوبی با بازیکنان دارد. باید دعا کنیم نتایج خوبی کسب شود و بچه ها دست پر به ایران برگردند.

وی در مورد بازیکنانی که به تیم ملی دعوت شدند و برخی انتقادهایی که می‌شود هم گفت: به نظرم باید اجازه دهید هرکس که مسئول فنی است انتخابش را انجام دهد. به هر حال مربیگری یک امر سلیقه‌ای است و هرکسی با توجه به افکار تاکتیکی خودش بازیکن انتخاب می‌کند. شاید اگر من بودم نفرات دیگری را انتخاب می‌کردم ولی این حق سرمربی تیم ملی است و باید به انتخابش احترام گذاشت.

سرمربی گل گهر در مورد اینکه با توجه به گرفتن حق میزبانی از ایران کارمان بیش از قبل سخت شده است هم گفت: بنده چندین سال است دارم فریاد می‌زنم که به یک سری مسائل باید رسیدگی شود ولی به جای پرداختن به امور به من فشار آوردند. تریبون داشتند، آنتن داشتند و از همه ابزاری برای زدن من استفاده کردند ولی من تمام حرفم این بود که رفتاری که می‌کنیم در نهایت به ضررمان است و فقط به مردم انحراف فکری دادند. ما در ایران فقط نیروی انسانی و نه بستر مناسبی برای پیشرفت ایجاد کردیم نه شرایط را به سمتی بردیم که این پیشرفت حاصل شود و نه سعی کردیم در عرصه‌های بین المللی کرسی بگیریم و کرسی‌هایی هم که داریم برای ما کارایی ندارد. من سال‌ها قبل این روزها را می‌دیدم و در موردش حرف می‌زدم ولی به جای پرداختن به مشکلات به من حمله کردند. تمام حرف من این بود که باید به فکر این باشیم که نگرشمان را عوض کنیم ولی فقط به دنبال این بودیم که مسائل را غیر واقعی جلوه دهیم.

قلعه نویی

قلعه نویی با ذکر مثالی افزود: من کشور قطر در سال 1987 بازی می‌کردم. فیلم ها و عکس هایش موجود است و می‌توانید ببینید و الان که برای بازی‌های آسیایی به این کشور می‌رویم واقعاً در این 30-40 سال 400 سال پیشرفت کردند. استادیوم هایشان، خیابان هایشان و شرایط زندگی مردم هر دفعه که ما به آنجا می‌رویم فکر می‌کنیم 50 سال پیش اینجا بودیم. آنها مرتباً به فکر تغییر و پیشرفت جامعه و پرداختن به مشکلات و دغدغه مردم هستند. قرار است جام جهانی برگزار کنند و المپیک را هم در آینده برگزار خواهند کرد. برای پیشرفت باید بستر و شرایط آماده باشد و شما نمی‌توانی با حرف و دروغ به مردم کارت را پیش ببری و همیشه دیر یا زود دست همه رو می‌شود. همانطور که گفتم ما در کشور نیروی انسانی داریم و باید به سمت ایجاد شرایط اجتماعی خوب و آرامش برای مردم برویم و به شرایطی ایجاد کنیم که که ایران و ایرانی لیاقت و شایستگی‌اش را دارند.

وی در مورد اینکه با توجه به جمیع شرایط چقدر به نتیجه‌گیری تیم ملی امیدوار است گفت: اتفاقا چند روز قبل در این موردصحبت می‌کردم و گفتم که در فوتبال 2 بحث مطرح است. بحث بیرون زمین که نقاط ضعف و قوت تیم است ولی واقعیت فوتبال زمانی است که داور سوت را می‌زند. منچستر سیتی و چلسی را مثال می‌زنم که چند شب قبل بازی کردند و آن شب، شبِ منچستر سیتی نبود. یک زمان همه چیز را برنامه ریزی می‌کنی ولی داور یک پنالتی می‌گیرد و بازیکنت اخراج می‌شود و همه چیز تغییر می‌کند یا اینکه چند بازیکنت روزشان نیست. بارسلونا و منچستر سیتی و بایرن 30 بازی یک مدل انجام نمی‌دهند، تجزیه و تحلیل قبل بازی و واقعیت در فوتبال دو مساله متفاوت هستند و در مجموع امیدوارم در این 4 بازی هم بازیکنان هم کل تیم در شرایط آرمانی باشند. این را هم در نظر بگیرید بحرینی‌ها که میزبانی که دارند هم با وجود ممنوعیت استفاده از تماشاگر قطعاً آرام نمی‌نشینند و شرایطی برای استفاده از امتیاز میزبانی برای خودشان فراهم خواهند کرد.

قلعه نویی در مورد وضعیت تیم گل گهر و فاصله طولانی بین بازی‌های تیم ملی هم عنوان کرد: فاصله بین بازی‌ها اگرچه به ضرر تیم ماست ولی به هر حال بحث تیم ملی است و باید به سهم خودمان در این راه کمک کنیم. در مورد تیم گل گهر ما خوشحالیم که آمارهایی که بیرون آمده است نشان می‌دهد در تمام آیتم‌های مربوط به کیفیت بازی یا اولیم یا جزو 3 تیم اول هستیم و پیشرفت تیمی ما هم نسبت به گذشته از همه بیشتر بوده است.

وی افزود: ما از ابتدایی فصل تا کنون 2-3 مشکل هم داشتیم. اول نگرش بازیکنان بود که باید بگویم تغییر نگرش زمان می‌برد و دوم اشتباهات داوری که خیلی به ما آسیب زده و البته لازم است تاکید کنم که تمام این اشتباهات سهوی بود و نمی‌خواخیم بگوییم خدای ناکرد عمدی نبود. در این میان بعضاً شیطنت‌هایی هم می‌شود که نسبت به آنها یقین پیدا کردیم و امیدواریم این مشکلات در ادامه برای ما به وجود نیاید. مشکل سوم هم اشتباهات فردی است و ما به این خاطر در برخی از دیدارها که مستحق برد بودیم نتوانستیم نتیجه لازم را کسب کنیم. این اشتباهات فردی که می‌گویم شامل خود من هم شاید بشود و منظورم فقط بازیکن نیست و خود من به عنوان سرمربی تیم شاید یک جا نفرات را خوب چیدمان نکردم.

سرمربی گل گهر با اشاره به شرایط تیمش خاطرنشان کرد: از نظر تیمی و آماری وجود دارد نشان می‌دهد شرایط‌مان خوب است. بیشترین پیشرفت را با توجه به آمار که فکر می‌کنم 38 درصد بود داشتیم و طبق همین آمار لیاقت داشتیم بالای جدول باشیم که هستیم و در جام حذفی هم شرایط خوبی داریم و به آن امیدواریم ولی با تمام این اوصاف باز من اعتقاد دارم مزد زحماتمان را نگرفتیم. من از برنامه فوتبال برتر تعجب می‌کنم حالا که بازی‌ها تعطیل است و سرشان خلوت است چرا نمی‌آیند آمار بگیرند که کدام تیم بیشترین ضرر را از داوری دیده است؟ بازهم تاکید می‌کنم داوران ما شریف هستند و در بدترین شرایط مخلصانه کار می‌کنند و مشکل از آنها نیست. شما ببینید در فوتبال اروپا به خاطر ورود کمک داور ویدیویی عدالت فوتبال چقدر بیشتر و بهتر برگزار می‌شود ولی ما در اینجا هنوز سیستم رادیویی نداریم. داوران ما با هزار و یک مشکل دست و پنجه نرم می‌کنند و مسائلی مثل اسکانشان حق و حقوقشان مشکل دارد و در این شرایط چه توقعی می‌توانیم از آنها داشته باشیم؟ یک سری شیطنت ها هم در این میان وجود دارد که مانع می‌شود ما بسترهای پیشرفت را فراهم کنیم و ظاهراً به صلاحشان نیست. با این کمک داور ویدیویی تا حد زیادی عدالت اجرا می‌شود ولی چیزی که می‌بینیم این است که این آقایان و هرکس که جدید می‌آید در شروع کار شعارهای قشنگ می‌دهد ولی در عمل با حرف‌هایی که زده شده است سال‌ها فاصله دارد و این چیز بدی است.

قلعه نویی در پایان گفت: در آخر جا دارد تشکر کنم از مدافعین سلامت که واقعاً دارند ایثار می‌کنند و دست تک تک آنها را می‌بوسم و امیدوارم دغدغه‌ها و مشکلات و مساله مهم تزریق واکسن هرچه زودتر برطرف شود. دوم امیدوارم کشور ایران و ملت بزرگ ایران هر چه زودتر به آرامش برسند. ما دو بهشت داریم، یک بهشت دنیوی و یک بهشت اخروی که بهشت دنیوی در این است که مردم در زندگی در آرامش باشد و امیدوارم کشور ایران به سمتی برود که لیاقتش را دارد. امیدواریم.