هومن افاضلی ، درباره دیدار تیم ملی فوتبال ایران مقابل هنگ‌کنگ در رقابت های انتخابی جام جهانی 2022 اظهار داشت: اطلاع دقیقی از هنگ‌کنگ ندارم اما اخباری که درباره این تیم منتشر شده نشان می‌دهد روی دفاع فشرده و ضدحمله کار می‌کنند.

این استراتژی هم وقتی یک تیم با تیمی که از خودش قوی‌تر است و وزن بالاتری‌ دارد بازی می‌کند، طبیعی است اما محل سوال این است که هنگ‌کنگ از چه فضایی برای ضدحمله استفاده می‌کند.

وی درباره سرعت تیمی هنگ‌کنگ گفت: آنها مطابق توانمندی‌شان سازماندهی می‌شوند و بازیکنانی دارند که جلوی زمین سرعتی هستند. برای فشار آوردن و گلزنی باید بالاتر بازی کنیم و این موضوع فضای پشت دفاع تیم ما را در اختیار حریف قرار می‌دهد. مهم این است چگونه می‌توانیم با تیمی بازی کردن، شرایط ضدحمله زدن را برای هنگ‌کنگ دشوار کنیم؟

مربی اسبق فوتبال ایران درباره گرمای هوای منامه در زمان این مسابقه توضیح داد: بزرگ‌ترین مانع تیم ما در این مسابقات مسئله میزبانی است. سوابق بحرین در این زمینه مشخص و شرایط آب و هوایی هم به ضرر تیم ملی کشورمان است. این مسائل وضعیت سختی را به وجود می‌آورد اما برای صعود باید خود را برای مقابله با بدترین شرایط آب و هوایی و میزبانی آماده کرده باشیم در غیر این صورت شانسی نداریم.

افاضلی ادامه داد: در بازی قبلی بحرینی‌ها در زمان پخش سرود ایران اهانت بدی به ما کردند و اتفاقات دیگری را هم رقم زدند اما باید به حدی به آمادگی رسیده باشیم که با وجود این مسائل در تمام مسابقات بهترین‌ بازی خود را انجام بدهیم.

وی درباره استفاده تیم هنگ‌کنگ از برخی بازیکنان با اصالت کشورهای دیگر عنوان کرد: کشورهایی که پتانسیل ندارند از کشورهای دیگر بازیکن می‌آورند اما باید قبول کرد اگر یک بازیکن خوب باشد در کشور خودش بازی می‌کند و به تیم‌هایی مثل هنگ‌کنگ نمی‌رود. این تیم هم بازیکنانی با کیفیت مثل سرخیو آگوئرو را نیاورده است بلکه بازیکنان سطح پایینی که از بازیکنان خودشان پایین تر هستند به خدمت گرفته است.

کارشناس فوتبال کشورمان افزود: هرچند باید نسبت به حریف شناخت داشته باشیم اما اگر می‌خواهیم به جام جهانی برویم نباید این مسائل جزو دغدغه‌های مان باشد. دغدغه ما باید همان چیزی باشد که در زمان ویلموتس وجود داشت و آن هم این است که به خودمان ببازیم. یعنی افرادی که فوتبال‌مان دست‌شان است به شکلی مدیریت کنند که به خودمان ببازیم.

افاضلی درباره اینکه آیا در شرایط فعلی هم چنین وضعیتی وجود دارد، عنوان کرد: خوشبختانه اکنون شرایط نسبت به زمان ویلموتس بهتر است زیرا هم مربی بهتری بالای سر تیم ملی است و هم هماهنگی بیشتری در فدراسیون برای کمک به این تیم وجود دارد. 

وی درباره وضعیت فنی فعلی تیم ملی توضیح داد: تیم ما اگر بهترینِ آسیا نباشد، جزو سه تیم اول قاره است و در این زمینه رقیب نداریم. حتی برخی نفراتی که به تیم ملی دعوت نشده‌اند هم می‌توانند در سایر تیم‌های ملی قاره آسیا بازی کنند. ایران از لحاظ کیفیت بازیکنان مشکلی ندارد اما معضل همیشگی استفاده از پتانسیل‌ ها‌ی‌مان است که خیلی مواقع به خاطر مدیریت ضعیف نمی‌توانیم این پتانسیل بالقوه را به بالفعل تبدیل کنیم.

سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال امید ایران درباره اینکه دراگان اسکوچیچ نخستین حضور رسمی‌اش روی نیمکت تیم ملی را مقابل هنگ‌کنگ تجربه می‌کند، گفت: اسکوچیچ به مراتب از ویلموتس مربی بهتری است. مربی را هم مدیر قوی می‌کند. باید برای توضیح بهتر یک مثال بزنم. برانکو اوایل حضورش در پرسپولیس شش بازی باخت و تیمش در رتبه شانزدهم جدول بود. آن تیم را مدیریت باشگاه با ایستادن پشت مربی درست کرد. 

افاضلی افزود: در فوتبال ایران با سه باخت پدر سرمربی را در‌می‌آورند و می‌گویند وی را عوض کنید. اگر در آن زمان برانکو را برکنار می‌کردند، هیچ وقت پرسپولیس به این جایگاه نمی رسید. در هر کاری بزرگ‌ترین موضوع بحث مدیریتی است. مدیرعامل پرسپولیس در آن زمان کجا است اما تیم با حمایت وی در چه شرایطی قرار گرفت. 

وی خاطرنشان کرد: دیدار با هنگ‌کنگ هم برای مثل بازی دوستانه است زیرا قبل از این مسابقات دیدار تدارکاتی نداشته‌ایم و طبیعی است تیم ملی در این مسابقه مقداری نوسان داشته باشد اما باید با قدرت بازی‌ها را شروع کنیم تا بتوانیم بهترین کیفیت خود را ارائه بدهیم.

کارشناس فوتبال کشورمان درباره اینکه هنگ‌کنگ در این مرحله از مقدماتی جام جهانی بحرین را متوقف کرده، گفت: حتی اگر در یک بازی‌ امتیاز  از دست بدهیم، شانس‌مان از بین می‌رود. به همین دلیل نباید هیچ حریفی را دست کم بگیریم و باید برای برد در هر چهار بازی به زمین برویم. البته نوع بازی، انرژی و انگیزه کشورهای عربی مقابل ایران نسبت به سایر دیدارهای‌شان متفاوت است و این موضوع را در سال‌هایی که خودم در تیم ملی بودم دیدم.