شانزدهمین دوره مسابقات  جام ملت‌های اروپا  (یورو ۲۰۲۱) از امشب آغاز می‌شود تا دوباره هیجان به قاره سبز باز گردد. بازی افتتاحیه جام ملت‌های اروپا امشب بین تیم‌های فوتبال  ایتالیا  و ترکیه برگزار می‌شود‌. این دیدار از ساعت ۲۳:۳۰ به وقت ایران آغاز خواهد شد.

گروه A مسابقات جام ملت‌های اروپا از تیم‌های ایتالیا، ترکیه، ولز و سوئیس تشکیل شده است. ایتالیا به عنوان مدعی قهرمانی مسابقات، به نظر نمی‌رسد کار سختی برای صعود به مرحله بعد داشته باشد. در این بین رقابت تنگاتنگی بین سایر تیم‌ها برای صعود به مرحله بعد وجود خواهد داشت.

ایتالیا پس از ناکامی در چند رقابت بزرگ، حالا با هدایت مانچینی قصد دارد در یورو ۲۰۲۱ جبران مافات کند. لاجوردی پوشان در هر ۲ فاز دفاعی و هجومی بازیکنان توانمندی در اختیار دارند و می‌توانند هر تیمی را اذیت کنند.  

تیم ملی فوتبال ایتالیا در ۲۷ مسابقه اخیر خود هیچ شکستی را تجربه نکرده است. شاگردان مانچینی قصد دارند در جام ملت‌های اروپا هم به روند شکست ناپذیری خود ادامه بدهند تا بهترین رکورد را ثبت کنند. اسپانیا و برزیل با ۳۵ بازی، رکورد طولانی ترین روند شکست ناپذیری در بین تیم‌های ملی را در اختیار دارند.

تست کرونای لورنزو پلگرینی هافبک تیم ملی ایتالیا و باشگاه رم قبل از بازی با ترکیه مثبت شد تا این بازیکن بازی اول لاجوردی پوشان را از دست بدهد. با این وجود مصدومیت پلگرینی نمی‌تواند خللی در ایتالیا ایجاد کند زیرا خط میانی تیم تحت هدایت مانچینی از بازیکنان خوبی تشکیل شده است.

ایتالیا در دوره گذشته مسابقات جام ملت‌های اروپا در مرحله گروهی بالاتر از بلژیک، به عنوان صدرنشین به مرحله بعد صعود کرد. لاجوردی پوشان در مرحله حذفی مقابل اسپانیا نیز به پیروزی رسیدند، اما نتوانستند برابر آلمان مقاومت کنند و در ضربات پنالتی نتیجه را واگذار کردند‌.

ایتالیا و ترکیه در یورو ۲۰۰۰ هم با یکدیگر در یک گروه قرار داشتند که ایتالیا موفق شد با نتیجه ۲ بر یک حریف خود را شکست دهد. ایتالیا در یورو ۲۰۰۰ تا بازی فینال هم پیش رفت، اما مغلوب فرانسه قدرتمند شد تا در کسب جام ناکام بماند.

ترکیه حریف نخست ایتالیا در یورو ۲۰۲۱ است. این تیم را اصلا نباید دست کم گرفت، زیرا بازیکنان هجومی این تیم از کیفیت قابل توجهی برخوردار هستند. بوراک ایلماز ستاره خط حمله ترکیه در فصلی که گذشت با تیم لیل قهرمان لیگ فرانسه شد و پیش از لیل، در گالاتاسرای هم عملکرد درخشانی را به نمایش گذاشته بود. در کنار ایلماز، عرفان جان قهوه‌چی بازیکن فنرباغچه و هاکان چالهان‌اوغلو ستاره خط میانی میلان دیگر بازیکنان کلیدی ترک‌ها هستند.

بهترین عملکرد ترکیه در جام ملت‌های اروپا به یورو ۲۰۰۸ مربوط می‌شود که این تیم به جمع ۴ تیم پایانی مسابقات صعود کرد، اما نتوانست به فینال راه پیدا کند. ترکیه در بازی‌های دوستانه ملی مقابل تیم‌های قدرتمندی قرار نگرفته، اما نتایج نسبتا خوبی گرفته است. ترک‌ها مقابل مولداوی و آذربایجان به پیروزی رسیده اند و برابر گینه نیز به نتیجه تساوی رضایت داده اند.

بازی افتتاحیه جام ملت‌های اروپا از ساعت ۲۳:۳۰ در ورزشگاه المپیک رم برگزار می‌شود و قضاوت آن بر عهده دنی ماکیلی خواهد بود.