چندی پیش بود که ژوزه مورینیو با قراردادی سه ساله هدایت آاس رم را برعهده گرفت. او پس از برکناری از تاتنهام مدت زمان زیادی بیکار نماند و حالا چالشی بزرگ را در تیم سرخپوش شهر رم پیش رو خواهد داشت.

مورینیو پیش از این سابقه هدایت و کسب قهرمانی با اینتر در فوتبال ایتالیا را دارد.

مورینیو در مراسم معارفه رسمی خود گفت:«ابتدا باید تشکری گرم داشته باشم از مسئولان باشگاه که به من اعتماد کردند و برخوردی بسیار شایسته با من داشتند. این در حالی است که من هنوز هیچ کار خاصی برای رم انجام نداده ام. از خانواده فردکین(مالک باشگاه) نیز تشکر می کنم و تا به اینجا همه چیز مرا تحت تاثیر خود قرار داده است.

رم یک پروژه بزرگ و جاه طلبانه دارد و می خواهیم باهم آینده را بسازیم. لغت زمان در فوتبال کاربرد زیادی ندارد ولی این بار در رم زمان معنا پیدا خواهد کرد. رم نمی خواهد یک شبه به موفقیت برسد و اینجا به من زمان داده اند تا یک تیم برنده را درست کنم.»

مورینیو ادامه داد:« رم شهر بزرگی است ولی این دلیل پیوستنم به آاس رم نیست چون برای تعطیلات نیامده ام. گاهی شهر رم و باشگاه رم را اشتباه می گیرند. اینجا عشق و علاقه هواداران به رم را به خوبی حس کرده ام و آمده ام تا به سختی کار کنم و قرار نیست هیچ چیز شبیه تعطیلات باشد.

سه بار مجبور شده ام شماره موبایم را عوض کنم ولی گذشته از شوخی، بازگشت به ایتالیا اتفاقی باورنکردنی بود و باید بگویم دلم برای ایتالیا تنگ شده بود. همه می دانید که من به وقت کار، انسان خوب و خوش اخلاقی نیستم. من اینجا هستم تا از رم و اعتبار باشگاه دفاع کنم و این کار را انجام خواهم داد.

مورینیو در مورد تغییر دادن ذهنیت باشگاه گفت:« اولین قدم شناخت گروه است. نمی توان بدون شناخت بازیکنان، چیزی را تغییر داد. یکسری اصول و قوانین، قابل مذاکره نیستند. امروز اولین جلسه تمرینی ماست و می خواهم بازیکنان را بشناسم. همه می دانند که من از هر بازیکن، توقع 100 درصد تلاش و همکاری را دارم. قرنطینه را در تریگوریا بودم و فرصت خوبی بود تا با بسیاری از اعضای باشگاه آشنا شوم و صحبت کنم. میل و علاقه وافری را در باشگاه می بینم و کار بزرگی در پیش داریم.»

تماس با راموس و دوناروما برای پیوستن به رم( هر دو راهی پی اس جی شدند):« من با هیچ بازیکنی تماس نگرفته بودم و تنها با تیاگو پینتو مدیر ورزشی باشگاه حرف زده ام.»

بزرگترین چالش مربیگری:« چالش جدید همیشه بزرگترین و مهمترین چالش است.»

وضعیت مصدومیت اسپیناتزولا:« لئوناردو بازیکنی بزرگ و شخصیتی دوست داشتنی است. مصدومیتش برای همه ما دردناک بود ولی می دانم که انسانی مثبت اندیش است و مطمئنم دوری او از تیم، طولانی مدت نخواهد بود.»

لیگ ایتالیا:« فوتبال ایتالیا به فینال یورو 2020 رفته و 50 درصد شانس قهرمانی دارد. در این تیم بازیکنان زیادی از سری آ حضور دارند و اگر لیگ ایتالیا را بهترین در اروپا نمی دانند، باعث می شود تا مسئولیت ما بیشتر شود. باید لیگ را به سطح تیم ملی برسانیم.»