برنامه بازی های لیگ برتر  هفته بیست و هشتم از فردا سه شنبه شب و به صورت همزمان در شهرهای مختلف آغاز می شود. رقابت در صدر و قعر جدول بسیار مهیج و حساس است. سپاهان و پرسپولیس با پیروزی مقابل حریفان خود برای کسب عنوان قهرمانی این مسابقات تلاش می کنند. تیم های دیگر برای رسیدن به رده چهارم جدول رقابت نزدیکی دارن ، در صورتیکه استقلال قهرمان جام حذفی شود تیم چهارم جدول لیگ برتر هم شانس حضور در لیگ قهرمانان آسیا فصل آینده را خواهد داشت. پیش ار این استقلال در هفته بیست و هفتم با شکست سایپا توانست سهمیه آسیایی خود را قطعی کند. 

نگاهی به این رقابت ها می اندازیم؛

ذوب آهن - نساجی ؛ نبرد 6 امتیازی

دو تیم ریشه دار و قدیمی فوتبال ایران در شرایط سختی قرار گرفته اند. هر دو تیم در منطقه خطر هستند هرچند با پیروزی که هفته گذشته مقابل رقبا به دست آوردند تا حد زیادی به بقا امیدوار شدند. ذوب آهن تیم نفت مسجدسلیمان را در خانه اش 3 بر 2 شکست داد و نساجی هم در قائمشهر پدیده را از پیش رو برداشت. اکنون دو تیم باید جدالی 6 امتیازی با یکدیگر داشته باشند. هرچند نتیجه مساوی برای هر دو تیم هم نتیجه بدی نیست و می تواند آنها را حداقل در پایان رقابت های این هفته بالاتر از سایپا نگه دارد اما فوتبال قابل پیش بینی نیست به همین دلیل هر دو تیم برای برد بازی خواهند کرد. بخصوص ذوب آهن 26 امتیازی که در رده چهاردهم است و اگر برنده شود ممکن است جایگزین تیم نساجی 29 امتیازی در رده دوازدهم شود.

مسابقه رفت دو تیم با نتیجه 3 بر 2 به سود ذوب آهن به پایان رسید.

استقلال - نفت مسجدسلیمان؛ فکری به آبی‌پوشان رسید

استقلال سومی خود را در لیگ برتر قطعی کرده و در واقع سه بازی باقیمانده در لیگ برایش تشریفاتی است اما آبی پوشان تهرانی قطعا برای شاد کردن دل هواداران شان و همچنین دریافت پاداش های نقدی که فرهاد مجیدی و دوستانش به بازیکنان می دهند برای برد در هر سه مسابقه به میدان خواهند رفت. استقلال در لیگ برتر 4 هفته است که شکست نخورده و با دو برد متوالی شرایط خوبی دارد از سویی دیگر در جام حذفی نیز موفق به حذف پرسپولیس شده و خود را به نیمه نهایی رسانده است. همه اینها بیانگر وضعیت روحی و روانی مناسب بازیکنان استقلال است.

در آنسوی میدان اما نفت مسجدسلیمان با سه باخت متوالی وضعیت نگران کننده ای در جدول لیگ برتر پیدا کرده و با 28 امتیاز در رده سیزدهم است. هرچند محمود فکری بعد از شکست خانگی هفته گذشته اش مقابل ذوب آهن برخی بازیکنان تیمش را به کم کاری متهم کرد! تقریبا مشابه رفتاری که در استقلال داشت! حالا فکری که در نیم فصل اول سرمربی استقلال بود باید مقابل بازیکنانی قرار بگیرد که برخی از آنها را به صورت تلویحی به کم کاری متهم کرده است. تقابل فکری با استقلال جذاببیت های این مسابقه را دو چندان خواهد کرد. البته نتیجه هم برای هر دو تیم مهم است. بازی رفت با نتیجه مساوی یک بر یک به پایان رسید آن زمان فکری هدایت استقلال را برعهده داشت.

گل گهر - سایپا؛ امیرخان مقابل تیم بدون سرمربی

گل گهرسیرجان 38 امتیازی در رده ششم جدول است و تلاش می کند حداقل به مقام چهارم لیگ برسد تا شاید شانس حضور در آسیا را داشته باشد اما سایپا که روزگار بر وفق مرادش نیست برای بقا می جنگد. این تیم اگر بتواند در سه بازی آخرش پیروز شود باید منتظر باشد تا تیم های ذوب آهن و نفت مسجدسلیمان بازنده شوند تا در لیگ برتر بماند. فراز کمالوند هم بعد از شکست مقابل استقلال به برخی بازیکنانش انگ زد ولی به هر حال او مسئول نتایج مسابقات تیمش در چند هفته ای است که سرمربی تیم شده است. او در این هفت هفته فقط یک برد مقابل فولاد به دست آورد و سایر مسابقاتش را یا مساوی کرده یا باخته! البته کمالوند برای سومین بار متوالی در این فصل اقدام به استعفا کرد. او پیش از شاهین شهرداری بوشهر دسته اولی و تیم استقلال هم استعفا کرد تا سرمربیگری سایپا را قبول کند.

در این مسابقه روی کاغذ شانس برد تیم قلعه نویی برای برد خیلی بیشتر از سایپاست. بخصوص اینکه سایپا تا لحظه نوشتن این مطلب سرمربی نداشت و شاید فراز حاضر به بازگشت نشود. مسابقه رفت دو تیم با نتیجه یک بر صفر به سود گل گهر به پایان رسید.

آلومینیوم - تراکتور؛ جدال سوم برای چهارمی

این بازی سومین مسابقه دو تیم در این فصل محسوب می شود به جز بازی رفت که با نتیجه یک بر صفر به سود آلومینیوم تمام شد در بازی حذفی نیز آلومینیوم در مسابقه ای جنجالی به برتری رسید و اکنون تقابل سوم دو تیم در لیگ برتر است. شاگردان منصوریان البته در جام حذفی از گردونه رقابت ها کنار رفته اند و در لیگ برتر هم 2 باخت متوالی داشته اند. تراکتور هم اکنون با فیروز کریمی سرمربی جدیدش مقابل الومینیوم قرار خواهد گرفت. رقابت این دو تیم برای رسیدن به رتبه چهارم لیگ برتر ادامه دارد. تراکتور در حال حاضر 39 امتیازی است و با تفاضل گل کمتر نسبت به فولاد در رده پنجم است اما آلومینیوم 37 امتیازی است. برنده این مسابقه شانس رسیدنش به رتبه چهارم زیادتر خواهد شد.

صنعت نفت - مس رفسنجان؛ نبرد میانه‌ جدولی‌ها

رقابت تیم های دهم و یازدهم برای تیم های میانه جدول اهمیت دارد. نفت آبادان برای رسیدن رتبه نهم تلاش می کند و مس هم می خواهد دهم شود دو تیم از بقای خود در لیگ برتر خشنود هستند با این حال هر دو هم برای گرفتن نتایج بهتر تلاش خواهند کرد. نفت آبادان البته در ابتدای فصل شرایط خیلی خوبی در جدول لیگ داشت اما بعد از مشکلات مالی که برایش پیش آمد روند نزولی پیدا کرد. بازی رفت دو تیم با نتیجه مساوی بدون گل تمام شد. سیروس پورموسوی هم بعد از شکست 4 بر یک مقابل سپاهان در هفته گذشته ضمن انتقاد از داوران گفت دیگر به هیچ داوری سلام نمی کنم! نفت 3 بازیکنش را هم تا پایان فصل از دست داده و زهیوی، زبیدی و محمد اهل شاخه دیگر همراه این تیم نخواهند بود.

ماشین سازی - پرسپولیس؛ سرخپوشان بدون سرمربی مقابل تیم سقوط کرده

لیگ برتر برای ماشین سازی به اتمام رسیده و این تیم به لیگ یک سقوط کرده و بازی با پرسپولیس هیچ حساسیتی برای این تیم ندارد اما بهترین فرصت برای بازیکنان و سرمربی استقلالی ماشین سازی است تا توانایی هایشان را به رخ بکشند. از زمانی که اکبرپور به ماشین سازی آمده این تیم بازی های خوبی را ارایه کرده و حتی مس رفسنجان را با سه گل شکست داد اما موتور تیم دوم تبریز دیر روشن شد.

برای پرسپولیس این مسابقه بسیار ارزشمند است. شاگردان گل محمدی برای تاریخ سازی و به دست آوردن پنجمین قهرمانی متوالی در لیگ برتر( گلات قهرمانی) باید هر سه مسابقه باقیمانده را با برد پشت سر بگذارند و سه شنبه شب اولین فینال از این سه گانه باقیمانده است. پرسپولیس در لیگ برتر از هفته دوازدهم به بعد شکست نخورده اما در یک چهارم نهایی جام حذفی بازی را به استقلال در ضربات پنالتی واگذار کرد و اکنون بازیکنان پرسپولیس باید آن باخت بزرگ را فراموش کنند تا لیگ را از دست ندهند. یحیی گل محمدی هم در این مسابقه با حکم کمیته انضباطی محروم است. ماشین سازی حریف آسانی نخواهد بود بازی رفت دو تیم هم با نتیجه 2 بر یک به سود سرخپوشان به پایان رسید.

 

برنامه بازی های لیگ برتر هفته بیست و هشتم


پدیده - سپاهان اصفهان؛ در تعقیب سرخپوشان و رویای چهارم شدن تیم مشهدی

پدیده هنوز برای رسیدن به رتبه چهارمی و کسب سهمیه آسیایی ناامید نیست و در این مسابقه قطعا برای برد به میدان خواهد آمد اما سپاهان هم که با دو امتیاز کمتر نسبت به پرسپولیس در رده دوم جدول قرار گرفته همچنان در تعقیب سرخپوشان تهرانی است تا در صورت لغزش احتمالی پرسپولیس به قهرمانی برسد همین تعقیب و گریز، سه هفته پایانی را جذاب‌تر کرده است. آخرین شکست سپاهان در لیگ مقابل همین تیم پدیده رقم خورد و بازی رفت دو تیم 3 بر یک به سود پدیده به پایان رسید. محرم نوید کیا به خوبی می‌داند که یک تساوی دیگر برای سپاهان ممکن است به معنای خداحافظی زودهنگام با قهرمانی باشد به همین دلیل سپاهان با تمام توانش به میدان می‌رود. قطب زرد فوتبال ایران امیدوار است که با پیروزی مقابل پدیده همچنان در کورس قهرمانی با پرسپولیس باقی بماند. سپاهان با 48 گل زده زهردارترین خط حمله لیگ را در اختیار دارد به همین دلیل روز سختی در انتظار خط دفاع و دروازه بان پدیده است.

پیکان - فولاد؛ به یاد زمین متغیر!

فولاد برای ماندن در رتبه چهارم و کسب سهمیه آسیایی احتمالی برای برد به تهران آمده است اما پیکان هم در شرایط خوبی قرار دارد. پیکانی‌ها 36 امتیاز دارند و به خاطر سه امتیاز کمتر چهار پله پایین‌تر از فولاد قرار دارند. بازی رفت دو تیم که با نتیجه مساوی بدون گل به پایان رسید حواشی زیادی داشت که مهم‌ترینش تغییر ابعاد زمین فوتبال به خاطر مقابله با اوت انداز پیکان بود! به هر حال آن مسابقه با نتیجه مساوی بدون گل به پایان رسید و حالا هر دو تیم به دنبال برد هستند. فولاد بعد از حذف کردن سپاهان در جام حذفی شرایط روحی بهتری نسبت به پیکان دارد.

اسامی داوران هفته بیست و هشتم لیگ برتر:

همه مسابقات به صورت همزمان و از ساعت 21:15 آغاز می‌شود.

*سه شنبه ۲۹ تیر

ذوب آهن اصفهان – نساجی مازندران

علیرضا فغانی – محمد رضا منصوری – محمد راهی – روح اله شریفی

ناظر: حیدر شکور

استقلال تهران - نفت مسجد سلیمان

محمد حسین ترابیان – حسن انتظاری – محمد صالح عرب آبادی – سعید رحیمی مقدم

ناظر: علیرضا یزدانی

گل گهر سیرجان – سایپا تهران

حسن اکرمی – سعید علی نژادیان – فرهاد فرهاد پور- ابوالفضل گرجی

ناظر: مسعود مرادی

آلومینیوم اراک – تراکتور تبریز

علی صفایی – امید افخمی – علی الفتی – کمیل غلامی

ناظر: محمد رضا فلاح

صنعت نفت آبادان – مس رفسنجان

علیرضا حیدرپناه – علیرضا طاهرخانی – حسین سلیمانی – ابوالفضل دوستی

ناظر: بهرام مهرپیما

ماشین سازی تبریز – پرسپولیس

مهدی سید علی – سید یعقوب حجتی – حمید رضا افشون – رضوان سرشار

ناظر: نادر جعفری

پدیده مشهد – فولاد مبارکه سپاهان

رضا عادل – تورج عیوض محمدی – رامین بابایی – محمد باقر پورباقر

ناظر: علی خسروی

پیکان تهران – فولاد خوزستان

جواد رحیم زاده – محمد رسول ذورقی – حامد صفایی – امیر سامان سلطانی

ناظر : محسن ترکی
 

جدول بازی های لیگ برتر  هفته بیست و هفتم

جدول بازی های لیگ برتر  هفته بیست و هفتم

 
در اولین بازی از هفته بیست و هفتم لیگ برتر تیم استقلال تهران در ورزشگاه دستگردی به مصاف سایپا رفت و با نتیجه دو بر صفر پیروز شد تا این تیم را به سقوط نزدیک کرده و سه هفته مانده به پایان رقابت‌ها با مسجل کردن رتبه سومش، کسب سهمیه آسیایی فصل آینده را قطعی کرد.

همچنین تیم تراکتور تبریز موفق به کسب پیروزی برابر گل گهر سیرجان شد و ۳۹ امتیازی شد تا بالاتر از این تیم در رده پنجم قرار بگیرد.

سپاهان اصفهان در یک بازی پرگل با نتیجه ۴ بر یک صنعت نفت آبادان را از پیش رو برداشت و تیم پرسپولیس هم موفق شد شاگردان علیرضا منصوریان را با شکست دو بر صفر در ورزشگاه آزادی بدرقه کند.

همچنین تیم فولاد خوزستان نیز در یک بازی خانگی شکست تیم ماشین سازی را با نتیجه یک بر صفر جشن گرفت. با این نتیجه در فاصله سه هفته مانده به پایان فصل سقوط ماشین سازی تا حدودی مسجل شده است.

در روز پایانی این هفته تیم‌های مس رفسنجان و پیکان تهران به تساوی یک بر یک رضایت دادند. تیم ذوب آهن اصفهان موفق شد نفت مسجد سلیمان را سه بر دو شکست بدهد و نساجی هم با یک گل پدیده مشهد را از پیش رو برداشت.

جدول رده بندی لیگ برتر در پایان مسابقات هفته بیست و هفتم را مشاهده می‌کنید:
 

برنامه بازی های لیگ برتر هفته بیست و هشتم