نام علی دایی بر روی یک گونه ماهی نامگذاری شد. همین نامگذاری ماهی به نام علی دایی واکنش های مختلفی را در فضای مجازی به دنبال داشت و علی دایی هم هنوز به آن واکنش نشان نداده است.

ماجرای نامگذاری یک ماهی به نام علی دایی

سید حامد موسوی درباره نامگذاری یک ماهی به نام علی دایی گفت: یک گروه تحقیقاتی ایرانی و آلمانی یک گونه جدید ماهی در ایران کشف و به نام «علی دایی» کاپیتان و سرمربی سابق تیم فوتبال ایران نامگذاری و ثبت شد.

وی افزود: این تحقیقات به مدت هشت ماه انجام شد، گفت: گونه جدید ماهی کشف شده از خانواده «سیسوریده» در ایران است که برای اولین بار به جهان علم معرفی شده است.

علی دایی و ماهی

موسوی ثابت ادامه داد: با توجه به پراکنش این ماهیان در رودخانه‌های استان‌های غربی و جنوب غربی کشور، نام یک گونه از این ماهیان که در رودخانه سیمره زیست می‌کند، به پاس فعالیت‌های انسان دوستانه و میهن پرستانه فوتبالیست و مربی پرآوازه ایران بعد از زلزله کرمانشاه «علی دایی» نامگذاری شد.

وی با اشاره به اینکه نامگذاری گونه‌های جدید برای احترام به مفاخر و بزرگان کاری مرسوم در علوم زیستی است، اضافه کرد: به طوری که در ایران برخی ماهیان بومی کاشف شده بنام بزرگان کشور نظیر فردوسی، حافظ، سعدی، شیخ بهایی، رئیسعلی دلواری، امیرکبیر و محیط بان شهید سعید پرهام نامگذاری شده است.

نکاتی خواندنی از زندگی خصوصی علی دایی

موسوی ثابت با بیان اینکه این اولین بار نیست که نام علمی یک گونه جانوری به افتخار یک ورزشکار نامگذاری می‌شود، تصریح کرد: به طوری که در سال ۲۰۱۹، پروفسور شرف متخصص مورچه شناسی مصری از دانشگاه ملک سعود عربستان مورچه‌ای را از منطقه مرزی کشورهای یمن و عمان کشف کرد و به دلیل سخت‌کوشی و ظاهر آن به افتخار «محمد صلاح» فوتبالیست مصری نام گذاری شد.

وی تصریح کرد: نتایج این تحقیقات در خصوص کشف گونه جدیدی از  ماهی  از خانواده سیسوریده در مجله بین المللی جانور شناسی زوتکسا Zootaxa از منتشر شد.

نامگذاری یک ماهی به نام اسطوره فوتبال ایران از صبح امروز تا حالا تبدیل به سوژه فضای مجازی شده و بسیاری از فعالان این عرصه با این قضیه شوخی کردند.

واکنش فضای مجازی به نام علی دایی بر روی یک ماهی

در همین راستا ویدیو هایی از علی دایی منتشر شد و خیلی‌ها به این ماجرا پرداختند.

با این که خود علی دایی هنوز به صورت رسمی واکنشی به این ماجرا نشان نداده ولی اصل خبر نامگذاری یک ماهی به نام علی دایی تبدیل به سوژه ای طنز در فضای مجازی شده است البته نه به اندازه ماجرای مصاحبه علی دایی در مورد عباس بوعذار!

عکس علی دایی

بیوگرافی علی دایی

علی دایی چهاردهم بهمن‌ماه سال ۱۳۴۸ در محله جیرال اردبیل متولد شد. او سومین فرزند خانواده است و چهار برادر بنام‌های عبدالله، محمد، حسن و حسین دارد. تاریخ تولد وی در شناسنامه اول فروردین‌ماه درج‌شده است.

در کودکی او را شهریار صدا می‌زدند، این نام هم‌اکنون لقب وی است.

علی دایی فوتبال خود را از استقلال اردبیل آغاز کرد. دایی پس از قبولی در دانشگاه صنعتی شریف و اقامت در تهران، به تیم تاکسیرانی تهران پیوست. وی سپس چهار سال با تیم بانک تجارت در مسابقات لیگ تهران به میدان رفت و ازآنجا بود که موردتوجه قرار گرفت و به تیم ملی دعوت شد. دایی پس‌ازآن به تیم پرسپولیس تهران پیوست و دوران فوتبال حرفه‌ای خود را با بازی در جام آزادگان آغاز کرد.

تحصیلات علی دایی

علی دایی در سال ۱۳۶۶ در رشته مهندسی عمران در دانشگاه شریف پذیرفته شد، اما به دلیل بازی فوتبال در گزینش ورود به دانشگاه رد شد. او همان سال در رشته مهندسی کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب هم قبول شد و دو ترم به دانشگاه رفت؛ سپس در سال ۱۳۶۷ دوباره در کنکور شرکت کرد و در رشته مهندسی متالورژی دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد، وی لیسانس خود را بهمن‌ماه سال ۱۳۷۱ از همان دانشگاه دریافت کرد. علی دایی تحصیلات خود را تا مقطع کارشناسی ارشد تربیت‌بدنی دانشگاه آزاد ادامه داد.

علی دایی در پرسپولیس

علی دایی در سال ۱۳۷۳ به پرسپولیس پیوست و به همراه این تیم، به مقام چهارم جام آزادگان رسید، وی در شهریور ۱۳۷۵ از پرسپولیس جدا شد.

علی دایی در السد قطر

علی دایی در شهریور ۱۳۷۵ به السد قطر پیوست، او در فصل ۹۷–۱۹۹۶ به همراه این تیم به مقام پنجم لیگ قطر دست پیدا کرد.

علی دایی در آرمینیا بیله‌فلد

علی دایی در سال ۱۹۹۷ به همراه کریم باقری به تیم آرمینیا بیله فلد آلمان پیوست.

دایی که پیراهن شماره ۹ این تیم را بر تن داشت در ۲۵ مسابقه برای این تیم در فصل ۹۸–۱۹۹۷ به میدان رفت و ۷ گل به ثمر رساند. آرمینیا بیله فلد در این فصل به مقام هجدهم در بوندسلیگا دست‌یافت و به لیگ دو بوندسلیگا سقوط کرد.

علی دایی در بایرن مونیخ

علی دایی در سال ۱۹۹۸ به‌عنوان اولین بازیکن ایرانی به تیم بایرن‌مونیخ آلمان پیوست.

وی تا پایان فصل ۶ گل برای این تیم به ثمر رساند.

علی دایی در هرتابرلین

علی دایی در سال ۱۹۹۹ به تیم هرتابرلین پیوست و پیراهن شماره ۹ این تیم را بر تن کرد، دایی در پایان فصل به همراه این تیم، رتبه ششم بوندس‌لیگا را کسب کرد.

علی دایی در سومین فصل حضور در هرتابرلین موردتوجه قرار نگرفت و در اکثر مدت حضورش در این فصل نیمکت نشین بود و نتوانست گلی برای این تیم به ثمر برساند. دایی پس از کسب رتبه چهارم بوندس‌لیگا به همراه هرتابرلین، به دوران حضور خود در فوتبال اروپا پایان داد و به فوتبال آسیا بازگشت.

علی دایی در الشباب امارات

دایی در سال ۲۰۰۲ با عقد قراردادی ۲ ساله به تیم الشباب امارات پیوست. عملکرد دایی در الشباب امارات موردتوجه این تیم قرار نگرفت و درحالی‌که قراردادی دوساله با این تیم داشت، پس از یک‌فصل حضور در این تیم از سوی سرمربی الشباب کنار گذاشته شد. دایی پس از رد پیشنهاد تیم جیابی چین، به فوتبال ایران بازگشت و برای پرسپولیس به میدان رفت.

علی دایی در پرسپولیس

علی دایی در مرداد سال ۱۳۸۲ پس از هفت سال به پرسپولیس بازگشت و به‌عنوان کاپیتان دوم این تیم پس از افشین پیروانی، از سوی وینگو بگوویچ انتخاب شد. در پایان فصل با زدن ۱۶ گل به‌عنوان آقای گل لیگ ایران شناخته شد. (دایی با آغاز دوران فوتبال حرفه‌ای خود از سال ۱۳۷۳ تا پایان آن در سال ۱۳۸۶ تنها عنوان آقای گلی در رده باشگاهی را به دست آورد). دایی در سومین دوره لیگ برتر به همراه پرسپولیس مقام پنجم لیگ را به دست آورد.

علی دایی در صبا باتری

علی دایی در شهریور سال ۱۳۸۳ با عقد قراردادی یک‌ساله به تیم صبا باتری پیوست، دایی به همراه این تیم به مقام قهرمانی جام حذفی دست پیدا کرد. علی دایی در سال ۱۳۸۴ برای یک‌فصل دیگر قرارداد خود در تیم صبا باتری را تمدید کرد.

علی دایی در سایپا

علی دایی در مرداد ۱۳۸۵ با قراردادی یک‌ساله به سایپا پیوست، وی باگذشت ۵ هفته از مسابقات لیگ برتر و درحالی‌که سایپا با مربی‌گری لورانت با ۱۱ امتیاز در صدر جدول قرار داشت؛ به‌عنوان جانشین این مربی آلمانی منصوب شد (لورانت از سایپا کناره‌گیری کرد و به لیگ ترکیه رفت) و علاوه بر بازی در سایپا، هدایت این تیم را به‌عنوان سرمربی نیز به عهده گرفت و به‌این‌ترتیب علی دایی اولین بازیکن / مربی قهرمان تاریخ لیگ ایران شد.

علی دایی در نخستین تجربه خود به‌عنوان بازیکن - مربی در هفته ششم لیگ برتر، در مقابل تیم سابق خود پرسپولیس به میدان رفت. در این بازی که با تساوی ۲–۲ به پایان رسید، دایی هر دو گل سایپا را به ثمر رساند.

باگذشت ۲۱ هفته از مسابقات لیگ برتر، سایپا با نتیجه مشابه بازی رفت در مقابل پرسپولیس به‌تساوی ۲–۲ رسید. در این مسابقه؛ دایی پس از ضربه سر به‌صورت شیث رضایی، از سوی کمیته انضباطی چهار جلسه از همراهی سایپا محروم شد.

پس از رأی کمیته استیناف و اظهارنظر علی دایی، اعضا کمیته انضباطی در اعتراض به رأی کمیته استیناف، دسته‌جمعی استعفا دادند.

علی دایی در آخرین بازی سایپا در مسابقات لیگ برتر برابر مس کرمان به میدان رفت. او پس از گل زنی در این مسابقه و کسب عنوان قهرمانی با سایپا، به دوران بازیگری خود پایان داد.

علی دایی در تیم ملی

علی دایی نخستین بار در سال ۱۳۷۲ به‌عنوان بازیکن جانشین در مقابل پاکستان در جام اکو برای تیم ملی به میدان رفت.

وی در ۱۴۹ بازی ملی ۱۰۹ گل به ثمر رسانده است و رکورددار گل زنی در رده ملی است. دایی در تاریخ ۱۳ مهر ۱۳۸۰ و در مقابل تیم تایلند برای صدمین بار پیراهن تیم ملی را بر تن کرد. دایی به همراه ایران در دو جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه و ۲۰۰۶ آلمان به میدان رفت و در ۵ بازی ایران در این بازی‌ها شرکت کرد.

همسر علی دایی

علی دایی در سال ۱۳۸۱ با دختری به نام مریم ازدواج کرد و آن دو صاحب دختری بنام دنیز شدند اما سرانجام از یکدیگر جدا شدند، دنیز به همراه مادرش خارج از ایران زندگی می‌کند.

علی دایی در سال ۱۳۸۴ با مونا فرخ آذری طراح جواهرات ازدواج کرد و سال ۹۰ این زوج صاحب دختری بنام نورا شدند. مونا فرخ آذری اصالتاً اهل اردبیل است.

وی سال ۱۳۵۶ در تهران به دنیا آمده و کارشناس ارشد مهندسی صنایع غذایی است.