محمد بنا سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی در گفت و گو با روابط عمومی فدراسیون کشتی، عنوان کرد: یکی از اهداف مهم مسولان ورزش در سراسر دنیا، سلامت ورزشکاران از نظر دوپینگ است و بدین جهت سخت گیری ها، جرایم و محرومیت هایی را نیز در نظر گرفته اند. کشتی کشورمان نیز پیش از این در این زمینه متحمل هزینه های زیادی شده است که اگر موضوع بدرستی مدیریت می شد، شاهد این اتفاقات نبودیم.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی تصریح کرد: خوشبختانه رویکرد فدراسیون کشتی برای مبارزه با این معضل جدی ورزش، بسیار مناسب و قوی است اما برای رسیدن به مقصود نیازمند همکاری سایر نهادها از جمله فدراسیون پزشکی ورزشی و ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) هستیم.

وی افزود: در حالی که برنامه ریزی ما و فدراسیون کشتی برای انجام این مهم دقیق و حساب شده است اما در عرصه اجرا،  نادو بعنوان نهاد ذیربط همکاری لازم را با ما نداشته و تاخیر در اعلام نتایج و یا انجام ناقص آزمایشات ما را دچار مشکلات و دغدغه های فراوانی کرده است.

انتقاد بنا از عملکرد ستاد مبارزه با دوپینگ

بنا اظهار داشت: بعنوان مثال در مسابقات قهرمانی آسیا در دوره قبل در اواخر سال ۹۸ به دلیل دیر اعلام شدن نتایج آزمایشات بعمل آمده، مجبور شدیم کشتی گیر خود را بالاجبار در حین مسابقات بازنده کنیم، در صورتی که اگر نتایج آزمایشات زودتر اعلام می شد می توانستیم فرد دیگری را جایگزین ایشان و به این مسابقات اعزام کنیم.

وی ادامه داد: در حالی که فدراسیون تمام اطلاعات (شماره تلفن، نشانی محل تمرین و منزل) کشتی گیران مدنظر ستاد جهانی مبارزه با دوپینگ (وادا) را در اختیار ستاد ملی مبارزه با دوپینگ قرار داده بود، اما با کمال تعجب متوجه شدیم که اطلاعات کشتی گیران به دست وادا نرسیده و برای محمدرضا گرایی کشتی گیر طلایی المپیک یک جلسه غیبت از حضور در آزمایشات دوپینگ درنظر گرفته شده که این موضوع بسیار برای کشتی گیر مدال آوری همچون گرایی که با تحمل رنج و زحمت فراوان به این جایگاه رسیده و کشتی کشور گران تمام خواهد شد.

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی گفت: با توجه به اتفاقات ناخوشایندی که قبل از این افتاده بود از مسئولان وادا خواستیم که ماموران مبارزه با دوپینگ آنها در جام تختی اهواز بعنوان مرحله اصلی انتخابی تیم ملی برای حضور در رقابت قهرمانی آسیا حضور یابند و از نفرات اول و دوم و برخی از نفرات سوم با نظر کادر فنی ،تست بگیرند اما عدم هماهنگی آن ها با کادر فنی منجر به انجام تست از نفرات اول شد که نتایج آن آزمایشها را هم در اختیار ما قرار ندادند و علیرغم آگاهی ما از سلامت کشتی گیران خود، اما با در نظر گرفتن هر اتفاق پیش بینی نشده ای باید راهی مغولستان شویم.

بنا در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به کم کاری هایی که صورت گرفته به عملکرد ستاد ملی مبارزه با دوپینگ شک دارم و اگر وازرت ورزش و جوانان و فدراسیون پزشکی ورزشی نهادی را برای مبارزه با دوپینگ مدیریت می کنند باید پیگیری خروجی آن هم باشند و اگر کار به همین صورت پیش برود آینده خوبی را برای سلامت ورزشکاران کشور متصور نیستم و از این رو از وزارت ورزش می خواهم هرچه زودتر تکلیف را روشن کند، چراکه ما هم به تبع فدراسیون دیگر با این ستاد همکاری نخواهیم داشت.