محرومیت سنگین مرد سال آسیا از سوی قطری‌ها

عبدالکریم حسن، ستاره چپ پای تیم السد که در جریان رقابت‌های جام جهانی در پلتفرم اسنپ چت، در پاسخ به هواداری که به عملکرد ضعیف او برابر سنگال انتقاد کرده بود، کامنتی تمسخرآمیز منتشر کرده بود، به سختی از سوی مقامات فوتبال این کشور، مورد تنبیه قرار گرفته است.

این بازیکن بعد از بازی با سنگال، مورد انتقاد شدید هواداران قرار گرفت، اما حسن این موضوع را رد کرد و به تمسخر هواداران قطری پرداخت. ماجرا از جایی شروع شد که یکی از هواداران تیم ملی قطر، پس از این مسابقه با انتشار کامنتی خطاب به حسن گفت:کاپیتان، کمی عشق و احساس به تیم داشته باش... مردم در ورزشگاه برای تیم ملی خودشان را فدا می‌کنند، جان به لب می‌شوند و با هم دعوا می‌کنند، اما تو با یک نمایش شرم آور و عادی بازی را باختی و حالا مشغول کار با اسنپ چت و حضور در فضای مجازی هستی... برادرم، روی مسابقات تمرکز کن، روی کسب افتخار با تیم ملی تمرکز کن.

محرومیت سنگین مرد سال آسیا از سوی قطری‌هاعبدالکریم حسن یکی از اعضای مهم تیم ملی در سال‌های اخیر بوده که به واسطه پاسخ به جملات تند یک هوادار مورد تنبیهی غیرمنصفانه قرار گرفته است و باید بهای شکست تیم ملی در جام جهانی را بپردازد.

این هوادار ادامه داد: اندکی به احساسات هواداران توجه کن. کاری کنید تا ما حس کنیم بابت این عملکرد، برابر هواداران خجالت‌زده شده‌اید و ناراحتید. شما طرفداران، مردم، رسانه‌ها و مسئولانی را که ۱۲ سال است با رسانه‌ها و توطئه‌ها مبارزه می‌کنند، ناکام گذاشته‌اید.

اما پاسخ پاسخ عبدالکریم به متن طولانی و انتقادی این هوادار قطری باعث جنجال‌های بزرگی شد. او نوشت: آرام باش، مگر جنگ است؟

این پاسخ، باز هم واکنش این هوادار را در پی داشت و او خطاب به بازیکن السد گفت: بله، جنگ است؛ یک جنگ فوتبالی برای افتخار، شرف و آبروی وطن. به نظر می‌رسد دلیل عملکرد شرم‌آور شما این است که متوجه نمی‌شوید برای وطن، فوتبال قطر و امید یک ملت بازی می‌کنید. انتظار پاسخ بهتری داشتم و انتظار داشتم که شما احساس مسئولیت کنید.

انتشار این پاسخ از سوی عبدالکریم حسن، بلافاصله واکنش باشگاه السد را در پی داشت و مسئولان این باشگاه با انتشار توییتی از اخراج قطعی عبدالکریم حسن از جمع این تیم، به دلیل اینکه تفکرات او با اهداف و برنامه‌های تیم در آینده همخوانی ندارد، خبر داد.

روز گذشته رییس فدراسیون فوتبال قطر که در شبکه الکاس حاضر شده بود، ضمن تایید این تصمیم باشگاه السد، اعلام کرد تنبیهی که آن‌ها به عنوان فدراسیون برای حسن در نظر گرفته‌اند، با چیزی که السد به صورت جداگانه علیه این بازیکن انجام داد، متفاوت است.

نکته جالب درباره تصمیم فدراسیون فوتبال قطر در خصوص عبدالکریم حسن این است که این بازیکن تا پایان رقابت‌های جام جهانی کنار گذاشته نشد و حتی در بازی با هلند هم در ترکیب اصلی تیم ملی قطر حضور داشت.

او در توضیح خود در این باره گفت: رفتار عبدالکریم حسن به کمیته تیم‌های ملی گزارش و سپس به کمیته انضباطی ارجاع داده شد. فدراسیون فوتبال هم جریمه‌ای برای این بازیکن در نظر گرفت که با جریمه باشگاه السد متفاوت است. ما به عنوان فدراسیون فوتبال، باید تصمیمی اتخاذ می‌کردیم تا قانون کاملا اجرا شود و اگر کوتاهی می‌کردیم، قانون را نقض کرده بودیم. اگر کمیته انضباطی رای ما را نقض کند، ما تصمیم آن‌ها را تایید نمی‌کنیم.

حمد بن خلیفه سپس با اشاره به تصمیم باشگاه السد، گفت: باشگاه السد به روش خودش تصمیم گرفت و این با تصمیم فدراسیون متفاوت است. ما در همان زمان، در ابتدا تصمیم گرفتیم که این بازیکن از تیم کنار گذاشته شود و در بازی با هلند در جام‌جهانی حضور پیدا نکند، اما از نظر سرمربی، این تصمیم در آن دوره می‌توانست روی عملکرد سایر بازیکنان اثر منفی بگذارد؛ به همین دلیل این کار را نکردیم.

رییس فدراسیون فوتبال قطر درباره جریمه حسن توضیح داد: جریمه فدراسیون برای عبدالکریم حسن، دوری از تیم ملی برای مدت نامشخص و جریمه مالی سنگین، بیش از ۵۰ درصد از حقوق سالیانه وی، است. این تصمیم از سوی فدراسیون گرفته شد و هنوز کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال قطر رای خود را صادر نکرده است.