به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، پرسپولیس در چهارمین دوره مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاههای کشور با هدایت "راینر زوبل" آلمانی و درحالیکه علی پروین را به عنوان مدیرفنی در کنار خود داشت به توفیقی نرسید و عنوان چهارم جدول را پایینتر از تیمهای فولادخوزستان، ذوب آهن اصفهان و استقلال تهران به خود اختصاص داد.


حجت الله خطیب، مدیرعامل وقت باشگاه پرسپولیس در آن مقطع زمانی علاج و چاره کار تیم پرسپولیس را در انتخاب علی پروین به عنوان سرمربی دانست تا شاید با حضور او سرخپوشان سروسامان بگیرند. علی پروین هم پس از انتخاب به عنوان سرمربی پرسپولیس، ناصر ابراهیمی، حمید استیلی و پرویز کماسی را به کادر فنی این تیم آورد و ترکیبی متفاوت را در کادر فنی این تیم به وجود آورد.


پرسپولیس پنجمین دوره لیگ برتر را با سرمربیگری علی پروین آغاز کرد. پرسپولیس پروین هم تفاوت زیادی با تیم زوبل نداشت. این تیم فصل ۸۵ - ۱۳۸۴ را با تساوی ۲ بر ۲ مقابل فجرسپاسی شیراز آغاز کرد، آنهم در شرایطی که تا دقیقه ۴ + ۹۰ از حریف خود عقب بود. سرخپوشان در هفته دوم هم مقابل سایپای کرج با نتیجه تساوی بدون گل متوقف شد تا مشخص شود، تیم پروین حرف چندانی برای گفتن ندارد.


برتری یک بر صفر مقابل پاس تهران در هفته سوم تا اندازه‌ای از انتقادات نسبت به تیم پروین کاست اما از هفته چهارم و پس از شکست ۲ بر یک مقابل شموشک در نوشهر انتقادات از علی پروین و تیمش شدت گرفت و دوره ناکامی‌های پرسپولیس با این مربی آغاز شد. پرسپولیس که تا پیش از این کمتر چهره یک تیم بازنده را داشت در فصل پنجم لیگ برتر با هدایت علی پروین هشت بار متحمل شکست شد.


باخت در ورزشگاه آزادی مقابل استقلال تهران، سپاهان اصفهان، فجرسپاسی شیراز، پاس تهران و فولاد خوزستان، شکست در بازی رفت و برگشت مقابل فولادخوزستان، باخت سنگین در اصفهان مقابل ذوب آهن و ناکامی برابر شموشک در نوشهر از دیگر ناکامی‌های پرسپولیس با علی پروین در فصل پنجم لیگ برتر است.


پرسپولیس با پروین طی ۲۲ هفته متحمل هشت باخت شد و تنها به هفت پیروزی رسید تا سیل انتقادات از او که " سلطان پرسپولیس " خطاب می‌شد، بالا بگیرد. بالاخره در تاریخ ۲۳ بهمن‌ماه محمدحسن انصاریفرد، مدیرعامل وقت باشگاه پرسپولیس که در میانه راه فصل ۸۵ - ۸۴ جانشین حجت الله خطیب شده بود، عذر پروین را بصورت کاملا محترمانه خواست و با اعطای عنوان " مدیرفنی " به او " آری هان " هلندی را سرمربی پرسپولیس کرد. پروین که بعدها پست مدیریت فنی را به " کشک " تشبیه کرد، کم کم از پرسپولیس دور شد تا اینکه در میانه‌های فصل گذشته با عنوان عضو هیات مدیره و بعدها مدیر راهبردی فوتبال به جمع سرخپوشان بازگشت.


سرخپوشان آن فصلی را که با علی پروین آغاز کرده و با آری هان هلندی به اتمام رساندند به رتبه نازل نهمی بسنده کردند تا سلطان با کارنامهای تاریک با سرخپوشان وداع کند. اینکه چرا بعد از هفت سال بازهم مدیران پرسپولیس به سراغ نسخهای شفابخش از علی پروین رفتهاند، پرسشی است که پاسخ آن خیلی از ابهامات را برطرف میکند.