به گزارش افکارنیوز، رفته رفته مسابقات یورو به مرحله حساس و سرنوشت ساز خود نزدیک می شود، بازیهایی که بزرگترین شگفتی اش نبود شگفتی در آن لقب گرفته.

یک تورنمنت فرسایشی که یک بار دیگر این اصل را ثابت میکند. خوب شروع کردن مهم نیست(روسیه) بلکه حرکت آرام و پیوسته و رو به جلو(ایتالیا) میتواند پایان خوشی در نهایت برای شما رقم زند.

مسابقاتی که در آن تیمهای شرکت کننده بدلایل عدیده سعی کرده از الگو های رفتاری سنتی و پیشین خود فاصله بگیرند و طرحی نو دراندازند ضمن بررسی رفتاری برخی از ویژگی های چهار تیم پایانی این بازیها و سایر تیمها، به برخی از زوایای پنهان یا کمتر دیده شده آنها و کل مسابقات هم نگاهی خواهیم انداخت:

عملکرد تیمی

مالکیت توپ، میانگین در هر بازی

اسپانیا % ۶۷.۵

آلمان % ۵۹.۳

ایتالیا % ۵۵.۸

پرتغال % ۴۵.۵

ایرلند % ۳۳.۳ ضعیف‌ترین تیم

پاس صحیح، میانگین در هر بازی

اسپانیا % ۸۹.۶

آلمان % ۸۸.۷

ایتالیا % ۸۴.۷

پرتغال % ۷۸.۵

ایرلند % ۷۱.۳ ضعیف‌ترین تیم

نکته: دو تیم آلمان و ایتالیا نسبت به جام جهانی ۲۰۱۰ هم از نظر تعداد پاس و هم از نظر درصد پاس صحیح(هر دو تیم ۷۳%) رشد قابل ملاحظه‌ای را داشته‌اند. این می‌تواند نشان‌دهنده فاصله گرفتن از سنت‌های متداول خود، تغییر فرهنگ، الگو و روش‌های تمرینی، ورود مربیان جوان با ایده‌های جدید، ورود نسل جدیدی از بازیکنان مهاجر یا دورگه با خونی متفاوت(اوزیل، بالوتلی، …) و … باشد.

پیروز در نبردهای هوایی، میانگین در هر بازی

پرتغال ۹.۳ دفعه

آلمان ۷.۵

ایتالیا ۷.۳

اسپانیا ۶

دانمارک ۵ ضعیف‌ترین تیم

نکته: در حالی که بسیاری از تیمهای جام از ضعف قلب دفاع خود ضربه خوردند، زوج په په و برونو آلوس تا اینجای کار یکی از بهترین زوج‌های وسط این جام بوده‌اند. آنها نه تنها در زمین خود کمتر به حریف باج داده‌اند بلکه په په توانسته یک گل هم با ضربه سر به ثمر برساند. این خط دفاعی تا به حال تنها دو گل دریافت کرده. گل آلمان‌ها تا حدودی با خوش‌شانسی و تغییر مسیر توپ و گل هلند بر اثر ضعف دروازه‌بان پرتغال در جای‌گیری بدست آمده. ضعف دروازه‌بان آنها می‌تواند پاشنه آشیل این خط دفاعی خوب باشد.

ضربات به طرف دروازه حریف، میانگین در هر بازی

ضرباتی است که به منظور تلاش برای به ثمر رساندن گل با هر قسمتی از بدن(پا، سر و…) به سمت دروازه نواخته می‌شود.

ایتالیا ۲۲

اسپانیا ۱۸.۳

پرتغال ۱۷.۸

آلمان ۱۵

یونان ۸ ضعیف‌ترین تیم

نکته: آمار تیم ایتالیا قابل توجه است. این آمار که بهترین آمار جام در بین تیم‌های شرکت‌کننده هم هست نشان می‌دهد که ایتالیا برخلاف سنت همیشگی‌اش یک تیم صرفا دفاعی نیست.

ضربات در چارچوب دروازه، میانگین در هر بازی

ضرباتی است که به منظور تلاش برای به ثمر رساندن گل در چارچوب دروازه حریف نواخته می‌شود. ممکن است به ثمر بنشیند یا قبل از به ثمر رسیدن، به وسیله یکی از بازیکنان زمین(دروازه‌بان یا سایر بازیکنان) کنترل یا منحرف شود.

اسپانیا ۸

ایتالیا ۶.۵

آلمان ۶

پرتغال ۵.۵

یونان ۲ ضعیف‌ترین تیم

ضربات تیم مقابل به دروازه، میانگین در هر بازی

اسپانیا ۷ ضربه خورده

پرتغال ۹.۳

آلمان ۱۱.۳

ایتالیا ۱۱.۸

ایرلند ۲۲.۷ ضعیف‌ترین تیم

نکته: لاجوردی‌ها نسبت به سه تیم دیگر مرحله نیمه‌نهایی آمار بدتری دارند. آنها برخلاف گذشته از ساختار دفاعی چندان قوی بهره نمی‌برند.

دریبل موفقیت‌آمیز، میانگین در هر بازی

منظور گذشتن از حریف یا جا گذاشتن حریف با رعایت از دست ندادن توپ

اسپانیا ۸.۵ مرتبه

آلمان ۶.۵

پرتغال ۶

ایتالیا ۴.۸

فرانسه ۹.۸ موفق‌ترین

ایرلند ۳ ضعیف‌ترین

نکته: بازهم آلمان‌ها آمار قابل توجهی دارند. این نکته با توجه به زمینه‌ای که از فوتبال آلمان در اذهان وجود دارد قابل تعمق است. آنها حتی از دو تیم نسبتا تکنیکی پرتقال و ایتالیا آمار بهتری دارند.

تعداد کرنر گرفته شده، میانگین در هر بازی

پرتقال ۸.۷۵

اسپانیا ۸.۲۵

ایتالیا ۶.۷۵

آلمان ۵

خطاهای انجام گرفته بر روی تیم، میانگین در هر بازی

ایتالیا ۱۸

اسپانیا ۱۶

پرتغال ۱۳.۵

آلمان ۱۱.۳

خطاهای انجام‌داده بر روی تیم مقابل، میانگین در هر بازی

آلمان ۹

اسپانیا ۱۱.۳

پرتغال ۱۴.۸

ایتالیا ۲۰.۷

کرواسی ۲۰.۷ خشن‌ترین تیم

نکته: آمار قابل توجه آلمان و اسپانیا بیانگر آن است که این دو تیم به دنبال یک فوتبال سالم هستند.

تکل زدن، میانگین در هر بازی

اسپانیا ۱۹.۳

آلمان ۱۷.۵

ایتالیا ۱۵

پرتقال ۱۴.۸

قطع کردن، میانگین در هر بازی

به عملی گفته می‌شود که بازیکنی ارتباط بین دو یا چند بازیکن حریف را به وسیله بازی‌خوانی / ردیابی / رهگیری با گرفتن یا زدن توپ یا تاثیر گذاشتن روی توپ و یا تاثیر گذاشتن روی بازیکن حریف(با توپ یا بدون توپ) با خطا یا بدون خطا برای جلوگیری از رسیدن توپ به مقصد نهایی را اصطلاحا قطع کردن می‌نامند.

اسپانیا ۱۲.۵ مرتبه

پرتغال ۱۲.۵

آلمان ۱۲.۸

ایتالیا ۲۱.۷

آفساید، میانگین در هر بازی

اسپانیا ۳.۳

آلمان ۳

ایتالیا ۲.۸

پرتغال ۲

نکته: در حالی که پرتغال برخلاف سنت همیشگی‌اش(استفاده از پاس‌های کوتاه) استفاده از پاس‌های بلند به شکل مستقیم و قطری را در دستور کار دارد، عملکرد خوب نانی و رونالدو نشان‌دهنده آن است دفاع حریف در انداختن آنها در تله آفساید کمتر موفق بوده.

پاس کوتاه، میانگین در هر بازی

اسپانیا ۶۸۷

آلمان ۵۳۸

ایتالیا ۴۹۱

پرتغال ۳۳۱

نکته: در کنار آمار خوب ایتالیا، تغییر رویه گذشته آلمان‌ها قابل توجه است. آنها که الگوی فوتبالشان بر اساس استفاده از پاس های بلند بوده، با وجود بازیکن تکنیکی و ریز نقشی مانند اوزیل که ارتباط بین خطوط مختلف را برقرار می‌کند، ترک عادت کرده و تغییر روش داده اند.

پاس بلند، میانگین در هر بازی

ایتالیا ۶۵

اسپانیا ۵۵

پرتغال ۴۸

آلمان ۳۹

نکته: با وجود بازیکنی مانند پیرلو که کار طراحی تیم را انجام می‌دهد و همیشه یک خط از توپ و تیم عقب‌تر حرکت می‌کند، آمار ایتالیا از سه تیم دیگر بالاتر است. نکته قابل توجه کمترین و پایین‌ترین عدد در میان همه تیم‌های شرکت‌کننده متعلق به آلمان است.

پاس به منظور تغییر جهت یا تغییر جریان بازی

پرتغال ۲۷

ایتالیا ۲۱

آلمان ۲۰

اسپانیا ۱۵

نکته: پرتغالی‌ها نسبت به همه تیم‌ها، بیشترین تعداد را دارند. آنها پس از بازیابی و بدست آوردن توپ سعی می‌کنند بلافاصله با یک پاس بلند(بیشتر در جهت مخالف) نانی یا رونالدو را صاحب توپ کنند. نکته قابل توجه دیگر اینکه اسپانیا در بین همه تیم‌ها کمترین آمار را دارند.

پاس در مکان‌ها یا موقعیت‌های دشوار، میانگین در هر بازی

به پاس‌هایی گفته می‌شود که بازیکن صاحب توپ در حالت فشار یا پرس حریف از لا به لای بازیکن یا بازیکنان حریف از یک مکان یا موقیعت بسته به یک مکان یا موقعیت باز یا برتر توپ را برای هم تیمی خود عبور بدهد

اسپانیا ۱۷

آلمان ۵

پرتغال ۴

ایتالیا ۳

نکته: فاصله زیاد اسپانیا با بقیه تیم‌های مسابقات نشان از تیکی تاکای منحصر بفرد آنها دارد.

جناح حمله‌کننده

جناح چپ

آلمان %۳۸

اسپانیا %۳۵

پرتغال %۳۴

ایتالیا %۳۳

نکته: جناح چپ اسپانیا(اینیستا و یوردی آلبا) نسبت به جناح راست فعالیت بیشتری دارد. در راست، آربلوا در کار تهاجمی ضعیف است و سیلوا بجای حرکت از کنار بیشتر در عمق حرکت می‌کند.

جناح راست

پرتغال %۳۸

آلمان %۳۸

ایتالیا %۳۵

اسپانیا %۳۰

نکته: پرتغال حملاتش بیشتر از جناح راست، جایی که مونینو و نانی قرار دارند شکل می‌گیرد و رونالدو بیشتر در نقش یک تمام کننده ظاهر می‌شود تا سازنده. چهار گل از شش گل پرتغال بوسیله نانی و مونتینو ساخته شده(هر کدام دو گل)

مرکز و میانه

اسپانیا %۳۵

ایتالیا %۳۲

پرتغال %۲۸

آلمان %۲۴

نکته: اسپانیا اضافه بر جناح چپ از عمق هم زیاد حرکت میکند. حرکت آلمان‌ها با توجه به دو وینگر کنار خط شان از دو طرف شکل می‌گیرد و در مرکز(گومز یا کلوزه) بیشتر حالت تمام‌کنندگی دارند.

سمت نواخته شدن ضربه به طرف دروازه

ضربه از سمت چپ

ایتالیا %۲۷

آلمان %۲۷

پرتقال %۲۱

اسپانیا %۱۴

نکته: آمار پائین پرتغال نشان دهنده آن است که رونالدو بیشتر از چپ حرکت کرده، به عمق رفته و از آنجا ضربه می‌زند. این حرکت او سبب از بین رفتن نقطه گذاری دفاع حریف، آشفتگی در دفاع منطقه‌ای و مارک زدن یار مقابل، کشیدن دفاع راست حریف با خود و ایجاد فضا برای کنتراائو دفاع چپ پرتقال در منقطه راست حریف است.

ضربه از سمت راست

اسپانیا %۲۴

آلمان %۱۷

ایتالیا %۱۵

پرتغال %۱۴

نکته: مولر از آلمان و نانی از پرتغال بیشتر سازنده هستند تا گلزن. دیوید سیلوا از راست خوب در عمق حرکت میکند او ت به حال سه گل برای تیمش ساخته و یک گل هم به ثمر رسانده

ضربه از مرکز

پرتقال %۶۵

اسپانیا %۶۳

ایتالیا %۵۸

آلمان %۵۷

سمت نواخته شدن ضربه حریف به دروازه خودی

ضربه از سمت چپ

آلمان %۱۶ ضربه خورده

پرتغال %۱۹

ایتالیا %۲۲

اسپانیا %۳۶

نکته: نفوذهای یوردی آلبا از چپ و ضعف اینیستا در کارهای دفاعی سبب گردیده، حریفان بیشتر سمت چپ اسپانیا را نشانه بروند و از فضای خالی پشت این دو بازیکن استفاده کنند.

ضربه از سمت راست

اسپانیا %۷ ضربه خورده

ایتالیا %۸

آلمان %۱۶

پرتقال %۲۲

نکته: آربلوا در سمت راست دفاعی اسپانیا مستحکم نشان داده منطقه راست ایتالیا، مارچیسیو و آباته هم در کار دفاعی موفق نشن داده اند.

ضربه از مرکز و وسط

اسپانیا %۵۷ ضربه خورده

پرتغال %۵۹

آلمان %۶۷

ایتالیا %۷۰

نکته: دو هافبک دفاعی اسپانیا(بوسکتس و ژابی) در پوشش جلوی دفاع مرکزی خود، خوب عمل کرده اند. سه هافبک پرتقال بیشتر هافبک های دونده و تخریبی هستند تا سازنده. پیرلو به دلیل سن بالا و تحرک کم، در امور دفاعی کمتر شرکت میکند. یکی از دلایل استفاده مربی ایتالیا از سیستم سه دفاعه در چند بازی بدلیل همین مساله بود

منطقه زدن ضربه نهایی

منطقه شش قدم دروازه

پرتقال %۴

ایتالیا %۴

آلمان %۲

اسپانیا %۱

نکته: تفاوت فوتبال امروز با سالیان قبل. دیگر کمتر تیمی میتواند از این ناحیه ضربه بزند یا ضرب بخورد. تیمها با تعداد نفرات زیاد و پوشش مناسب در این منطقه ظاهر میشوند. از طرفی، قدرت، سرعت و مهارت های فنی بازیکنان بالا رفته. نیازی به پیشروی زیاد تا آن منطقه نیست. میتوان از راه دورتری براحتی ضربه را وارد کرد

درون منطقه هجده قدم و باکس پنالتی

اسپانیا %۶۳

آلمان %۵۵

پرتقال %۵۲

ایتالیا %۳۸

اوکراین %۲۹ و فرانسه %۳۵ ضعیفترین

خارج از محوطه و باکس پنالتی

ایتالیا %۵۷

پرتغال %۴۴

آلمان %۴۳

اسپانیا %۳۶

اوکراین %۶۵ و فرانسه %۶۳ قوی‌ترین

نکته: اسپانیا ضعیف‌ترین آمار را در بین همه تیمها دارد که نشانه ضعف این تیم در شوت‌های از راه دور است.

منطقه شروع حمله

نیمه زمین خودی

اسپانیا %۲۰

آلمان %۲۱

پرتقال %۲۵

ایتالیا %۲۷

نیمه زمین حریف

آلمان %۳۴

اسپانیا %۳۲

پرتقال %۳۱

ایتالیا %۲۹

نکته: بهترین آمار چه در زمین خودی و چه در زمین حریف متعلق به همین چهار تیم مرحله نیمه نهایی است. در فوتبال مدرن بازیابی و گرفتن توپ با فشار و پرس زیاد در زمین حریف یک اصل مهم به حساب می آید. اینکار از اتلاف وقت و صرف انرژی جلوگیری میکند. اسپانیا با استفاده از الگوی بارسا بهترین هستند اما آلمانها هم در چند سال اخیر پیشرفت خیره کننده‌ای را داشته‌اند.

میانه میدان

اسپانیا %۴۸

آلمان %۴۵

پرتقال %۴۴

ایتالیا ۴۴%

منبع: گل