قلعه‌نویی هم سرمربی تیم امید بود حذف می‌شدیم

علی لطیفی  درمورد حذف تیم ملی امید از مسابقات مقدماتی قهرمانی آسیا و ناکامی مجدد از صعود به المپیک در همان مرحله اول انتخابی، اظهار داشت: حذف تیم ملی امید برای فدراسیون فوتبال، کمیته ملی المپیک، اهالی فوتبال، رسانه‌ها و ... مشخص و مبرهن بود. این موضوع نیز ۳ دلیل دارد.

* اندازه عراق هم برای تیم امید برنامه نداشتیم

وی افزود: دلیل اول این است که ما برخلاف کشورهای صاحب فوتبال به هیچ عنوان برنامه‌ای برای تیم امید نداشتیم. در این زمینه هم رضا عنایتی و همکارانش مقصر نیستند. ژاپن، عربستان، کره‌جنوبی و حتی همین ازبکستان پیشکش‌. حتی همین کشورهای بغل گوشمان مثل عراق که به عنوان یک کشور جنگ‌زده بخشی از ساختار فعلی فوتبالش را به ما مدیون است، برای رده سنی امید خود برنامه دارند.

* چرا باید قلعه‌نویی سرمربی تیم امید را انتخاب کند؟

کارشناس فوتبال کشورمان تاکید کرد: موضوع دوم که تا حدی عنایتی را در آن مقصر می‌دانم، انتخاب غیراصولی سرمربی تیم امید بود. نمی‌گویم او لیاقت حضور در این تیم را نداشت اما می‌گویم چرا باید عزیزی به نام امیر قلعه‌نویی به عنوان سرمربی تیم بزرگسالان، سرمربی امیدها را انتخاب کند. البته در این بحث قلعه‌نویی نیز مقصر نیست بلکه باید ایراد را به افرادی گرفت که اجازه چنین کاری را به او دادند. من هم اگر در موقعیت قلعه‌نویی بودم و چنین اجازه‌ای داشتم، این کار را می‌کردم. اگر در جایگاه عنایتی هم بودم به این دلیل که رفیق من چنین انتخابی کرده، سرمربیگری تیم امید را قبول می‌کردم.

لطیفی تصریح کرد: کمیته فنی باید برای تیم‌های ملی سرمربی انتخاب کند. کجای دنیا سرمربی تیم ملی بزرگسالان، سرمربی تیم امید را انتخاب می‌کند؟ این مشکل را هم نباید از قلعه‌نویی و عنایتی بدانیم. 

* مشکل تیم امید انضباط است

وی عنوان کرد: موضوع سوم به بازیکنان برمی‌گردد‌. نه فقط در این دوره بلکه در تمام دوره‌های قبلی و زمان حسن حبیبی تا همین امروز بازیکنان بسیار خوبی داشتیم اما مشکلی که در تیم امید داریم، انضباط است. بازیکن و مربی هیچ وقت جایگاه خودشان را نمی‌دانند. در دوره سرپرستی میرشاد ماجدی در فدراسیون فوتبال، نامزد سرمربیگری تیم ملی جوانان بودم. او خودمانی به من گفت سرمربیگری در تیم امید و حتی جوانان مثل این می‌ماند دست مربی را از پشت همراه با پاهایش ببندید، او را درون استخر پر از آب اندازید و بگویید خودت بیرون بیا.

* جایگاه بازیکن در تیم‌های پایه مشخص نیست

بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال کشورمان گفت: صمد مرفاوی که با وجود دور بودن از فوتبال پایه و مدتی هم از سرمربیگری، سال‌ها در این رده کار کرده بود به عنوان سرمربی جوانان انتخاب کردند. بدون اینکه حمایت شود یا ریالی به او پرداخت کنند. مرفاوی یک بازیکن خوشنام و بزرگ ملی بوده اما یک بچه ۱۸_۱۷ ساله علیه او صحبت می‌کند. هیچ جای دنیا چنین چیزی نمی‌بینیم و هیچکس به آن بازیکن نمی‌گوید بالای چشمت ابرو است. به همین دلیل می‌گویم جایگاه مشخص نیست.

* انتخاب‌های تیم امید ساختارمند نبود

لطیفی تصریح کرد: همه افرادی که در تیم امید حضور داشتند، شایستگی نشستن روی نیمکت را داشتند. مهران فرقانی به عنوان سرپرست این تیم در رده نوجوانان همبازی من بود و با هم بچه محل هستیم. رضا عنایتی و کادرش نیز از از جنس فوتبال هستند و باید کار کنند اما باید دید آنها مطابق چه فرآیندی انتخاب شده‌اند. یک فرد در جایگاه سرمربی تیم ملی بزرگسالان و برخی مسئولان فدراسیون این نفرات را برای حضور در تیم امید انتخاب کرده‌اند. در دوره کی‌روش و قبل از آن هم چنین بحثی بود. با هیچکس مشکل ندارم اما می‌گویم باید مانند فوتبال کشورهای پیشرفته آسیایی، انتخاب‌های ما ساختارمند باشد. در غیر این صورت این اتفاقات بازهم تکرار خواهد شد.

* عنایتی طلا را از دست داده و می‌خواهد آهن را داشته باشد 

وی درخصوص عکس منتشر شده از تمرین روز گذشته تیم ملی امید که سبب انتقاداتی به رضا عنایتی شد، گفت: ما در هانگژو نیستیم اما تصور می‌کنم عنایتی می‌خواهد از لحاظ روانی روی تیمش کار کند زیرا این تیم دچار بحران شده است. هزار بار دوست دارم در بازی های آسیایی حذف شوم اما تیم من به المپیک برود. عنایتی اکنون طلا را از دست داده و دست کم دوست دارد آهن را داشته باشد زیرا اگر در بازی‌های آسیایی نیز موفق نباشد، موقعیت کاری‌اش به خطر می افتد‌. 

* عنایتی توقعات را از تیم امید بالا برد

مهاجم پیشین استقلال اضافه کرد: عنایتی پس از انتخابش به عنوان سرمربی تیم امید، در یکی از نشست‌های خبری‌اش توقعات را بالا برد. در آن زمان درخصوص انتخاب او، تاثیر امیر قلعه‌نویی در این امر و انتخاب نشدن مربیانی مثل محرم نویدکیا و سایر گزینه‌ها انتقاداتی شد. عنایتی نیز برای آرام کردن فضا به سود خودش، با سیاست صحبت کرد و  با روحیه‌ای بالا این تیم را شانس المپیکی شدن دانست. همین موضوع توقع را بالا برد. در شرایطی که عوام می‌گفتند او نباید سرمربی می‌شد. البته کار بدی انجام نداد. من هم اگر قرار بود در جایگاه او قرار بگیرم، با چنگ و دندان این کار را می‌کردم.

* هیچکس در فوتبال ما جوابگو نیست و همه سرمربیگری امیدها را قبول می‌کردند 

لطیفی خاطرنشان کرد: عنایتی الان می‌گوید آن زمان کسی هدایت تیم امید را قبول نمی‌کرد اما خوشبختانه در فوتبال ما به این دلیل که هیچکس جوابگو نیست، همه قبول می‌کنند! اگر به من هم الان پیشنهاد سرمربیگری تیم‌های بزرگی مثل استقلال، تیم ملی امید و... را بدهند حتی اگر شرایطش را نداشته باشم، قبول خواهم کرد. با خودم می‌گویم اگر نتیجه هم نگرفتم، ۲ روز انتقاد می‌شنوم و تمام می‌شود. الان هم نباید عنایتی را تحت فشار قرار بدهیم. 

* قلعه‌نویی هم‌ سرمربی تیم امید بود، حذف می‌شدیم

وی افزود: شاید خودش مقداری توقعات را بالا برد اما اگر صادقانه بگوییم، نباید از تیم امید توقع‌مان بالا باشد‌. چه بسا اگر صعود هم می‌کردیم، شانسی برای المپیکی شدن نداشتیم. حتی اگر خود قلعه‌نویی بالای سر تیم امید بود، با این شرایط حذف می‌شد‌. عکسی هم که امروز منتشر شد از نظر من به این دلیل بود که عنایتی می‌خواست تیمش را از این بحران روحی دربیاورد اما ناخودآگاه باز هم تیمش را تحت فشار و بحران می‌برد.

* جای فدراسیون بودم پس از جام جهانی عبدی را سرمربی تیم جوانان می‌کردم

مهاجم اسبق تیم ملی درمورد همگروهی تیم ملی نوجوانان با برزیل، انگلیس و نیوکالدونیا در جام جهانی زیر ۱۷ سال، گفت: سال‌ها است با حسین عبدی رفاقت دارم‌‌. او به عنوان یک مربی آکادمیک، از لحاظ کیفیت فنی شرایط بسیار خوبی دارد‌. اگر من در فدراسیون فوتبال کاره‌ای بودم، با هر نتیجه‌ای که نوجوانان در جام جهانی می‌گرفتند، او را به عنوان سرمربی تیم ملی جوانان انتخاب می‌کردم و این گروه را در اختیارش می‌گذاشتم. قاعده فوتبال در سراسر دنیا به این شکل است که یک نسل و گروهی را در اختیار یک سرمربی قرار داده و دست کم ۶_۵ سال به او فرصت می‌دهند. همین تیم عبدی چند سال دیگر می‌تواند در صورت فراهم بودن شرایط ما را به المپیک برساند.

* از لحاظ استعداد جزء ۱۰ کشور جهان و از لحاظ سوزاندن آنها صدرنشین هستیم

لطیفی ادامه داد: نباید با این گروه سخت از تیم نوجوانان توقع زیادی داشته باشیم. هرچند کشور بسیار مستعدی هستیم و در این زمینه جزء ۱۰ کشور برتر دنیا قرار می‌گیریم اما به دلیل سوء مدیریت و برنامه‌ریزی غلط در زمینه سوزاندن این استعدادها در صدر هستیم. تکلیف هم‌گروه‌های ما در جام جهانی نوجوانان مشخص است. با ۲ کشوری همگروه شده‌ایم که مهد فوتبال هستند.

* با ۲ کشوری هم‌گروه شده‌ایم که مهد فوتبال دنیا هستند 

وی عنوان کرد: فوتبال در انگلیس شکل گرفته و در این کشور برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری بسیار مشهود است. بیشتر بازیکنانی که اکنون در تیم ملی این کشور حضور داشته و در دنیا جزء بهترین‌ها هستند از همین رده نوجوانان و جوانان بالا آمده‌اند. دیگر هم‌گروه ما برزیل است که با وجود یک کشور جهان دومی بودن، پرافتخارترین تیم در رده بزرگسالان، دومین تیم پرافتخار در نوجوانان و به باور عموم مهد تکنیک فوتبال دنیا است. در آمریکای لاتین برزیل و آرژانتین هم به لحاظ خلاقیت، نبوغ و داشتن استعدادهای استثنایی در دنیا محبوب‌ترین هستند.

* در جام جهانی مقابل نیمارها و هری‌کین‌های آینده بازی می‌کنیم

کارشناس فوتبال کشورمان اضافه کرد: از نظر من مسی، پله، ماردونا و دی‌ استفانو بزرگ‌ترین ستارگان تاریخ فوتبال دنیا هستند که همگی ملیت برزیل و آرژانتین را دارند. تک تک این نفرات از تیم نوجوانان کارشان را شروع کردند. قطعا نیمار و هری کین‌های آینده در این جام جهانی مقابل ایران بازی خواهند کرد. ۳۰ درصد فوتبال تاکتیک، تکنیک و مسائل فنی است اما ۷۰ درصدش موارد روحی و روانی است. مربیانی موفق هستند که از این لحاظ بتوانند تیم خود را در شرایط ایده‌آل نگه دارند. یکی از ضعف‌های تیم امید و کادرفنی‌اش این بود که از لحاظ روحی مقابل ازبکستان شرایط خوبی نداشتیم اما حسین عبدی این توانایی را دارد. به همین دلیل می‌توان از نوجوانانی که چندین سال است زیرنظر او کار می‌کنند، انتظار موفقیت داشت اما اینکه تا کجا پیش بروند، باید منتظر ماند. هرچند با هر نتیجه‌ای نباید اجازه بدهیم این استعدادها از بین بروند.