به گزارش افکارنیوز، حميد استيلي در گفتوگو با فارس در مورد آخرين وضعيت خود صحبتهاي زير را انجام داد.

* آقای استیلی خبری از شما نیست و کمتر در فوتبال شما را می‌بینیم.

قسمت این‌طور است، البته من در زمان برگزاری یورو ۲۰۱۲ به عنوان کارشناس در رادیو و تلویزیون حاضر شدم. مسابقات داخلی هم که هنوز شروع نشده و همه مشغول نقل و انتقالات بوده‌اند.

* از شما در نقل و انتقالات خبری نبود.

من که تیمی نداشتم.

* اما راه‌آهن به شما پیشنهاد داد.

برای قبول سرمربیگری راه‌آهن زمان کافی نداشتم. دیر شده بود و به خاطر این نپذیرفتم. البته من از محمدحسن انصار‌ی‌فرد تشکر می‌کنم.

* راه‌آهن نمی‌توانست فرصت دوباره‌ای برای شما باشد؟

من این تجربه را داشته‌ام که اگر زمان کافی برای آماده‌سازی تیم نداشته باشی شرایط سخت خواهد شد. به خصوص که ما در کشوری هستیم که همه نتیجه‌گرا هستند و خیلی زود می‌خواهند به نتیجه برسیم و تیم راه‌آهن این زمان را ندارد.

* به نظر می‌رسید به دلیل تجربه قرار گرفتن به جای علی دایی در پرسپولیس این بار هم نمی‌خواستید جای علی دایی را بگیرید؟

نه، اصلا. مسئله فقط زمان بود. هرچه سن بالاتر می‌رود تجربه بیشتر می‌شود. فوتبال یک پروسه زمان‌بر است. احتیاج به کار تاکتیکی دارد و زمان می‌خواهد تا بازیکنان را بشناسیم.

* مثل اینکه تجربه حضورتان در پرسپولیس چشم شما را ترسانده؟

در پرسپولیس که حسابی ما را اذیت کردند، واقعا شرایط سختی بود. من تجربه لازم برای سرمربیگری پرسپولیس را داشتم ولی از روز اول شرایط را برایم سخت کردند.

* از هواداران پرسپولیس ناراحتید؟

خیر. آنها دوست داشتند که تیم نتیجه بگیرد.

* از بچه‌های تیم هم ناراحتی ندارید؟

اصلا. همه بازیکنان با تمام وجود بازی می‌کردند و هیچ بازیکنی در زمان من کم نگذاشت. شما شاهد بودید که من در تمام مصاحبه‌های بعد از بازی حاضر شدم با وجودی که خیلی تحت فشار بودم مقابل خبرنگاران قرار گرفتم همه مشکلات را بعد از هر شکستی خودم به گردن گرفتم و آن را گردن بازیکن داور یا کس دیگر نینداختم.

* می‌توانستی به مدیریت باشگاه ایراد بگیری اما این کار را نکردی.

هیچ وقت این کار را نمی‌کنم، برای من بحثاخلاقی خیلی اهمیت دارد. ۲ روز قبل از بازی با استقلال شیثرضایی و محمد نصرتی بخشیده شدند اما من این ۲ بازیکن را در چنین بازی مهمی نگذاشتم و هیچ کس به این موضوع اشاره نکرد. ما آن بازی را باختیم و بعد از مسابقه استعفا دادم اما کسی نگفت که من اخلاق را فدای مسائل فنی نکردم. با وجودی که برای آن مسابقه به زور ۱۱ نفر شدیم و غلامرضا رضایی با آمپول خود را رساند باز حاضر نشدم از این ۲ بازیکن استفاده کنم. متاسفانه همه دنبال نتیجه هستند اما من همیشه به یک سری اصول پایبند هستم و البته بدون ایراد هم نبوده‌ام.

* با تجربه‌ای که سال گذشته به دست آوردید به این نتیجه نرسیده‌اید که مدل کار کردن خود را تغییر دهید؟

اصلا از اعتقاداتم دست نمی‌کشم اما در رابطه با یک سری مسائل می‌خواهم تجدید‌نظر کنم.

* چه مسائلی؟

می‌خواهم در مسائلی که مربوط به کار است و مورد رفاقتم بیشتر دقت کنم. می‌خواهم واقع‌بینانه‌تر بحثرفاقت در کار را دنبال کنم. من بیشتر اتفاقاتی که سال گذشته برایم رخ داد از جانب رفاقتم بود.

* نظرتان در مورد پرسپولیس فعلی چیست؟

رویانیان در رابطه با گرفتن بازیکن فوق‌العاده خوب عمل کرد و مربی فعلی پرسپولیس هم کارنامه خوبی دارد، البته تیمی که می‌خواهد موفق شود باید از هیئت مدیره گرفته تا هواداران دست به دست هم دهند چون این مسئله در موفقیت یک تیم خیلی مهم است.

* می‌گویند سال قبل هم شما این بازیکنان فعلی پرسپولیس را می‌خواستید اما جذب نشدند؟

پارسال ما زمان را از دست داده بودیم و فرصتی برای جذب این بازیکنان نبود اما امسال رویانیان به موقع عمل کرد. سال گذشته مشکلاتی بود که نمی‌خواهم آن را باز کنم و نتوانستیم این بازیکنان را جذب کنیم.

* امسال شما را به کمیته فنی پرسپولیس دعوت نکردند؟

من اصلا آن موقع ایران نبودم البته آقای پروین پیغام داده بود.

* به غیر از راه‌آهن تیم دیگری به شما پیشنهاد نداده بود؟

قبل از راه‌آهن یک تیم لیگ برتری و یکی دو تیم لیگ یکی به من پیشنهاد دادند اما شرایط برای کار کردن خوب نبود.

* برای آینده چه برنامه‌ای دارید؟

سعي ميکنم مطالعات خودم را زياد کنم و شايد هم براي حضور در کنار تيمها به خارج از کشور بروم.