به گزارش افکار نیوز به نقل از ايسنا ، قرار است ورزشكاران آمريكايي با لباسهايي كه ساخت كشور چين هستند در مراسم رژه افتتاحيه المپيك ۲۰۱۲ لندن حاضر شوند كه اين مسئله بحثهاي زيادي را در اين كشور موجب شده است. شش سناتور دموكرات اعلام كردند قصد دارند طرحي را به مجلس سنا ارائه كنند كه بر مبناي آن، لباس ورزشكاران المپيكي آمريكا بايد درون همين كشور توليد شده باشند.

روبرت منندز سناتور ایالت نیوجرسی در بیانیه‌ای درباره این موضوع گفت: در زمانی که بسیاری از آمریکایی‌ها به دنبال پیدا کردن شغل هستند و تولیدکنندگان در حال تعطیل‌ کردن کارخانه‌های خود هستند، باید هرکاری از دستمان ساخته است برای حفظ فرصت‌های شغلی در آمریکا انجام دهیم و سفارش آماده‌سازی لباس‌های نمادین ورزشکاران المپیکی آمریکا را به چین نسپاریم.

منندز اعلام کرد که طرح «قانون آمریکایی بودن لباس‌های تیم‌های آمریکا» هفته آینده در سنا مطرح خواهد شد. وی همچنین گفت: از کمیته المپیک ایالات متحده می‌خواهم که کار درست را برای تیم ما در المپیک تابستانی پیش رو انجام دهد و از همکارانم می‌خواهم که این قانون را تصویب کنند تا پیش از المپیک زمستانی ۲۰۱۴ سوچی در چنین وضعیت ترسناک و خجالت‌آوری قرار نگیریم.

کمیته المپیک آمریکا روز جمعه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که اکنون برای تغییر دادن لباس‌های ورزشکاران آمریکایی بسیار دیر شده است، اما در المپیک زمستانی ۲۰۱۴ این موضوع را در نظر خواهد داشت. در این بیانیه آمده است: ورزشکاران آمریکا در حال حاضر وارد لندن شده‌اند و فرایند پخش لباس‌ها تا چند روز دیگر آغاز می‌شود، متاسفانه نمی‌توانیم برای بازی‌های لندن تغییری انجام دهیم.

در ادامه بیانیه آمده است: با این حال متعهد هستیم که با همکاری اسپانسرهای خود اطمینان حاصل کنیم که صدای افراد مخالف شنیده می‌شود به همین منظور می پذیریم که لباس ورزشکاران آمریکا در مراسم افتتاحیه و اختتامیه المپیک زمستانی ۲۰۱۴ سوچی ساخت آمریکا باشند.

يك سخنگوي سناتور منندز اعلام كرد كه اين قانون به لباس ورزشكاران در مراسم افتتاحيه و اختتاميه محدود خواهد بود زيرا ممكن است برخي از ورزشكاران خواستار استفاده از لباس هاي خاصي در رقابتها باشد كه توليد آنها در آمريكا امكان پذير نيست.