سهمیه‌ ایران در لیگ الیت

رقابت‌های باشگاهی قاره آسیا شهریور ماه سال جاری در حالی در سه سطح در بخش مردان آغاز می‌شود که هنوز جزئیات برگزاری سطح اول این رقابت‌ها یعنی مسابقات لیگ الیت مشخص نیست. بر همین اساس ۲۴ تیم در سطح اول، ۳۲ تیم در سطح دوم و ۲۰ تیم در سطح سوم این رقابت‌ها با یکدیگر برای کسب عنوان قهرمانی به رقابت خواهند پرداخت. 

درباره سطح اول این رقابت‌ها چندی پیش به جزئیات برگزاری اولین دوره آن اشاره کرده و به این موضوع پرداختیم که ۱۲ تیم در هر سمت قاره آسیا رقابت‌های خود را در قالب لیگ در حالی برگزار می‌کنند که هر تیم با ۸ تیم دیگر ۴ دیدار خانگی و ۴ دیدار خارج از خانه را برگزار خواهد کرد. این در شرایطی است که هنوز جزئیات برگزاری این ۸ دیدار و این موضوع که هر کدام از تیم‌ها بر چه اساسی مقابل سه تیم دیگر قرار نمی‌گیرند، مشخص نیست! البته این گمانه‌زنی وجود دارد که تیم‌های یک کشور یا هم‌سید مقابل هم قرار نگرفته و به این ترتیب و با فیلتر کردن برخی شرایط تیم‌ها، ۸ بازی برای برگزاری هر تیم مشخص خواهد شد. همچنین از مرحله یک‌چهارم تا فینال احتمال رویایی تیم‌های غرب و شرق آسیا به صورت قرعه‌کشی وجود خواهد داشت و این سه مرحله تا پایان رقابت‌ها به صورت متمرکز در کشور عربستان برگزار خواهد شد. 

 استارت لیگ الیت

اردیبهشت ماه سال گذشته کنفدراسیون فوتبال آسیا به صورت رسمی میزان سهمیه ایران در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا در فصل ۲۰۲5-۲۰۲4 لیگ نخبگان یا الیت را اعلام کرد که طی آن ۲ سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی‌آف به فوتبال ایران اختصاص داده شد. این در حالی است که تا پیش از این گمانه‌زنی‌ها مبنی بر این بود که فوتبال باشگاهی ایران به منظور حضور در اولین دوره لیگ الیت 1+3 سهمیه خواهد داشت. رسانه عراقی IQ PRO فروردین ماه سال گذشته به نقل از کنفدراسیون فوتبال آسیا (ای‌اف‌سی) مدعی شده بود که سهمیه ایران در فصل ۲۰۲4-۲۰۲3 لیگ قهرمانان ۱+۳ خواهد بود. 

سهمیه‌ ایران برای لیگ الیت

با این حال احسان اصولی، سخنگوی فدراسیون فوتبال پس از پایان نشست هیات رئیسه مهر ماه گذشته فدراسیون فوتبال از مطرح شدن مساله مکانیسم انتخاب نمایندگان کشورمان در فصل آینده مسابقات فوتبال باشگاه‌های آسیایی در این جلسه خبر داد اما جزئیات آن را اعلام نکرد. این در حالی است که بعدا مشخص شد تیم‌های قهرمان و نایب‌قهرمان لیگ برتر به صورت مستقیم راهی لیگ الیت خواهند شد و تیم قهرمان جام حذفی نیز از رقابت‌های پلی‌آف و در صورت برتری در این رقابت‌ها به مرحله اصلی خواهد رسید. 

 سهمیه ایران کم شد؟ 

 مسابقات فوتبال باشگاهی آسیا در فصل 2024-2023 به انتهای خود نزدیک می‌شود و تنها بازی‌ فینال لیگ قهرمانان آسیا باقی مانده است. تیم‌های العین امارات و یوکوهاما مارینوس ژاپن به فینال این تورنمنت راه یافتند تا بعد از رقابت‌ این دو باشگاه، نماینده کشور امارات یا ژاپن جام قهرمانی را بالای سر ببرد. 

این در حالی است که روز گذشته سایت «فوتی رنکینگز» که یک سایت بین‌المللی مختص به پیش‌بینی رنکینگ ملی و باشگاهی کشورها و قاره‌های مختلف به شمار می‌رود، نوشت: با توجه به اینکه به پایان رقابت‌های باشگاهی آسیا نزدیک شده‌ایم، دیگر هیچ تغییری در جایگاه تیم‌ها در رده‌بندی باشگاهی فوتبال آسیا به وجود نمی‌آید. ژاپن به لطف نتایج یوکوهاما مارینوس، بالاتر از کره جنوبی در جایگاه نخست رده‌بندی شرق آسیا قرار گرفته و سه سهمیه مستقیم در فصل آینده لیگ الیت آسیا خواهد داشت. 

طبق اعلام این سایت،  عربستان و ژاپن سه سهمیه در فصل 2026-2025 لیگ الیت آسیا (سطح اول رقابت‌های باشگاهی آسیا) به دست آوردند. کره جنوبی، امارات، قطر و چین نیز دو سهمیه مستقیم و یک سهمیه در پلی‌آف لیگ نخبگان آسیا کسب خواهند کرد. 

اما نکته حائز اهمیت این گزارش به جایی مربوط می‌شود که این سایت به این موضوع اشاره کرده است که دو کشور ایران و تایلند نیز هر کدام یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه در پلی‌آف لیگ نخبگان خواهند داشت و خبری از 1+2 سهمیه برای ایران نخواهد بود. همچنین یک نماینده از هر کدام از کشورهای ازبکستان، عراق، استرالیا و مالزی در سطح نخست رقابت‌های باشگاهی قاره آسیا شرکت می‌کنند. 

در سطح دوم مسابقات (لیگ قهرمانان آسیا) نیز 12 کشور سهمیه مستقیم به دست آورده‌اند. ایران در کنار ژاپن، عربستان، کره جنوبی، امارات، قطر، چین، تایلند، ازبکستان، عراق، استرالیا و مالزی یک سهمیه مستقیم در این رقابت‌ها خواهد داشت. 

این در صورتی است که در صورت تایید رسمی گزارش «فوتی رنکینگز» درباره سهمیه‌های ایران در رقابت‌های باشگاهی آسیا، می‌توان گفت قهرمان لیگ برتر در مرحله گروهی و نایب قهرمان لیگ در دور پلی‌آف لیگ نخبگان آسیا به میدان می‌رود. همچنین قهرمان جام حذفی نیز مجوز شرکت در سطح دوم لیگ قهرمانان آسیا را کسب می‌کند. 

با همه این تفاسیر اما نکته قابل توجه اینکه سه‌شنبه گذشته و طی اعلام و ابلاغ رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا به کشورهای عضو ازجمله فدراسیون فوتبال ایران، سهمیه‌های لیگ‌های مختلف فصل پیش روی باشگاهی در آسیا اعلام شده و دو تیم از کشورمان به صورت مستقیم راهی لیگ الیت آسیا خواهند شد و یک تیم دیگر یعنی همان قهرمان جام حذفی راهی مرحله پلی‌آف این رقابت‌ها می‌شود. 

بنابراین این موضوع قطعی خواهد بود که فوتبال باشگاهی کشورمان برخلاف اعلام سایت فوتی رنکینگز برای فصل آینده در لیگ الیت، دو سهمیه مستقیم خواهد داشت، چرا‌که این موضوع به صورت رسمی به فدراسیون فوتبال ایران اعلام شده است. البته ظاهرا این رتبه‌بندی مربوط به رقابت‌های دوره نخست نیست و گفته می‌شود احتمال دارد در دومین فصل برگزاری لیگ الیت سهمیه ایران 1+1 شود. 

نکته مهم دیگر اینکه به رقابت‌های جام حذفی تنها یک سهمیه اختصاص داده شده است و آن هم به قهرمان این رقابت‌ها مربوط می‌شود که این تیم راهی مرحله پلی‌آف لیگ الیت خواهد شد. این در حالی است که اگر قهرمانان لیگ برتر و جام حذفی یک تیم مشترک باشند یا تیم قهرمان جام حذفی به هر دلیلی نتواند مجوز حرفه‌ای خود را کسب بکند، تیم سوم لیگ برتر در صورت کسب مجوز حرفه‌ای راهی مرحله پلی‌آف لیگ الیت خواهد شد و تیم بعدی از جدول لیگ به لیگ قهرمانان آسیا می‌رسد، در غیر این صورت هیچ تیم دیگری جز قهرمان جام حذفی حتی سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را هم کسب نمی‌کند.