به گزارش افکارنیوز به نقل از مهر، ۶۹ روز پس از پایان یازدهمین دوره مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاههای کشور که با قهرمانی تیم سپاهان اصفهان به اتمام رسید، لیگ دوازدهم آغاز میشود، آخرین لیگ ۱۸ تیمی که با توجه به حذف قریب الوقوع مسابقات جام حذفی چهار تیم برتر آن شانس راهیابی به مسابقات لیگ قهرمان آسیا را دارند.

لیگی که چهار تیم برتر آن آسیایی می‌شوند و چهار تیم آخر جدول آن به لیگ دسته اول سقوط می کنند و تیم چهاردهمش باید در جدال با تیم سوم مسابقات لیگ دسته اول برای حضور در لیگ سیزدهم تلاش کند، لیگی سخت و فرسایشی است که اگر تیم‌ها از همین هفته اول برای جمع کردن امتیازات تلاش نکنند در دستیابی به اهداف خود به مشکل برخواهند خورد.

لیگ دوازدهم هنوز آغاز نشده، حواشی آن فوتبال را تحت تاثیر قرار داده است. کمبود امکانات، افزایش بدهی تیم‌های حاضر در این مسابقات، کاهش پدیده‌ها، مناقشه بی حاصل صداوسیما و فدراسیون فوتبال برای پرداخت حق پخش تلویزیونی و احتمال پخش نشدن مسابقات و … در همین ابتدای راه نگرانی‌هایی را به وجود آورده است. در این شرایط برگزاری مسابقات در ساعات بعد از افطار و رغبت نشان دادن تماشاگران برای تماشای مسابقات در این ساعت باعثمی‌شود تا حداقل این امیدواری را داشته باشیم که لیگ در آغاز راه با حضور تماشاگران گرم می‌شود و داغ.

- در زیر اشاره‌ای گذرا به دیدارهای هفته نخست دوازدهمین دوره مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور خواهیم داشت:
فجرسپاسی شیراز - ذوب آهن اصفهان
یکی از تیم‌هایی که بی سروصدا فصل نقل و انتقالات را پشت سر گذاشت و بازهم با تکیه بر نیروهای جوان قصد حضور در لیگ برتر را دارد، فجرسپاسی شیراز است. این تیم شیرازی در هفته اول مسابقات لیگ برتر میزبان ذوب آهن اصفهان که در فصل پیش رو با شمایلی متفاوت پای به میدان خواهد گذاشت. کوچ ستاره‌ها و بازیکنان اسم و رسم‌دار و بازگشت رسول کربکندی به جمع سپیدپوشان اصفهانی چهره‌ای متفاوت از این تیم ساخته است.

این بازی البته تقابل محمود یاوری با تیم سابقش و رسول کربکندی است که به مانند خیلی از فوتبالی‌های ایران روزگاری شاگرد او بوده است. رویارویی مهدی رجب‌زاده با همبازی‌های سابقش در تیم فجر از دیگر نکات جالب توجه این دیدار است.

صنعت نفت آبادان - پرسپولیس تهران
همه منتظر رونمایی از کهکشانی‌های لیگ دوازدهم هستند. تیمی که شهاب گردان، سیدجلال حسینی، محسن بنگر، مهرداد پولادی، حسین ماهینی، علی کریمی، محمد قاضی، کریم انصاریفرد و … را دارد و یک مربی نامدار چون " مانوئل ژوزه " را بالای سر خود می‌بیند، قطعا تماشایی است و انتظار فوتبالدوستان برای رونمایی از آن به حق. تیم پرسپولیس که در دیدارهای دوستانه دو شکست مقابل صبای قم و آلومینیوم هرمزگان و یک پیروزی مقابل فولادخوزستان به دست آورده است، در نخستین دیدار رسمی خود با هدایت ژوزه در آبادان به مصاف صنعت نفت می‌رود.

این بازی که در گرمای هوای آبادان برگزار می‌شود، نخستین دربی پرتغالی‌ها در فوتبال ایران است. " آلبرتو کاستا " با صنعت نفت آبادان از یک طرف و " مانوئل ژوزه " با پرسپولیس از سوی دیگر پنجشنبه شب مقابل هم می‌ایستند و با راهکارهای ویژه پرتغالی‌ها برای رسیدن به سه امتیاز و نشان دادن توانایی خود تلاش می‌کنند. رویارویی پیرمردهای پرتغالی یکی از اتفاقات مهم هفته اول لیگ برتر است.

پرسپولیس با هدف قهرمانی وارد لیگ دوازدهم می‌شود. این تیم که چهار فصل از آخرین قهرمانی‌اش در لیگ برتر می‌گذرد اگر به دنبال قهرمانی در این مسابقات است باید از همین هفته اول بارش را محکم ببندد، چرا که در غیر اینصورت دچار بحران‌هایی می‌شود که فصل گذشته ناکامی‌های بی سابقه این تیم را به دنبال داشت. این بازی برای پرسپولیس البته یک بازی انتقامی است. سرخپوشان که فصل گذشته در دیدار برگشت مقابل صنعت نفت آبادان با نتیجه ۴ بر ۲ شکست خوردند، امیدوار به جبران این شکست در بازی فردا هستند، آنهم در شرایطی کاملا متفاوت با بازی پنجم بهمن ماه ۱۳۹۰.

در آن بازی به یادمانی چهره‌های شاخص میدان " فونیکه سی "، مهاجم صنعت نفت آبادان بودند و میثاق معمارزاده، دروازه بان پرسپولیس که اولی با درخشش خود و دومی با اشتباهش زمینه ساز پیروزی پرگل آبادانی‌ها را فراهم آوردند. در بازی پنجشنبه شب نه خبری از فونیکه سی هست و نه معمارزاده. باید دید در این شرایط چه سرانجامی برای بازی صنعت نفت آبادان - پرسپولیس رقم خواهد خورد.

صبای قم - پیکان تهران
عبدالله ویسی فصل گذشته سرمربی تیم صبای قم بود و با این تیم عنوان چهارم لیگ برتر را به دست آورد. ویسی در فصل دوازدهم هدایت پیکان تهران را برعهده خواهد داشت و از قضا در همین هفته اول لیگ به قم می‌رود تا با صبا، تیم فصل گذشته خود روبه‌رو شود. این بازی علاوه بر رویارویی ویسی با تیم سابقش، مجالی است برای تقابل دو مربی جوان فوتبال ایران که در این فصل حرف‌های زیادی برای گفتن خواهند داشت.

گهر دورود - ملوان بندرانزلی
تیم تازه وارد به لیگ برتر گهردورود که تا همین یک ماه پیش معلوم نبود در لیگ شرکت می‌کند یا نه با هزار امید و آرزو پنجشنبه شب اولین بازی لیگ برتری خود را مقابل ملوان برگزار می‌کند. این تیم در فاصله یک ماه آماده حضور در لیگ برتر شده و ناچار است به علت اینکه در استان لرستان زمین استاندارد نیست در کرج بازی‌های خانگی خود را میزبانی کند. شاگردان تارتار این هفته در دیدار خانگی در ورزشگاه انقلاب کرج میزبان ملوان بندرانزلی هستند. قطعا ملوان این فصل با مدیریت هدایتی و درودگر و جذب مهره‌هایی چون پژمان نوری، مازیار زارع، حسین بادامکی و … تماشایی‌تر از فصول گذشته خواهد بود.

نفت تهران - راه آهن شهرری
نفت از این فصل بدون فرکی و با هدایت منصور ابراهیم‌زاده به میدان خواهد آمد، مربی که با هدایت درست ذوب آهن در فوتبال ایران برای خود شان و جایگاه به دست آورد و این فصل به عنوان مربی یکی از تیم‌های پایتخت به لیگ برتر خواهد آمد. نفت و ابراهیم‌زاده این هفته در " دربی اکباتانی‌ها " به مصاف راه آهن می‌روند. راه آهن در این فصل نیز به مانند فصل گذشته در آخرین لحظه برای حضور در لیگ برتر آماده شد و با یک هفته تمرین به لیگ دوازدهم وارد می‌شود. زردپوشان راه آهن فصل گذشته نیز لیگ برتر را با بازی مقابل تیم ابراهیم‌زاده(ذوب آهن اصفهان) آغاز کردند که به تساوی ۲ بر ۲ انجامید. دایی که در مصاف با ابراهیم زاده بیشتر با پیروزی زمین را ترک کرده است، امیدواراست این بازی نیز دست پر میدان را ترک کند.

تراکتورسازی تبریز - سایپای البرز
نایب قهرمان دوره گذشته لیگ برتر این فصل با لقب " مدعی " وارد میدان می‌شود. این تیم دیگر نه قلعه نویی را دارد نه ستاره‌هایی چون صادقی، اکبرپور، توسی و … اما با حضور تونی و جذب نیروهای جدید و البته با حمایت تماشاگران پرشورش کم از تیم فصل قبل نیست. تراکتورسازان در هفته اول با حمایت خیل هواداران خودی به مصاف سایپای البرز می‌روند که به مانند تیم آنها به نسبت فصل گذشته ستاره‌هایی را از دست داده است. سایپا که تا سال گذشته از زوج انصاریفرد و منوچهری در ترکیب خود بهره می‌برد، از این فصل بدون حضور آنها بازی خواهد کرد. باید دید سایپای مدل ۹۱ توان غلبه بر تراکتور را دارد یا خیر.

سپاهان اصفهان - مس کرمان
قهرمان سه دوره گذشته مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور که اتفاقا پرافتخارترین این مسابقات است با جدایی رحمان احمدی، سیدجلال حسینی، محسن بنگر، فابیو جانوآریو، برونو سزار، سیدمهدی سیدصالحی و … چهره‌ای جوان‌تر به خود گرفته است. راه دشوار این تیم برای کسب چهارمین قهرمانی در لیگ برتر جمعه شب با دیدار مقابل مس کرمان در ورزشگاه فولادشهر آغاز می‌شود، تیمی که قرار بود کهکشانی شود اما به قول ابراهیم قاسمپور از راه آهن هم کم مهره‌تر است! مسی که این بار می‌خواهد در میانه جدول روزگار بگذارند و در خط سقوط نباشد بدون شک کاری دشوار مقابل تیم " پوست انداخته " زلاتکو کرانچار خواهد داشت، آنهم مقابل تماشاگران این تیم که دیگر حتی باخت در دیدارهای تدارکاتی را هم قبول نمی‌کنند!

داماش گیلان - فولاد خوزستان
شمال و جنوب فوتبال ایران خیلی زود در هفته اول این مسابقات بهم رسیدند. داماش گیلان که غرق در مشکلات مالی است و فصل آماده سازی پیش فصل را به زحمت پشت سر گذاشته جمعه شب در خانه پذیرای فولاد خوزستان است که از قضا با هدایت حسن فرکی به خوبی مهیای حضور در لیگ برتر شده و با ترکیبی تقویت شده به دنبال جبران ناکامی لیگ یازدهم است. امید هرندی که برای نخستین بار در لیگ برتر هدایت یک تیم را برعهده گرفته در گام اول کار دشواری پیش رو دارد، چرا که برای جلب اطمینان تماشاگران سختگیر رشتی راهی جز شکست فولاد ندارد.

استقلال تهران - آلومینیوم هرمزگان
امیر قلعه نویی پس از سه فصل حضور در تیم‌های سپاهان اصفهان و تراکتورسازی تبریز به استقلال بازگشته است تا این تیم را به قهرمانی لیگ برتر برساند. او در این ماموریت دشوار البته استقلال کهکشانی را قوی‌تر از فصل قبل در اختیار دارد و به مراتب قدرتمندتر. گرچه آندو تیموریان از استقلال رفته اما آمدن فابیو جانواریو، رودریگو توسی، میثم بائو، سیاوش اکبرپور و … عیار استقلال را بالاتر برده و انتظار قهرمانی داشتن از این تیم که در دو فصل گذشته با اختلاف ۲ و یک امتیاز قهرمانی را از دست داده، بیراه نیست.

قلعه نویی که با خود محرومیتی دو جلسه‌ای را از تراکتورسازی به استقلال آورده است در هفته اول و بازی مقابل آلومینیوم روی نیمکت نمی‌نشیند تا در کنار هواداران مشتاق استقلال بازی شاگردان خود را تماشاگر باشد. از قضا مربی تیم مقابل هم با محرومیت مواجه است تا دو تیم تهرانی و بندرعباسی با شرایطی تقریبا برابر به مصاف هم بروند.

استقلال در ظاهر قرعه‌ای بهتر از دیگر مدعیان دارد، چرا که در بازی اول مقابل تیمی تازه وارد به لیگ برتر به میدان می‌رود که تجربه بازی در این مسابقات را ندارد. اما زمانی که متوجه می‌شویم تیم مقابل مربی به نام میثاقیان دارد که به سختکوشی شهره است و از سوی دیگر ناشناخته برای استقلال و دیگر حریفان، به این نتیجه می‌رسیم آبی پوشان کار آسانی ندارند و نمی‌توانند خود را از پیش برنده بدانند.

- برنامه دیدارهای هفته اول مسابقات فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور به شرح زیر است:
پنجشنبه - ۲۹/۴ / ۹۱
* فجرسپاسی شیراز - ذوب آهن اصفهان، ساعت ۲۰:۳۰، ورزشگاه شیراز فارس
* صنعت نفت آبادان - پرسپولیس تهران، ساعت ۲۰:۴۵، ورزشگاه تختی آبادان
* صبای قم - پیکان تهران، ساعت ۲۰:۴۵، ورزشگاه یادگار امام(ره) قم
* گهر دورود - ملوان بندرانزلی، ساعت ۲۰:۴۵، ورزشگاه انقلاب کرج
* نفت تهران - راه آهن شهرری، ساعت ۲۰:۴۵، ورزشگاه دستگردی تهران
جمعه ۳۰/۴ / ۹۱
* تراکتورسازی تبریز - سایپای البرز، ساعت ۲۰:۱۵، ورزشگاه یادگار امام(ره) تبریز
* سپاهان اصفهان - مس کرمان، ساعت ۲۰:۴۵، ورزشگاه فولادشهر اصفهان
* استقلال تهران - آلومینیوم هرمزگان، ساعت ۲۰:۴۵، ورزشگاه آزادی تهران
* داماش گیلان - فولاد خوزستان، ساعت ۲۱، ورزشگاه شهیدعضدی رشت