به گزارش افکارنیوز، فارس به نقل از ساکرنت نوشت، گفته میشد اگر دیناموکیف به مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا در سال جاری برسد، آندری شوچنکو ۳۵ ساله قرادادش را با این تیم تمدید میکند ولی او ناگهان تصمیم گرفت پردههای صحنه تئاتر دوران درخشان بازیکنی خود را پایین آورده و کفشهایش را بیاویزد.

شوچنکو در این مورد گفت: در روزهای اخیر صحبت‌های بسیار زیادی در مورد ماندن من در دینامو و رفتن به سایر لیگ‌های اروپایی مطرح شده بود. باید با اطمینان بگویم هیچ کدام از این اتفاق‌ها نخواهند افتاد. شاید این حرف‌هایم خیلی‌ها را شوکه کند ولی باید بگویم تصمیم گرفته‌ام دوران فوتبالم را به پایان برده و وارد سیاست شوم. طی روزهای آینده در بیانیه‌ای رسمی همه چیز را اعلام خواهم کرد که امیدوارم مورد حمایت قرار گیرد.

شوچنکو در دوران فوتبال خود در گروه خطرناک‌ترین مهاجمان قرار می‌گرفت. زوج او و سرگی ربروف در دهه ۹۰ میلادی از دیناموکیف یک تیم خطرناک ساخته بود. زمانی که در سال ۱۹۹۹ راهی میلان شد، باز هم به دوران درخشان خود ادامه داد و در ایتالیا نیز محبوب هواداران این تیم شد. او در ۲ برهه‌ای که در ترکیب روسونری به میدان رفت تبدیل به دومین گلزن برتر باشگاه پس از گونار نوردال افسانه‌ای شد. او در ۳۲۲ بازی ۱۷۵ گل وارد دروازه حریفان کرد.

البته دوران فوتبال شوا با پیوستن به چلسی در سال ۲۰۰۶ دچار بحران شد. او در بیشتر بازی‌ها روی نیمکت می‌نشست و زمانی هم که به میدان می‌رفت تاثیر به سزایی نداشت. او ۳ فصل ناموفق را در استمفوردبریج پشت سر گذاشت و سال ۲۰۰۹ بار دیگر راهی میلان شد.

آندری شوچنکو با فاصله زیادی عنوان بهترین گلزن تاریخ تیم ملی اوکراین را به خود اختصاص داده است. او در ۱۱۱ دیدار توانسته ۴۸ گل وارد دروازه تیمهای دیگر کند. او در نخستین دیدار اوکراین در بازیهای جام ملتهای اروپا برابر سوئد توانست ۲ گل وارد دروازه آندرس ایساکسن کند.