به گزارش افکارنیوز به نقل از ایسنا، علي كفاشيان با بيان اين كه هنوز مساله حق پخش تلويزيوني حل نشده به سوالات مختلفي در اينباره و موارد ديگري چون برگزاري جام حذفي، حضور تيم ملي در مسابقات غرب آسيا، جدايي ميكمك درموت از اين تيم، تقدير از وحيد هاشميان و غيره پاسخ داد كه در زير ميآيد:

** بالاخره تکلیف حق پخش تلویزیونی چه شد؟ آیا توانستید آنچه حق فوتبال می‌دانید را از صدا و سیما بگیرید؟

خیر، هنوز مشکل حق پخش تلویزیونی حل نشده است. ما همچنان سر همان موضع قبلی هستیم چرا که حق پخش اصلی‌ترین منبع درآمدزایی باشگاه‌ها است. اگر بخواهیم باشگاه‌هایمان درآمدزا بوده و به سمت حرفه‌ای شدن حرکت کنند، باید موضوع حق پخش تلویزیونی که جزو اصلی‌ترین درآمدهای باشگاه‌هاست کاملا حل شود. ما ادعا نداریم صداوسیما باید از جیب خودش پول حق پخش را بپردازد بلکه معتقدیم باید بخشی از درآمدهای صداوسیما از پخش مسابقات لیگ به فوتبال این مملکت تعلق یابد. متاسفانه مبلغی که در حال حاضر برای قرارداد حق پخش وجود دارد بسیار پایین است.

** یعنی بازی‌ها به طور موقتی از تلویزیون پخش می‌شوند؟ نتیجه چه می‌شود؟

بله بازی‌ها کاملا موقتی پخش می‌شود. هنوز هیچ توافقی میان ما و صداوسیما صورت نگرفته هرچند دراین راستا مذاکراتی داشتیم؛ آخرین جلسه ما هفته گذشته بود که قرار شد آنها گزارش را به ضرغامی بدهند تا او در این‌باره تصمیم‌گیری کند. ما هم شنبه(دیروز) نامه‌ای را برای ضرغامی نوشتیم و خواستیم هرچه زودتر تکلیف این موضوع را مشخص کند. امیدواریم با مدیریتی که او دارد این قضیه هرچه زودتر حل شود تا دیگر شاهد چالش‌های دوباره برسر این موضوع نباشیم. بی‌شک اگر مشکل حل نشود، کماکان همان برنامه‌هایی که برای پخش بازی‌ها داشتیم را ادامه می‌دهیم.

** برای ممانعت از پخش بازی‌ها در تلویزین و عرضه مستقل آن در جامعه، نهادهای امنیتی، نظارتی در جریان هستند؟

بله با نهادهای نظارتی مختلفی صحبت کردیم. در این دو سه هفته که کار به تاخیر افتاد به این خاطر بود که باید آنها را هم در جریان این مساله قرار می‌دادیم. نهادهای نظارتی حرف‌های ما و صدا وسیما را شنیدند و به همین علت بود که کارها مقداری به عقب افتاد. این کار را کردیم تا فردا نگویند با نهادهای نظارتی، هماهنگی صورت نگرفته است. در هر حال حتی اگر در پخش تلویزیونی با صداوسیما به توافق هم نرسیم، نمی‌گذاریم مردم از جریان فوتبال لیگ برتر بی‌اطلاع باشند. با دیگر سیستم‌های اطلاع‌رسانی تصاویر بازی‌ها را به دستشان می‌رسانیم؛ حال از طریق دی‌وی‌دی‌، پخش در سینماها و …

** اختلاف مبلغ واقعی فدراسیون و صداوسیما چقدر است؟

اختلاف ما الان بر سر شیوه کار است. آنها می‌خواهند مبلغ ثابتی را به فدراسیون بدهند اما ما نمی‌پذیریم بلکه می‌گوییم هر چقدر درآمد از کنار پخش مسابقات لیگ حاصل شد بخشی از آن برای فوتبال باشد که به صورت تفاهم‌نامه با صداوسیما به امضا برسد. این مبلغ از رقم‌های حداقلی که الان مطرح می‌شود خیلی بالاتر است.

** تکلیف برگزاری جام حذفی به کجا رسید؟ آیا کارلوس کی‌روش با برگزاری این رقابت‌ها موافقت کرد؟!

قرار شد سازمان لیگ جلسه‌ای با کی‌روش داشته باشد و در این باره تصمیم بگیرند. بی‌تردید اگر جام حذفی مشکلی در اجرای برنامه‌ها و اردوهای تیم‌ملی ایجاد نکند، آن را برگزار می‌کنیم اما اولویت اول ما برنامه‌های تیم ملی است. اگر ببینم برگزاری جام حذفی باعثکسر انرژی زیادی از بازیکنان ملی‌پوش شود، جام حذفی برگزار نخواهد شد. جلسه سازمان لیگ و کی‌روش این هفته انجام می‌شود.

** درباره جدایی میک مک‌درموت از تیم ملی چه واکنشی نشان دادید؟ درست است که کی‌روش فدراسیون را مسبب این موضوع می‌داند؟

درباره جدایی مک‌درمدت نظر کی‌روش را گرفتیم. واکنش ما نسبت به اماراتی‌ها جدی خواهد بود. فدراسیون قطعا به فیفا و فدراسیون امارات بخاطر قراردادی که این مربی امضا کرده اعتراض خواهد کرد و ادعای خسارت می‌کنیم.

** چرا از خودش شکایت نمی‌کنید؟ آیا کی‌روش مربی جایگزین را معرفی کرده است؟

از خودش شکایت نمی‌کنیم چون طبق قراردادش می‌توانسته مقداری از پولش را پس بدهد و برود که این کار را هم کرد. اما اماراتی‌ها نمی‌توانستند بدون اجازه فدراسیون ایران با مربی که هنوز با ما قراردائ دارد قرارداد ببندند. قرار است مربی جایگزین او به زودی توسط کی‌روش معرفی شود.

** ظاهرا براساس تغییری که در نحوه امتیازدهی AFC به کشورهای حاضر در لیگ قهرمانان آسیا بوجود آمده، احتمال کاهش چشمگیر سهمیه ایران در این رقابت‌ها وجود دارد! آیا این موضوع در آخرین جلسه‌ای که شما هم در آن شرکت داشتید به تصویب رسید؟

بله تغییرات در آخرین جلسه AFC صورت گرفت. جمع امتیاز لیگ‌ها از ۸۰۰ به ۱۰۰۰ امتیاز رسید. طبق آخرین تغییرات امتیاز آیتم‌های مختلف به این صورت است که: تکنیک‌ها و استانداردها ۲۰۰ امتیاز، تماشاگران ۱۰۰ امتیاز، استادیوم‌ها ۱۴۰ امتیاز و کلوپ‌ها و باشگاه‌ها ۲۰۰ امتیاز پیدا کرد. همچنین در آخرین رتبه‌بندی سهمیه‌ای برای کشورهای غرب آسیا قرار شد تا: کشور اول ۴ سهمیه مستقیم، کشور دوم ۴ سهمیه مستقیم، کشور سوم ۳ سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی‌آف، کشور چهارم ۲ سهمیه مستقیم و یک سهمیه پلی‌آف، کشور پنجم یک سهمیه و یک پلی‌آف، کشورهای ششم و هفتم هم هر کدام یک پلی‌آف خواهند داشت. در مجموع ۱۴ سهمیه مستقیم و ۲ سهمیه خروجی از بازی‌های پلی‌آف برای کشورهای غرب آسیا در نظر گرفته شده است.

** با توجه به اینکه ما الان از نظر امتیازبندی در آسیا پنجم(یک سهیمه مستقیم و یک سهمیه پلی‌آف) هستیم، آیا می‌توانیم پس از بازرسی‌های نمایندگان AFC چند رتبه صعود کنیم؟

ما باید سعی کنیم امتیازهای بیشتری را در بازرسی‌های جدید کسب کنیم. در هر صورت با توجه به وضعیت کشورهای دیگر، باشگاه‌های ما باید تلاش کنند تا امتیازات زیادی به دست آوریم. معتقدم باید در بحثتکنیک‌ها و استانداردها باشگاه هایی که وضعیت بهتری دارند سطح‌شان را به سرعت ارتقا دهند تا از این موضوع امتیازهای بیشتری بگیریم. فعلا این فرمول جدید سهمیه‌بندی به تصویب رسیده و ما فقط باید کوشش کنیم و امتیاز جذب کنیم.

** تیم ملی در مسابقات غرب آسیا که از ۱۸ آذر در کویت خواهد بود شرکت می‌کند؟

به دنبال درخواستی که برای حضور تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات غرب آسیا در کویت شده بود، با توجه به حساسیت مسابقات تیم ملی در انتخابی جام جهانی نظر کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی را در این باره جویا شدیم و او نیز پس از بررسی‌های لازم موافقتش را اعلام کرد. زمان برگزاری این بازی‌ها که از ۱۸ آذر در کویت خواهد بود، تقریبا همزمان با تعطیلات نیم فصل لیگ برتر است و از این جهت زمان مناسبی برای حضور تیم ملی در این بازی‌ها خواهد بود.

** وضعیت روند برنامه‌های میزبانی ایران در مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا رضایت‌بخش است؟

بله کارها طبق برنامه پیش می‌رود. تنها نگرانی ما از مشکلات و برخی کمبودهای دو استادیوم میزبان بازی‌هاست که امیدواریم تا شروع این رقابت‌ها در ابتدای مهرماه، حل شود.

** وحید هاشمیان از فوتبال خداحافظی کرد، آیا فدراسیون قصد برگزاری بازی خداحافظی برای او ندارد؟

هاشمیان یکی از بازیکنان خوب و استثنایی فوتبال ایران بود. او دوره‌های عالی و پیشرفته مربیگری در دنیا را هم گذرانده است. ما قصد داریم ضمن تقدیر از او در یک برنامه تقدیر از ورزشکاران، قطعا در آینده از تخصص فنی هاشمیان که در سطوح بالای مربیگری دوره دیده، استفاده کنیم. درباره تدارک بازی خداحافظی برای او هنوز تصمیمی نگرفتیم.

** مشخص شد در انتخابات AFC از چه کسی حمایت می‌کنید؟

هیچ چیز در این باره مشخص نیست. مسایل بن‌‌همام با فیفا و AFC همچنان وجود دارد. از طرفی هیات رییسه AFC هنوز تصمیم نگرفته انتخابات را در چه زمانی برگزار کند؛ بنابراین کاندیدا هم همچنان تعیین نشدند. فعلا کارها در AFC روال جاری خودش را دارد.

** سرپرستی کمیته فنی را به مرتضی محصص سپردید؛ در فدراسیون این دوره کمیته فنی واقعا چه جایگاهی خواهد داشت؟ آیا مانند گذشته اکثر اعضای آن اشخاص حقوقی شاغل در فدراسیون خواهند بود یا کارشناسان حقیقی؟

كميته فني قرار است نظارتها و بررسيهايش درباره مسايل مختلف تيمهاي ملي انجام داده و پيشنهادهايش را به ما ارايه ميدهد. كميته فني صرفا نظرات فنياش را ميدهد. ما فعلا براي محصص حكم سرپرستي زديم و او به زودي برنامههايش را به ما ميدهد. قبول دارم كه سابق بر اين اعضاي حقيقي كمي در كميته فني حضور داشتند و بيشتر از مسئولان فدراسيون در آن عضو بودند اما در كميته فني جديد اين حالت تغيير پيدا ميكند. كميته فني از نظر ما بايد كمكحال تيمهاي ملي باشد. اين كار را با نظر خود مربيان انجام ميدهم. او به ما پيشنهاد ميداد تا ما با فدراسيون آن را اعمال كنيم. محصص قرار است چند نفري را به عنوان اعضاي اين كميته به فدراسيون پيشنهاد دهد.