به گزارش افکار نیوز به نقل از فارس، یان چول اوم از کره شمالی درحالی به مدال طلای دسته ۵۶ کیلوگرم رقابتهای وزنهبرداری مردان رسید که در پایان حرکتهای یکضرب با حدنصاب ۱۲۵ کیلوگرم جایی در میان ۵ وزنه بردار برتر این وزن نداشت، اما در دوضرب همه را غافلگیر کرد و پس از مهار وزنه ۱۶۵ کیلویی و مسجل شدن طلای خود به رکورد دوضرب المپیک هلیل موتلو که ۱۲ سال پیش در سیدنی به ثبت رسیده بود، حمله کرد و با مهار وزنه با ارزش ۱۶۸، به میزان یک کیلوگرم این رکورد را ارتقا بخشید.

این وزنه بردار ۲۱ ساله کره شمالی که بهترین عنوانش تا قبل از این کسب عنوان ششمی مسابقات جهانی پاریس بود با حدنصاب مجموع ۲۹۳ کیلوگرم(۲۶ کیلوگرم بیشتر از آنچه در پاریس ۲۰۱۱ زده بود) قهرمان المپیک شد و اجازه نداد چینی‌ها در اولین وزن رقابت‌های وزنه‌برداری مردان به مدال طلا برسند.

در این وزن جینگ بیائو وو از چین، قهرمان سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ جهان با حدنصاب مجموع ۲۸۹ کیلوگرم(۱۳۳ در یکضرب و ۱۵۶ در دوضرب) به مدال نقره رسید و والنتین هریستوف آذربایجانی، قهرمان امسال اروپا با رکورد مجموع ۲۸۶ کیلوگرم(۱۲۷ در یکضرب و ۱۵۹ در دوضرب) روی سکوی سوم المپیک ایستاد.

اوت کردن خلیل از تونس و عثمان علی اف از قرقیزستان که در حرکت یکضرب با مهار وزنه های ۱۳۲ و ۱۲۷ کیلوگرم، پس از وزنه بردار چینی در رده های دوم و سوم قرار داشتند، از اتفاقات مهم دسته ۵۶ کیلوگرم بود. این دو وزنه بردار در حرکت دوضرب هیچ کدام از وزنه های درخواستی را بالای سر نبردند و از گردونه رقابت‌ها کنار رفتند.