به گزارش افکارنیوز به نقل از ايسنا، در پايان دور گروهي رقابتهاي فوتبال مردان المپيك ۲۰۱۲ هشت تيم ژاپن، مصر، مكزيك، سنگال، برزيل، هندوراس، بريتانيا و كرهجنوبي راهي دور يكچهارم نهايي شدند. در اين ميان درخشش تيمهاي آسيايي و آفريقايي نمود روشني داشت. حضور ۲ تيم آسيايي (ژاپن و كره جنوبي) و آفريقايي (مصر و سنگال) از رشد فوتبال در اين دو قاره حكايت داشت. بريتانيا تنها تيم اروپايي باقيمانده در رقابتهاي فوتبال المپيك سيام كار دشواري براي دفاع از فوتبال قاره سبز در بازيهاي المپيك دارد.


بزرگ‌ترین شگفتی رقابت‌های فوتبال المپیک پیش‌تر با حذف اسپانیا رقم خورده بود. در رقابت‌های چهارشنبه شب شگفتی بزرگی رخ نداد و نتایج همان‌گونه رقم خورد که انتظار می‌رفت. برزیل که پیش از آغاز رقابت‌ها عزم خود را برای رسیدن به نخستین طلای المپیک جزم کرده بود، سومین بازی خود را هم با پیروزی پشت سر گذاشت و با ۹ امتیاز کامل از سه دیدار گروهی خود را به جمع هشت تیم پایانی رقابت‌های فوتبال بازی‌های المپیک رساند. مکزیک هم با راهیابی به دور حذفی سوئیس را ناکام گذاشت. بریتانیا نیز در راه رسیدن به نخستین مدال فوتبالی خود در یک سده اخیر موفق عمل کرد و با شکست یک بر صفر اروگوئه صدرنشین گروه نخست رقابت‌ها لقب گرفت و راهی دور حذفی شد تا در ورزشگاه میلنیوم کاردیف با کره جنوبی پیکار داشته باشد. تک گل آخرین دیدار دور گروهی بریتانیا را دانیل استاریج در دقیقه نخست وقت‌ اضافه پایان نیمه نخست به ثمر رساند.


بریتانیا که در این بازی چهار بازیکن ولزی را در ترکیب اصلی خود داشت، بار دیگر شاهد خوانده نشدن سرود ملی‌اش از سوی این بازیکنان به هنگام آغاز بازی بود. نکته قابل توجه دیگر درباره این بازی نیمکت نشینی رایان گیگز و کاپیتانی هموطنش کریگ بلامی بود. تصمیمی که از سوی استیوارت پیرس، سرمربی تیم فوتبال زیر ۲۳ سال‌های بریتانیا گرفته شد.

برزیل برای نزدیکتر شدن به نشان طلای رقابت‌های فوتبال بازی‌های المپیک باید مانع هندوراس را در دور یک چهارم نهایی پشت سر بگذارد. هم بازیان نیمار در سومین بازی دور گروهی نیوزیلند را سه بر صفر شکست دادند و با اقتدار روانه دور حذفی شدند. دانیلو(۲۳)، لئاندرو دامیائو(۲۹) و ساندرو(۵۲) گل‌های سلسائو، صدرنشین گروه C را در ورزشگاه سنت جیمز پارک شهر نیوکاسل به سمت رساندند. الکس ساندرو با دریافت کارت قرمز در دقیقه ۷۶ این بازی از حضور در بازی دور یک چهارم نهایی باز ماند. مصر مسابقه‌اش با بلاروس را با نتیجه‌ سه بر یک به پایان برد. این نتیجه‌ در حالی رقم خورد که دو تیم در پایان ۴۵ دقیقه نخست بدون گل به رختکن رفته بودند. محمد صلاح(۵۶)، مروان محسن(۷۳) و محمد ابوتریکه(۷۹) گل‌های تیم‌های آفریقایی را به ثمر رساندند. مصر قهرمان هفت دوره جام ملت‌های آفریقا در دور بعد با ژاپن در ورزشگاه اولدترافورد پیکار خواهد داشت. اسپانیا قهرمان جهان در اروپا پس از تساوی بدون گل برابر مراکش بدون گل و پیروزی و تنها با یک امتیاز به کار خود در گروه چهارم رقابت‌های فوتبال المپیک پایان داد و به خانه برگشت. همزمان دیدار ژاپن و هندوراس گلی در بر نداشت.

سوئیس هم با ناامیدی تمام رقابت‌های فوتبال المپیک را به پایان رساند. این تیم پس از شکست یک بر صفر برابر مکزیک مجبور شد تنها با یک امتیاز به کشورش بازگردد.

نگاهی به نتایج

گروه A

بریتانیا یک - اروگوئه صفر

سنگال یک - امارات متحده عربی یک

گروه B

مکزیک یک - سوئیس صفر

کره جنوبی صفر - گابن صفر

گروه C

مصر ۳ - بلاروس یک

برزیل ۳ - نیوزیلند صفر


گروه D

اسپانیا صفر - مراکش صفر

ژاپن صفر - هندوراس صفر

برنامه دور یک چهارم نهایی

شنبه:
ژاپن مصر

مکزیک سنگال

برزیل هندوراس

بریتانیا کره جنوبی