افکارنیوز: آمریکاییها در پرداخت پاداش ثابت به قهرمانان ولخرجی نمیکنند و هر قهرمان مبلغ ۲۵ هزار دلار دریافت خواهد کرد ما دارندگان مدال طلا پاداش قابل توجهی از جاهای دیگر دریافت میکنند.

چین

چینی ها بیشترین ورزشکار را داشته و بیشترین مدال‌آوران را نیز به خود اختصاص می‌دهند و به عنوان نمونه درالمپیک پکن که ایران تنها دو مدال‌آور داشت، چینی‌ها به ۱۰۰ مدال آور پاداش دادند. قرار است هر قهرمان چینی حدود۵۰ هزار دلار جایزه دریافت کند؛ البته حامیان مالی نیز ورزشکاران خود را فراموش نمی‌کنند. به عنوان مثال «پانگ وی» که در رشته تیراندازی اولین مدال چین را در المپیک پکن کسب کرد، از حامیان مالی چینی حدود ۳۰۰ هزار دلار پاداش دریافت کرد.

روسیه

قرار است هر قهرمان روسی ۱۳۰ هزار دلار از سوی کمیته ملی المپیک این کشور پاداش دریافت کند. کشتی‌گیران این کشور نیز به تنهایی برای هر مدال طلا حداقل ۵۰۰ هزار دلار جایزه خواهند گرفت. برخی استانهای این کشور نیز پاداش‌های جداگانه و هنگفتی در نظر می‌گیرند. به عنوان مثال حکومت محلی چلیابینسک به برنده مدال طلا یک میلیون دلار جایزه خواهد داد. روس‌ها فقط به پاداش پس از المپیک بسنده نکرده و برخی از ورزشکاران این کشور پیش از اعزام نیز هدایای قابل توجهی دریافت کردند. به عنوان مثال اخیرا از سی یک حامی مالی مخابراتی، یک دستگاه آپارتمان در شهر ماخاچ کلا به «عبدالسلام گادیسوف» و «بلال ماخوف» کشتی‌گیران داغستانی تیم ملی روسیه اهدائ شد.

ترکیه

به گفته «بکرچکر» رئیس فدراسیون کشتی ترکیه حدود ۸۰۰ هزار دلار از طرف دولت به قهرمانان اهدا می‌شود. حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار دلار هم از سوی مسئولان ورزش کشور به طلایی های لندن تعلق می‌گیرد و با جوایزی که از سوی حامیان مالی اهدا می‌شود چیزی در حدود یک و نیم میلیون دلار دست قهرمان المپیک را می گیرد. «بکر چکر» همچنین از پرداخت حقوق دولتی مادام‌العمر به قهرمانان این کشور خبر داد!

آمریکا

آمریکایی‌ها در پرداخت پاداش ثابت به قهرمانان ولخرجی نمی‌کنند و هر قهرمان مبلغ ۲۵ هزار دلار دریافت خواهد کرد ما دارندگان مدال طلا پاداش قابل توجهی از جاهای دیگر دریافت می‌کنند. به عنوان مثال یک بنیاد خصوصی در آمریکا بعد از این که رشته کشتی فقط یک مدال طلا در المپیک پکن به دست آورد، تصمیم گرفت برای هر کشتی‌گیری که طلای لندن را کسب کند، جایزه ۲۵۰ هزار دلاری در نظر بگیرد. یک کمپانی تولیدات ورزشی نیز بعد از کسب هشت طلا از سوی «مایکل فلپس» در المپیک قبلی یک میلیون دلار به او پاداش داد که فلپس این پول را صرف امور خیریه کرد.

آذربایجان

به گفته الهام علی اف، رئیس جمهوری آذربایجان، دارندگان مدال طلای المپیک ۲۰۱۲ لندن مبلغ ۵۲۰ هزار دلار جایزه نقدی دریافت خواهند کرد که این فقط جایزه رئیس جمهوری است. کمیته ملی المپیک آذربایجان نیز مبلغ ۲۶۰ هزار دلار به قهرمانانش پرداخت خواهدکرد. کشتی‌گیران آذربایجانی نیز به طور جداگانه در ازای دریافت مدال طلا مبلغ قابل توجه ۷۸۰ هزار دلار به عنوان پاداش دریافت خواهند کرد.(بسیاری از کشتی‌گیران ایرانی به دلیل پرداخت چنین مبالغی با پرچم آذربایجان در مسابقات بین‌المللی شرکت می‌کنند!)

انگلیس

مدال‌آوران بریتانیا از حامیان مالی مبالغ نسبتا هنگفتی به عنوان پاداش دریافت خواهندکرد. به عنوان مثال «کریس هوی» قهرمان دوچرخه سواری قبل از المپیک پکن حدود ۲۴ هزار پوند در سال درآمد داشت اما پس از این که سه مدال طلا در پکن گرفت درآمدش از یک میلیون پوند هم گذشت. یک حامی مالی به نام اوکتاگون اعلام کرده است که قهرمانان بریتانیا در المپیک لندن حدود دو میلیون پوند پاداش دریافت خواهند کرد.

قزاقستان

طلایی های قزاق هر کدام مبلغ ۲۵۰ هزار دلار پاداش دریافت می‌کنند و البته دولت قزاقستان بر خلاف بسیاری از کشورها برای مربیان نیز مبلغ قابل توجهی در نظر گرفته است.

آفریقای جنوبی

کمیته المپیک آفریقای جنوبی برای ورزشکارانی که مدال طلای المپیک کسب کنند حدود ۶۰ هزار دلار در نظر گرفته است.

ژاپن

قهرمانان ژاپنی المپیک مبلغ ۴۰ هزار دلار دریافت خواهند کرد اما این تنها پاداش آنها نیست چرا که دراین کشور نیز حامیان مالی و فدراسیونها حمایت خوبی از مدال آوران دارند. به عنوان مثال فدراسیون‌های شنا و دوچرخه سواری ژاپن به هر قهرمان المپیک لندن حدود ۳۷۰ هزار دلار جایزه می‌دهند و فدراسیون تنیس روی میز این کشور نیز ۱۲۷ هزار دلار به قهرمانان خود جایزه خواهد داد.

بلاروس

بلاروسی ها رقم نسبتا قابل توجهی برای قهرمانان خود در نظر گرفته‌اند و هر ورزشکاری که بتواند مدال طلا بگیرد ۱۵۰ هزار دلار جایزه دریافت خواهد کرد.

مالزی

از سال ۱۹۵۶ تا کنون هیچ ورزشکاری از مالزی موفق به کسب مدال طلا در بازیهای المپیک نشده است اما اگر این اتفاق در المپیک لندن رخ دهد، یک شمش طلا به ارزش ۶۰۰ هزار دلار از مالک یک معدن طلا در کوالالامپور به ورزشکار خوشبخت تعلق خواهد گرفت. مالزی در دوره گذشته ۳۰۰ هزار دلار به قهرمانانش پاداش داد.

تاجیکستان

به دستور امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان هر مدال طلا پاداشی برابر با ۶۳ هزار دلار خواهد داشت. حزب نهضت اسلامی تاجیکستان نیز اعلام کرده است به ورزشکارانی که در المپیک لندن به مقامهای اول تا سوم برسند، منازل مسکونی دو خوابه اهدا خواهد کرد.

سنگاپور

شاید باورش سخت باشد اما سنگاپور برای مدال طلای المپیک پکن ۵۰۰ هزار دلار پاداش در نظر گرفت و قطعا در این دوره نیز حداقل همین مبلغ در نظر گرفته خواهد شد.

فرانسه

اوکراینی ها به قهرمانان خود در المپیک لندن مبلغ ۸۵ هزار دلار پاداش پرداخت خواهند کرد.

تایلند

شرکت هوندا اعلام کرده است به هر کدام از ورزشکاران تایلند که در لندن طلا کسب کنند، مبلغی در حدود ۳۳ هزار دلار پاداش اهدا خواهد کرد.

افغانستان

کمیته المپیک افغانستان نیز برای قهرمانان خود در لندن پاداش در نظر گرفته و اعلام کرده است که ۲۰ هزار دلار جایزه برای مدال طلا پرداخت خواهد کرد. افغانستان در دوره گذشته یک مدال برنز در تکواندو کسب کرد.

منبع: هفته نامه پنجره