به گزارش افکارنیوزبه نقل از فارس، ‌ رقابت‌های والیبال بانوان کاپ آسیا در حالی از فردا آغاز می‌شود که ملی‌پوشان کشورمان با حریفان نامداری مانند ژاپن در مرحله مقدماتی دیدار خواهند کرد.

سومین دوره رقابت‌های والیبال بانوان کاپ آسیا از روز دوشنبه ۱۹ شهریور با حضور ۸ تیم برتر در آلماتی قزاقستان آغاز می‌شود و ملی‌پوشان کشورمان دومین حضورشان را در این رقابت‌ها تجربه خواهند کرد.

* آغاز مسابقات کاپ آسیا بدون ایران

پس از برگزاری رقابت‌های والیبال قهرمانی آسیا در سال ۲۰۰۷ تصمیم گرفته شد تا در سال ۲۰۰۸ مسابقات به صورت کاپ آسیا برگزار شود و هشت تیم برتر آسیا به میزبانی تایلند به رقابت با یکدیگر بپردازند. در این مسابقات تیم‌های چین، کره‌جنوبی، تایلند، ژاپن، ویتنام، تایوان، مالزی و استرالیا حضور داشتند که به ترتیب مقام‌های اول تا هشتم را کسب کردند. در اولین دوره این مسابقات ایران حضور نداشت.

* هشتمی در بین هشت تیم

دومین دوره مسابقات به میزبانی چین در سال ۲۰۱۰ برگزار شد که تیم ملی بانوان ایران با چین، کره‌جنوبی، قزاقستان همگروه بود و در همه دیدارها با نتیجه ۳ برصفر مغلوب شد تا با قرار گرفتن در جایگاه چهارم گروه خود در مرحله یک‌چهارم‌ نهایی مقابل تایلند به میدان برود و این بازی را نیز با نتیجه ۳ بر صفر واگذار کند.

ملی‌پوشان برای کسب مقام پنجم تا هشتمی مقابل تایوان نتیجه را واگذار کردند و با شکست مقابل ویتنام در نهایت در جایگاه هشتم قرار گرفتند.

* رقابت سخت با تیم سوم المپیک

بانوان والیبالیست در رقابت‌های قهرمانی آسیا در سال ۲۰۱۱ با قرار گرفتن در جایگاه هشتم شانس حضور در مسابقات کاپ آسیا را به دست آوردند اما به نظر می‌رسد رقابت سختی پیش‌رو داشته باشند و نباید انتظار صعود داشت.

ملی‌پوشان کشورمان در این دوره با چین، ژاپن و ویتنام هم‌گروه هستند که ژاپن و چین در رقابت‌های المپیک لندن حضور داشتند و با تجربه کافی و بازیکنانی میدان دیده پا به رقابت‌های کاپ آسیا می‌گذارند. ژاپن در المپیک لندن در جایگاه سوم قرار گرفت.* اعزام بدون برگزاری دیدار تدارکاتی

بانوان والیبالیست ایران در حالی به رقابت‌های کاپ آسیا اعزام شده‌اند که در مقابل حریفانشان نه اردوی خارج از کشوری را تجربه کرده‌اند و نه حتی دیداری دوستانه با کشورهای دیگر داشته‌اند. اگرچه با آغاز اردوها برنامه دیدار با آذربایجان و ترکیه وجود داشت اما این دیدارها برگزار نشد تا ملی‌پوشان دست خالی راهی مسابقات شوند.

اگرچه به نظر میرسد بانوان ایرانی آمادگی خوبی برای این دوره از رقابتها دارند اما با عدم تجربه و حضور کم در میادین بینالمللی نباید انتظار زیادی از آنها داشت و تنها باید امیدوار بود بازیکنان نمایش خوبی را به اجرا بگذارند.