به گزارش افکارنیوزبه نقل از ایسنا، در حالی که هزاران هوادار و ده‌ها خبرنگار برای تماشای این مسابقه از ساعت‌ها قبل به مجموعه ورزشی آزادی آمده‌اند نیروهای انتظامی علاوه بر جلوگیری از ورود بانوان، از حضور خبرنگاران خانم به سالن ۱۲ هزار نفری والیبال نیز ممانعت به عمل آورده‌اند.

مهری رنجبر، خبرنگار روزنامه خبر ورزشی با ابراز تعجب از ممنوعیت ورود خانم‌های خبرنگار به سالن ۱۲ هزار نفری آزادی گفت: تا پیش از این هیچ وقت چنین مشکلی وجود نداشت. تعداد خانم‌های خبرنگار تخصصی والیبال زیاد نیست و همه آن‌ها کارت حراست وزارت ورزش و همچنین آی‌دی‌کارت ورود به مسابقه‌ها را در اختیار دارند و واقعا چنین اتفاقی برای ما تعجب‌آور است.

وی افزود: هیچ وقت چنین اقدامی سابقه نداشته، حتی در مسابقه‌هایی که خانم‌های تماشاگر را راه نمی‌دادند، خبرنگاران خانم اجازه فعالیت می‌یافتند و به هر حال تعداد ورزشی‌نویسان خانم خیلی زیاد نیست و قطعا تعداد محدود والیبال نویس‌ها به راحتی قابل کنترل است و فکر نمی‌کنم حضور ما مشکلی برای برگزاری مسابقه ایجاد می‌کرد.

باید دلیل این تصمیم را جویا شویم

شکوفه موسوی، خبرنگار رادیو جوان با یادآوری اینکه پیش از این هیچ گاه حضور خانم‌های خبرنگار مشکلی را برای برگزاری مسابقه‌های ورزشی ایجاد نکرده است، گفت: با اینکه پیش از این در مسابقه‌های قهرمانی مردان آسیا در سال گذشته هم چنین حرف‌هایی مطرح می‌شد، اما هیچ گاه این تصمیم از حد حرف بالاتر نرفت. همیشه خبرنگاران خانم با احترام به محل مسابقه‌ها می‌رفتند و فعالیت حرفه‌ای خود را دنبال می‌کردند. اما اینکه در روز مسابقه از حضور خبرنگاران خانم به سالن والیبال جلوگیری کنند، واقعا جای تعجب دارد. تعداد خانم‌هایی که در حوزه والیبال به طور تخصصی کار می‌کنند به تعداد انگشتان دست نمی‌رسد. واقعا حضور این افراد چه مشکلی برای برگزاری مسابقه‌ها می‌توانست ایجاد کند. من فکر می‌کنم که همه ما ورزشی‌نویسان خانم باید علت این تصمیم را جویا شویم و از مسئولان توضیح بخواهیم. این تصمیم از نظر من بی‌احترامی به قشر خبرنگاران و بویژه خانم‌های ورزشی‌نویس است. چرا باید هر زمانی که مسئولان صلاح می‌دانند خبرنگاران در سالن حضور پیدا کنند؟

همیشه سالن‌های والیبال محیط مناسبی برای حضور خانواده‌ها بوده است

انسیه ورزنده، خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان نیز با انتقاد از تصمیم گرفته شده به ایسنا گفت: این برای اولین بار است که خبرنگارانی که رشته‌های اصلی و تخصصی آن‌ها والیبال است، از حضور در سالن مسابقه محروم می‌شوند. در مسابقه‌های جام جهانی حضور یک خانم برای پوشش خبری موجب مباهات جامعه خبری ایران شد و بسیاری از کشورهای غربی تعجب کردند که خانم‌های ایران چه جایگاهی از نظر تخصصی در حرفه‌ی خبرنگاری دارند. اما حالا شاهد رویدادی عکس آن ماجرا هستیم که اجازه نمی‌دهند هیچ خبرنگار خانمی به سالن برود. من به یاد ندارم هیچ وقت حضور خانم‌ها در سالن والیبال مشکل‌ساز بوده است چرا که هم برای تماشاگران و هم برای خبرنگاران خانم، جایگاه ویژه‌ای در سالن ۱۲ هزار نفری پیش‌بینی کرده‌اند و مسئولان انتظامی سالن هم همیشه به خوبی جو مسابقه را کنترل می‌کردند. حتی حسن‌زاده رییس کمیته انضباطی فوتبال که در بازی قبلی تیم‌های ایران و ژاپن در سالن حضور داشت نیز گفته بود من خودم ورزشگاه فوتبال را محیطی امن برای حضور فرزندانم نمی‌دانم اما واقعا سالن والیبال محیط مناسبی برای حضور خانواده‌هاست.

این اتفاق در حاشیه مسابقه‌ای در سطح جهان قابل توجیه نیست

زینب حاج‌حسینی، خبرنگار خبرگزاری مهر نیز با اظهار تاسف از محدودیت‌های به وجود آمده برای حضور خبرنگاران خانم در سالن ۱۲ هزار نفری والیبال آزادی گفت: شاید پیش از این در یک دهه پیش و زمان ریاست یزدانی خرم چنین بحث‌هایی مطرح می‌شد اما با گذشت این همه سال و صدها بازی والیبال که خانم‌های خبرنگار برای پوشش آن در سالن حضور داشتند، فکر می‌کردم چنین بحث‌هایی حل شده باشد. در مسابقه‌های قهرمانی مردان آسیا، یک بار به بهانه برگزاری همزمان مسابقه فوتبال از حضور خانم‌ها جلوگیری به عمل آمد اما این اتفاق در حاشیه مسابقه‌ای در سطح جهان به هیچ وجه قابل توجیه نیست و من شخصا خیلی دوست دارم علت این تصمیم را جویا شوم که خانم‌های خبرنگار به چه جرمی از پوشش اخبار مربوط به این مسابقه محروم شده‌اند. ما از مسئولین انتظار داریم تا اگر هم به دلایل مسائل امنیتی از حضور خانم‌های تماشاگر ممانعت به عمل می‌آورند بین تماشاگر خانم و خانم‌های خبرنگار تفکیک قائل شوند و اجازه دهند ما به فعالیت حرفه‌ای خود بپردازیم.

فدراسیون هیچ دخالتی در این تصمیم نداشته است

امير طلوعكيان، مشاور رسانهاي فدراسيون واليبال با عذرخواهي از مشكل به وجود آمده براي حضور خبرنگاران خانم در مسابقه امروز تاكيد كرد: فدراسيون هيچ دخالتي در اخذ اين تصميم نداشته و ورود و خروج افراد در مجموعه آزادي در حوزه اختيارات فدراسيون نيست.