به گزارش افکارنیوزبه نقل از گل - وقتی کارلوس کی روش به ایران آمد به عنوان یک مربی بازیکن ساز نزد همه شناخته می‌شد که به خوبی با بازیکنان جوان کار می‌کند، نسلی از فوتبال پرتغال را ساخته است و می‌تواند آغازگر فصلی نو در زمینه جوانگرایی در فوتبال پیر ایران باشد.
اما چیزی که بیشتر از بازی بد و نتایج ناامید کننده تیم ملی به نظر می‌رسد میانگین سنی بالا تیم است، جایی که از یازده نفر ابتدایی ایران در بازی با لبنان به جز انصاری فرد ۲۲ ساله و آقای گل فصل قبل لیگ(که ابتدا به تیم دعوت نشده بود) باقی بازیکنان یا بالاتر از ۳۰ سال سن دارند یا در شرف رسیدن به آن هستند، یعنی سنی که در آن تمامی هواداران فوتبال حتی در ایران، بازیکنان باشگاهی مورد علاقه خود در اروپا را پیر قلمداد می‌کنند.

این ماجرا زمانی جالب تر می‌شود که امسال بسیاری از بازیکنان جوان از جهانبخش گرفته تا شیری و حقیقی و … در تیم هایشان درخشیده و تک ستاره تیمشان اند.
فوتبال ایران هیچوقت فوتبال جوانگرایی نبود اما اگر وضعیت فعلی تیم ملی را با زمان قطبی مقایسه کنیم می‌بینیم او در انتخاب بازیکن به مراتب بهتر از کیروش عمل کرده است. استفاده از بازیکنان جوان و فرصت دادن به آن ها شاید مثبت ترین نکته حضور قطبی در تیم ملی بود. دعوت کریم انصاری فرد به تیم و تبدیل شدن او به یکی از بازیکنان اصلی تیم در جام ملت ها در کنار استفاده از احسان حاج صفی شاید یکی از مهم ترین دستاورد ها او بود. نباید فراموش کنیم ایندو در آن زمان ۲۰ سال بیشتر سن نداشتند اما حالا بازیکنان پخته و با تجربه ای هستند که در سن اوج خود به سر می‌برند و استفاده از آن ها به سود تیم ملی است. حتی آرش افشین که در تیم قطبی مطرح شد و این روزها به شرایط آرمانی بازگشته جایی در لیست ندارد!
حال این سوال مطرح می‌شود که چند درصد بازیکنان حاضر در بازی با لبنان از نظر شرایط سنی در وضعیتی هستند که بتوانند دو سال بعد در جام جهانی حاضر شوند؟!!
کی روش حتی روی اسم رضا حقیقی بازیکنی که خودش او را به تیم ملی دعوت کرد و حالا تبدیل به یکی از ستارگان لیگ شده خط کشید! آیا حقیقی در حال حاضر واقعا کارایی کمتر از محمد نوری در تیم دارد؟!
اگر نگاهی به لیگ امسال بیندازیم متوجه می‌شویم تیم هایی که از بازیکنان جوان در ترکیبشان استفاده کرده اند نتیجه خوبی گرفته اند.

در اینجا نگاهی میندازیم به بازیکنانی که توانایی و شرایط حضور در تیم ملی را دارند:


نام:بختیار رحمانی
سن: ۲۱
پست: هافبک بازی ساز
کاپیتان جوان ولی با تجربه فولاد سابقه بازی در تیم ها ملی نوجوانان، جوانان و امید ایران را دارد ولی هنوز برای تیم ملی بزرگسالان بازی نکرده است. او می‌تواند یکی از اصلی ترین گزینه ها برای حضور حتی ثابت در ترکیب تیم باشد. توانایی بازی سازی بالا، کاشته ها فوق العاده خوب، ارسال ها مناسب و توانایی رهبری، او را با سایرین متمایز می‌کند.

نام:پیام صادقیان
سن: ۲۰
پست: هافبک تهاجمی / بال
کاپیتان سابق تیم ملی نوجوانان و جوانان که در رقابت ها نوجوانان جهان در تیم علی دوستی مهر حضور داشت و ستاره آن تیم بود. او در آن رقابت ها گلزنی هم کرد و یکی از ارکان اصلی صعود ایران به مرحله بعد بازی ها بود. این دومین فصل است که به عنوان یک بازیکن تیم اصلی از او استفاده می‌شود. سرعت مناسب، حرکت از عمق و کناره ها و مهم تر از همه پاس ها بسیار خوب او از ویژگی ها این بازیکن جوان است. به جرأت می‌توان او را در آینده نزدیک آقای پاس گل ایران نامید.


نام:یعقوب کریمی
سن: ۲۰
پست: هافبک چپ / دفاع چپ
او این فصل فوق العاده بوده! در این شکی نیست. شاید کیروش علت دعوت نشدنش را به مصدومیتش در آخرین بازی لیگ ربط دهد اما بعید بود حتی اگر کریمی آسیب نمی‌دید توسط کیروش به تیم ملی دعوت شود. بازیکن سابق استقلال با توجه به تقریبا وجود نداشتن چیزی به نام قرارداد قرضی در فوتبال ایران به راحتی از این تیم جدا شد و حالا ستاره نفت تهران است او این فصل ۶ گل زده است. توانایی حرکت از گوشه ها و ارسال به روی دروازه و شوت ها دقیق از ویژگی ها اوست.

نام:میلاد غریبی
سن: ۲۰
پست: بال
او هم عضوی از تیم دوستی مهر در جام جهانی نوجوانان بود و در آن رقابت ها موفق به گلزنی شد. خوشحالی بعد از گل او مقابل هلند که حکم صعود ایران به مرحله بعد را امضا کرد مدت ها در یاد علاقه مندان به فوتبال بود. بازیکنی چپ پا که می‌تواند در راست یا چپ بازی و با ارسال ها و پاس ها خود بازیکن مقابل خود را نابود کند. غریبی این فصل ۲ گل هم زده است.


نام:مجتبی شیری
سن: ۲۲
پست: مهاجم / بال
همه اسم او را با شیری بازیکن سابق پرسپولیس اشتباه می‌گیرند اما او حالا در آستانه تبدیل شدن به بازیکنی بسیار بهتری از آن شیری است. او این فصل ۴ گل زده که یکی از یکی زیبا تر بوده است. بسیار سرعتی و چارچوب شناس است و می‌تواند در نقش مهاجم کناری یا مکمل به تیم ملی کمک کند.

نام:حامد لک
سن: ۲۱
پست: دروازه بان
لک نخستین بار بعد بازی در ترکیب تیم امید مقابل عراق شناخته شد، هرچند که در بازی رفت مزدک میرزایی هم او را نمی‌شناخت! او حالا تبدیل به یکی از معدود ستارگان صبا شده است. دروازه بانی شوت گیر و تک به تک گیر است اما مانند رحمتی روی ارسال ها مشکل دارد و اندکی کم تجربه عمل می‌کند اما می‌توانند گزینه مناسبی باری دروازه بان دوم یا سوم تیم ملی باشد.

نام:علیرضا جهانبخش
سن: ۱۸
پست: بال راست
کاپیتان تیم ملی جوانان حالا ستاره تیم داماش است و با زدن ۲ گل و دادن چندین پاس گل نقش مهمی در ترکیب این فصل تیمش دارد. اگر یک بازیکن باشد که با سرمایه گذاری روی او بتوان بازیکنی آینده داری برای تیم ملی ساخت، او جهانبخش است.

البته این بازیکنان تنها تعداد محدودی از بازیکنان با استعداد لیگ هستند ولی میتوان از آن ها به عنوان اصلی ترین گزینه ها حضور در تیم ملی یاد کرد. باید دید آیا کیروش تغییری در رویکرد خود در استفاده از نام ها ایجاد میکند یا خیر؟ اگر این تغییر ایجاد نشود حتی اگر به جام جهانی صعود کنیم نباید امیدی به موفقیت در آن رقابت ها داشته باشیم.