به گزارش افکارنیوزبه نقل از فردا، تیم فوتبال پرسپولیس از ۳۰ امتیاز ممکن در ۱۰ هفته ابتدایی لیگ دوازدهم ۱۰ امتیاز گرفته، آن هم در شرایطی که مانوئل خوزه پرتغالی مدعی است ترکیب این تیم را نبسته و از اول هم قول قهرمانی پرسپولیس را نداده است.

نتایج ضعیف و بدتر از آن بازی های بی کیفیت سرخپوشان در فصل جاری سر و صدای همه هواداران این تیم را درآورده و حتی مدیر عامل این باشگاه نیز پس از شکست ۲ بر صفر برابر سپاهان در هفته نهم لیگ گفت: «به مانوئل خوزه به خاطر نتایج ضعیفی که کسب کرده کارت زرد نشان می‌دهم اما اخراجش نمی‌کنم.»

بعد از شکست پرسپولیس برابر سپاهان بود که مسئولان این باشگاه به فکر اضافه کردن یک مربی ایرانی به کادر فنی تیم افتادند و سرانجام یحیی گل محمدی را به جمع نیمکت نشینان اضافه کردند تا شاید مانوئل خوزه خطر اخراج را بیش از پیش حس کند.سردار پرسپولیس می‌گوید یحیی‌ گل‌محمدی را به تیم آورده تا به عنوان دستیار به خوزه کمک کند. حال دو بحثبه وجود می‌آید که اولا چطور یک کمک مربی می‌تواند با اختیار تام به یک سرمربی کمک کند و دوم اینکه اصلا یحیی با توجه به کارنامه‌ای که دارد شایسته نشستن روی نیمکت پرسپولیس برای خارج ساختن این تیم از بحران هست یا نه؟

وقتی رویانیان می‌گوید یحیی گل‌محمدی با اختیار تام به این تیم آمده، می‌توان این‌طور برداشت کرد که شاید سردار می‌خواهد به دستیار جدید مانوئل خوزه آنقدر فضا و اختیار دهد که سرمربی پرتغالی نیز عطای ادامه کار در پرسپولیس را به لقای آن ببخشد و قبل از اتمام قرارداد یک ساله‌اش با قرمزها، تهران را ترک کند. هر چند که سرمربی پرتغالی قبلا به صراحت گفته تحت هیچ شرایطی حاضر به فسخ قراردادش با پرسپولیس نیست.

تجربه نشان داده تغییر مربی دردی دوا نمی کند
بررسی تاریخ لیگ برتر نشان می دهد هیچ کدام از مربی های جایگزین پرسپولیس نتوانتسه اند نتیجه ای بهتر به دست بیاورند.

در طول ۱۱ دوره گذشته لیگ برتر، پرسپولیسی ها در ۴ دوره مربی خود را در میانه فصل عوض کرده اند. تغییراتی که بر اساس آمار، باعثنتایج ضعیف تر تیم و سقوط رتبه سرخپوشان شده است. هفت سال و یک تغییرپرسپولیس در ۷ دوره ابتدایی لیگ برتر ثبات نسبتا بیشتری نسبتا به سال های اخیر داشت.خوزه زیر دست کسی کار نمی کند
محسن عاشوری تنها دستیار ایرانی خوزه در این فصل که مدت زیادی در پرسپولیس نماند به نکاتی اشاره می‌کند که قابل تامل هستند. عاشوری که به گفته خیلی از نزدیکان به باشگاه پرسپولیس هیچ تقصیری در ناکامی‌های پرسپولیس نداشت، می‌گوید: خوزه با توجه به شخصیتی که دارد حاضر نیست زیردست کسی کار کند! یادم می‌آید یک روز یک ساعت راجع به همین موضوع با هم صحبت کردیم. من از او پرسیدم آیا در فوتبال دنیا مربیان بزرگ هم زیر بار دخالت فنی دیگران در تیم‌هایشان می‌روند؟ او هم پاسخ داد متاسفانه بله اما من هرگز هیچ دخالتی را از نفر دوم نمی‌پذیرم! ‌

به عبارت ساده‌تر مانوئل خوزه مثل روز اولی که به پرسپولیس آمد حاضر نمی‌شود تا ترکیب تیمش را نفر دومی بچیند.

خوزه با کارنامه‌ایی روشن حداقل از نگاه مدیران این فصل پرسپولیس به ایران آمد و حالا با کار کردن احتمالی زیر نظر گل‌محمدی هرآنچه در یکی، دو دهه اخیر رشته، پنبه خواهد کرد. جالب‌تر اینکه این مربی به گفته کمک سابقش در پرسپولیس بعد از اخراج مارادونا از الوصل، پیشنهاد خوبی از این تیم اماراتی داشته است و حالا که در پرسپولیس نتیجه نگرفته تحت هیچ شرایطی راضی به ترک تهران نمی‌شود. خوزه در این سن و سال به موفق ماندن کارنامه کاری‌اش می‌اندیشد. به این ترتیب طبق ادعای عاشوری، نه حاضر می‌شود زیر بار حرف‌های یک نفر دوم برود و نه علنا می‌پذیرد نفر دوم باشد. چرا که در این صورت از نگاه مشتریان او فوتبال کشورهای عربی دیگر یک مربی موفق نخواهد بود.

بدون شک پرسپولیس این فصل تا اینجای کار بدترین نتیجه چند سال اخیر را تجربه کرده و با این بازیکنان گرانقیمت نتوانسته است انتظارات هوادارانش را برآورده کند. با وجود این به نظر نمیرسد برکناری مربی پرتغالی که با فوتبال روز دنیا آشناست و در حال پیاده کردن برنامههای مورد نظرش است کار چندان منطقی به نظر برسد.