به گزارش افکارنیوز، مصاحبه فارس با مجید جلالی به شرح زیر است:

فارس: سطح کیفی لیگ برتر تاکنون از دید شما چطور بوده است؟

لیگ امسال از نظر نوع برگزاری مسابقات و وضعیت ورزشگاه‌ها نسبت به قبل بهتر بوده و این به دلیل حساسیتی است که AFC دارد و می‌خواهد ما را به استانداردها نزدیک‌تر کند. این اراده هم در ما وجود دارد و می‌خواهیم به این سمت حرکت کنیم اما نگرانی که وجود دارد در مورد مسائل فنی است. در این زمینه هیچگونه پیشرفتی نکردیم و تفاوتی نسبت به قبل دیده نمی‌شود. تیم‌هایی مثل سایپا بازی خوب و مدرنی انجام می‌دهند اما رویکرد اکثر تیم‌ها نسبت به سازندگی و جوانگرایی تغییری نکرده و این مسئله نگران کننده است.

فارس: چرا برخی تیم‌ها که با هزینه زیادی در فصل نقل و انتقالات به لیگ برتر قدم گذاشتند نتوانستند نتایج قابل قبولی کسب کنند؟

این مسئله چیزی است که قبلا تجربه شده، تیم‌هایی مثل بانک تجارت و کشاورز در سال‌های دور با وجود هزینه بسیار نتوانستند نتیجه بگیرند. مثال نزدیک‌تر تیم استیل آذین بود که با آن هزینه به دسته یک سقوط کرد. باید در این قضیه بحثو صحبت شود. مدیران جدید نباید اشتباهات قبلی را تکرار کنند. مدیرانی که به فوتبال می‌آیند دوست دارند کمک و خدمت کنند اما چون از فضای فوتبال و تجربیات گذشته دور هستند همیشه اشتباهات را تکرار می‌کنند. فوتبال برای پیشرفت نیاز به پول دارد اما اینکه چطور هزینه کنیم خودش نوعی تخصص است و باید در کنار آن تجربه هم وجود داشته باشد تا دچار اشتباه نشویم.

فارس: در لیگ امسال، هواداران برخی اوقات رفتارهای نامناسبی از خود نشان دادند. چه راهی برای فرهنگ‌سازی و کنترل این رفتارها پیشنهاد می‌کنید؟

اتفاقاتی که امسال در ورزشگاه‌ها افتاده بسیار نگران‌کننده است. در دیدار سپاهان و الاهلی این اتفاقات نزدیک بود برای ما مشکل‌ساز شود. این‌ها مسائلی است که باید از لحاظ فرهنگی و اجتماعی روی آن کار شود و مسئولین نسبت به آن حساس باشند. فضای ورزشگاه‌های ما خوب نیست و این چیزی نیست که با ۴ عدد بنر، پلاکارد و شعار بتوانیم درست کنیم. روی این موضوع سال‌ها کار نشده و نیاز به یک کار بلندمدت و اساسی دارد.

فارس: در لیگ امسال کدام تیم‌ها در چهره مدعی قهرمانی ظاهر شدند؟

تیم‌هایی مثل سایپا، راه آهن، فجر سپاسی و نفت تهران بسیار خوب عمل کردند و نسبت به سایرین بهتر بودند اما شاید تیمی که بتواند همه را متقاعد کند که شایسته قهرمانی است هنوز پیدا نشده و این موضوع برای آینده کمی هشداردهنده است.

فارس: تیم‌های پایین جدولی فاصله بسیار کمی با یکدیگر دارند و این باعثشده حساسیت زیادی در بازی‌ها وجود داشته باشد، در مورد این مسئله چه نظری دارید؟

استنباط من از این مسئله این است که در نیم فصل دوم لیگ برتر شرایط خیلی بحرانی و سخت‌تری خواهیم داشت و باید منتظر بازی‌های درگیرانه و پرچالشی باشیم. وقتی قرار است از لیگ ۴،۵ تیم به دسته پایین‌تر سقوط کنند و لیگ آینده ۱۶ تیم شود، بیش از ۱۰ تیم با یکدیگر رقابت می‌کنند.

به اعتقاد من سقوط همان سه تیم کافی بود و لزومی نداشت ما لیگ‌مان را کم تعدادتر کنیم. حتی باید برنامه‌ای داشته باشیم تا تیم‌های حاضر در لیگ بیشتر شود. تنها خصوصیت لیگ کم تعداد برگزاری راحت‌تر آن در تقویم است وگرنه هیچ کمکی به فوتبال نمی‌کند. هرچه بازیکنان و استان‌های بیشتری در لیگ حضور داشته باشند استعدادهای بیشتری را پیدا می‌کنیم. با کم کردن تعداد تیم‌ها تنها صورت مسئله را پاک کردیم.

فارس: تیم ملی نوجوانان ایران موفق شد به جام جهانی صعود کند. چه تدارکی باید ببینیم تا در این مسابقات حضور پرقدرتی داشته باشیم؟

تیم نوجوانان بسیار خوب و کارآمد نشان داد. قطعا با این سیری که من دیدم این تیم در جام جهانی هم می‌تواند موفق باشد. نباید تنها با دیدن بازی با ازبکستان قضاوت کرد. در آن مسابقه به نظر می‌رسید بازیکنان ما خیلی با استرس و خسته به نظر می‌رسیدند. اگر می‌خواهیم فوتبالی قوی داشته باشیم مستلزم این است که دامنه وسیعی ایجاد کنیم و فقط به فکر این نباشیم که قله را درست کنیم. اگر دامنه نداشته باشیم قله با ثبات نمی‌ماند. بهتر است بدنه و دامنه را به اندازه کل کشور وسیع کنیم و در جذب و پرورش استعدادها به خوبی عمل کنیم تا قله قوی داشته باشیم. اگر فقط تیمی که متشکل از ۲۳ نفر است را آموزش دهیم خوب است اما کافی نیست و نیازهای ما را در آینده برطرف نمی‌کند.

فارس: تیم ملی ایران ۲۵ مهر در راه رسیدن به جام جهانی باید به مصاف کره جنوبی برود. ارزیابی شما از این مسابقه چیست؟ ‌

با اراده جمعی که به وجود آمده احتمال زیادی می‌دهم در این مسابقه موفق شویم. مشکلی که بین رسانه‌ها و بازیکنان بود حل شده و یک اراده جمعی به وجود آمده تا همه با هم متحد در این دیدار به پیروزی برسیم. اتحاد خیلی مهم است و حمایتی که مسؤلان رده بالا تصمیم گیرنده و سیاسی و مردم از تیم ملی دارند می‌تواند ملی پوشان را به انجام یک بازی انتحاری وادار کند. با این حال اگر روی مسائل فنی متمرکز شویم شاید کمی نگران شویم اما اینکه انتحاری بازی کنیم امکان موفقیت ما را بالا می‌برد هر چند که این موفقیت می‌تواند زود گذر باشد.

فارس: خیلی ها به تعطیلات لیگ و اردوهای بلندمدتی که تیم ملی برگزار می‌‌کند اعتراض دارند نظر شما در این مورد چیست؟

در فوتبال ملی ما گردش کاری به شکلی است که نمی‌توانیم از مربی بخواهیم بازی‌ها را تعطیل نکند و با اردوی سه یا چهار روزه تیم را به شرایط ایده آل برساند. سطح پراکندگی و روش بازی‌ها در لیگ ما متفاوت است و هماهنگ کردن تیم ملی به یک پروسه زمان بر نیاز دارد به همین دلیل وقفه و تعطیلی در لیگ اجتناب ناپذیر است.

فارس: از کی‌روش به دلیل دعوت از بازیکنان دورگه در لیگ‌های خارجی و همچنین علی کریمی که از پرسپولیس کنار گذاشته شده انتقاد می‌شود شما با این موضوع موافق هستید؟

وقتی از بیرون نگاه میکنیم با اطلاعات و سلیقه خودمان میگوییم این کار را نکند بهتر است اما در این مقطع سلیقه سرمربی تیم ملی باید در نظر گرفته شود و او مسئولیت اول را دارد. نگاه ما دلسوزانه است اما نگاه او مسئولانه است. نگاه مسئولانه او مطمئنا کارشناسانه تر و دقیق تر است و باید از نظر سرمربی حمایت کنیم. شاید از دید من فراخوانی بازیکنانی که در شرایط ایران قرار نداشتند و با فرهنگ ما زیاد آشنا نیستند خوب نیست چرا که پذیرش این نفرات از سوی سایر اعضا نیز مهم است اما باید بدانیم کسی که با تیم ملی زندگی میکند و نزدیک به تیم است همه چیز را زیرنظر دارد. مطمئنا او موفقیت تیم ملی را میخواهد و باید به نظر کیروش احترام بگذاریم.