تیمهای ملی فوتبال ایران و کره جنوبی امشب در تهران در چارچوب مرحله مقدماتی جام جهانی برای بیست و ششمین بار به مصاف هم میروند.

به گزارشافکارنیوزبه نقل از تابناک، رقابت‌های جام جهانی فوتبال از سال ‪ ۱۹۳۰‬آغاز شد که اولین دوره رقابت‌هایی با این عنوان در کشور اروگوئه برگزار شد. اما برای ایران ‪۴۴‬ سال طول کشید تا پا به این رقابت‌ها بگذارد.

از سال ‪ ۱۹۷۴‬زمانی که ایران برای اولین بار رقابت برای حضور در میان برترین‌های فوتبال جهان را در مسابقات مقدماتی تجربه کرد، کارنامه تلاش ایران در این رقابت‌ها، کارنامه‌ای پرماجراست و نتیجه تمامی این تلاش‌های ‪چندین‬ ساله(از مسابقات مقدماتی جام جهانی ‪ ۱۹۷۴‬آلمان تا کنون)، شرکت در ‪ ‬دوره های مختلف مسابقات مقدماتی جام جهانی، حضور در سه جام جهانی، آرژانتین، فرانسه و آلمان بوده است.

بهترین کارنامه ایران در مرحله مقدماتی مسابقات جام جهانی مربوط به سال ۱۹۷۸ آرژانتین با مربیگری حشمت مهاجرانی بدست آمد که تیم کشورمان بدون شکست اولین صعود خود را به جام جهانی جشن گرفت.

در اولین حضور ایران در مرحله مقدماتی ‪ ۱۹۷۴‬آلمان، بازی تیم‌های حاضر در گروه ایران به صورت رفت و برگشت در تهران برگزار شد که متاسفانه تیم ایران در مرحله دوم این پیکارها به علت تفاضل گل کمتر نسبت به استرالیا از حضور در مرحله نهایی رقابت‌های جام جهانی بازماند.

کارنامه کامل حضور ایران در مراحل مقدماتی جام جهانی از سال ۱۹۷۴ تا ۲۰۰۶ که منجر به سه بار حضور ایران به جام جهانی شد:در ضمن در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی علی دایی و افشین قطبی هدایت تیم ملی را بر عهده داشتند که در پایان تیم ملی کشورمان از صعود بازماند.عملکرد تیم ملی در بازی های خانگی مقدماتی جام جهانی، شکست ناپذیر مقابل شرقی ها!

ایران در تاریخ مسابقات مقدماتی جام جهانی تاکنون در هیچ بازی خانگی مقابل تیمی از شرق و جنوب شرق آسیا شکست نخورده است که یک رکورد قابل توجه و پشتوانه روحی روانی خوبی برای ملی پوشان است.

تیم ملی تاکنون ۵۲ بار در مسابقات مقدماتی جام جهانی میزبان تیم های آسیایی بوده است که فقط ۳ بار مغلوب شده است. این ۳ شکست نیز مقابل تیم های سوریه در مقدماتی ۱۹۷۴، اردن در مقدماتی ۲۰۰۶ و عربستان در مقدماتی ۲۰۱۰ بوده است. ایران تاکنون با تیم‌های اندونزی، کره شمالی، کره جنوبی، ژاپن، چین، هنگ کنگ، تایوان، تایلند، مالدیو، لائوس، بنگلادش و استرالیا(اگر استرالیا را نیز جزء تیم های شرقی محسوب کنیم،) در خانه روبرو شده است.

در ۲۱ بازی که ایران میزبان این تیمهای شرقی بوده است، ۱۷ برد و ۴ تساوی حاصل کار ملی پوشان ایرانی است که عملکرد فوق العاده ای محسوب می شود. ایران در این بازیها ۷۵ گل زده و فقط ۹ گل دریافت کرده است. از این ۱۹ بازی، ۱۷ بازی در آزادی برگزار شده و امجدیه و تبریز نیز یک بار میزبان دیدارهای تیم ملی با شرق آسیایی ها در مقدماتی جام جهانی بوده اند. آخرین بازی خانگی تیم ملی مقابل شرقی ها در مرحله اول مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ مقابل اندونزی بود که ۳- صفر پیروز شد. این بازی ۱۱ شهریور سال گذشته برگزار شد.