به گزارش افکارنیوزبه نقل از ایسنا، سرمربی تیم ملی فوتبال در حاشیه تمرین پنجشنبه ملی‌پوشان درباره رقابت‌های غرب آسیا اظهار کرد: همان طور که می‌دانید این بازی‌های تورنمنتی است که فدراسیون تصمیم گرفته در آن شرکت کنیم و فکر می‌کنم که فرصت بزرگی برای بازیکنان جوان و با استعداد ماست که دور هم جمع شوند و از موقعیتی که در اختیار آنها قرار داده شده استفاده کنند و به بلوغ بیشتری برسند.

وی افزود: ما با بازیکنانی به کویت می‌رویم که مدتی بازی‌های آنها را در لیگ زیر نظر داشتیم. حضور در این تورنمنت یکی از مراحل پیشرفت و فرایند آموزشی بازیکنان است که تجربه بازی بین‌المللی را به دست بیاورند.

کی‌روش درباره حضور بازیکنان جوان در تیم ملی، گفت: ما در تیم زیر ۲۲ سال بازی‌های متعددی داشتیم و برخی از بازیکنان این تیم را به تیم دعوت کردیم. در واقع تیم فعلی ما تلفیقی از بازیکنان جوان و با تجربه است، چرا که اگر بازیکنان جوان نتوانند در این گونه تورنمنت‌ها خود را نشان دهند، دیگر نمی‌توان به آنها تجربه بین‌المللی اضافه کنیم.

وی افزود: باید توجه کنیم که قانون بازی‌های غرب آسیا این است که در این رقابت‌ها حتما تیم بزرگسالان شرکت کند، نه تیم زیر ۲۲ سال. دلیل حضور من در این اردو هم این است که فکر می‌کنم حضورم به با تجربه‌تر شدن بازیکنان کمک می‌کند که کنار آنها باشم و عملکرد من را زیر نظر داشته باشند.

سرمربی تیم ملی در پاسخ به این سوال که آیا بازیکنان حاضر در این اردو شانس دعوت شدن به تیم ملی اصلی را دارند؟ گفت: این موضوع بستگی به آمادگی و عملکرد آنها در آینده دارد که بتوانند در اردوهای بعدی تیم ملی حضور داشته باشند. در واقع این فرصتی برای این بازیکنان است که در رقابت‌های بین‌المللی باشند و توانایی حضور در بازی‌های انتخابی جام جهانی و بازی با کشورهایی مثل قطر و کره جنوبی را کسب کنند تا در این گونه بازی‌ها عصبی نباشند. برای مثال پولادی قبل از این که من به تیم ملی بیایم، جزو ملی‌پوشان نبود و بعضی از بازیکنان دیگر مثل یعقوب کریمی و پیام صادقیان باید قدم به قدم پیشرفت کنند و خود را به تیم ملی اصلی نزدیک کنند.

خبرنگاری از کی‌روش پرسید، چرا امروز مثل گذشته شاداب نیستید؟ وی پاسخ گفت: این طور نیست. من فقط روی تمرین تیم ملی تمرکز کرده‌ام و در حال تفکر روی چند مساله هستم و باید تغییراتی در تیم انجام دهیم. هنوز وضعیت جواد رافخایی مشخص نیست و باید پس از تست‌های پزشکی آمادگی او را بررسی کنیم. همچنین حسین ماهینی با من صحبت کرد و دلایلی آورد که در این اردو به او مرخصی دادیم. آرش افشین نیز چنین وضعیتی داشت. او این فرصت را دارد که به اروپا برود و در فوتبال فرانسه بازی کند. یکی از مسایلی که باید آن را در تیم ملی ارتقا دهیم، این است که سعی کنیم مثل گذشته هفت – هشت بازیکن در لیگ‌های اروپایی داشته باشیم تا فوتبال بین‌المللی را یاد بگیرند. بنابراین به همین خاطر من به افشین اجازه دادم به یک محیط جدید برود و ما برای او آرزوی موفقیت داریم.

کارلوس کی‌روش در ادامه اظهار کرد: بعضی از بازیکنان تیم ملی زیر ۲۲ سال در این فهرست حضور دارند و ما سعی کردیم این فرصت را به آنها بدهیم تا به تجربه بین‌المللی برسند. در تیم زیر ۱۹ سال هم بازیکنان خوب دیگری هستند که از آنها استفاده می‌کنیم.

خبرنگاری از سرمربی پرتغالی تیم ملی درباره انتقادات از او و عملکرد تیم ملی در مدتی که در ایران حضور نداشت پرسید که وی گفت: وقتی تیم ملی بازی می‌کند، همیشه صحبت‌های زیادی مطرح می‌شود و این موضوع فقط مختص ایران نیست در همه کشورها مثل آلمان، پرتغال، فرانسه و … وقتی تیم ملی بازی دارد، همه می‌خواهند درباره آن صحبت کنند، اما وظیفه من این است که چشم‌ها و گوش‌هایم را همیشه باز نگه دارم و تشخیص بدهم که برخی صحبت‌ها از روی نادانی است. خیلی از افرادی که انتقاد می‌کنند و می‌خواهند به نوعی در دیدها باشند و در واقع یکی از دلایل این صحبت‌ها این است که هیچ کس خریدار نظر این گونه افراد نیست و کسی نیست که برای نقطه نظرات آنها ارزشی قائل باشد و به همین خاطر به رایگان نظرات خود را به همه می‌گویند، اما وظیفه من این است که باهوش باشم و تشخیص بدهم که نظرات کلیدی و مهم برای ما کدام است.

در ادامه کی‌روش درباره شایعه‌ای که مبنی بر تبانی او با قطری‌ها مطرح شده بود، گفت: من از این صحبت‌ها اطلاع داشتم، اما تنها شک و شبهه من این است که در تیم‌های کره جنوبی، ازبکستان و لبنان چه افرادی در حال همکاری با قطر هستند یا از آن گروه کسانی با عراق همکاری می‌کنند. در تیم اردن چه کسی به استرالیا امتیاز تقدیم می‌کند. اما در ایران من شکی ندارم و می‌دانم که چه کسانی با قطر همکاری می‌کنند. زمانی که به جام جهانی صعود کردیم به شما اسامی افرادی که با قطر همکاری می‌کنند را می‌گویم.

در حالی که مصاحبه کیروش با خبرنگاران تمام شده بود، سرمربی تیم ملی به سوی اهالی رسانه بازگشت و با اشاره به خبرنگار شبکه الجزیره اسپورت گفت: به نظر میرسد این خبرنگار است که در حال همکاری با قطریها است. ما به هیچ کدام از خبرنگاران ایرانی اجازه نداده ایم که در زمین بیایند، اما این خبرنگار به زمین آمده و انگار میخواهد به قطریها کمک کند. شاید مدیر رسانه ای تیم ملی به او اجازه داده که تا اینجا پیش بیاید!