به گزارش افکارنیوزبه نقل از ایسنا، محمد ترکاشوند اظهار کرد: سطح رقابت‌های لیگ برتر والیبال ایران بسیار بالاست. بازیکنان خوبی در تیم‌های مختلف تقسیم شده‌اند. دیگر مثل سابق نیست که تنها یکی، دو تیم خوب داشته باشیم بلکه حالا شاهد هستیم که هشت تیم قدرتمند رقابت سنگینی را برای راهیابی به پلی‌آف دارند. شاید قدری بازیکنان ملی‌پوش خسته باشند. در عوض سایر بازیکنان جوان و باانگیزه بهتر کار می‌کنند. این هم ناشی از خستگی و فشار زیادی است که ملی‌پوشان ایران در یک سال اخیر متحمل شدند. ان‌شاءالله که دور برگشت که جای اشتباه وجود ندارد بازیکنان ملی‌پوش هم به شرایط آمادگی کامل برگردند.

وی درباره حاشیه‌های نیم فصل و گسترش بداخلاقی‌ها در لیگ برتر والیبال خاطرنشان کرد: متاسفانه سنت بدی در ورزش جا می‌افتد که تا حدودی تحت تاثیر بازیکن‌سالاری است. فدراسیون نخستین مرجعی است که می‌تواند جلوی این موضوع را بگیرد و اجازه ندهد فضای والیبال به این سمت برود. بسکتبال و والیبال ورزش‌های دانشگاهی هستند. بازیکنان هم معمولا به اخلاق‌مداری شهرت دارند. متاسفانه از زمانی که پول به ورزش آمده و مبلغ قراردادها بالا رفته روی روند کار تاثیر منفی گذاشته است. باشگاه‌ها تا حدودی نتیجه‌گرا شده‌اند. از بازیکنان در هر مسابقه پیروزی می‌خواهند. این موضوع موجب می‌شود که بازیکنان تحت فشار روحی و روانی قرار بگیرند. تماشاگران هم در شهرهای خودشان دوست دارند شاهد پیروزی تیم‌های خود باشند. وقتی می‌بینند تیم نتیجه نمی‌گیرد برخی دست به اعمال ناجوانمردانه می‌زنند و به فحاشی می‌پردازند تا بدین ترتیب تیم حریف را تخریب کنند و نتیجه بگیرند. متاسفانه عوامل متعددی دست به دست هم می‌دهند که موجب ایجاد حاشیه می‌شوند. والیبال ایران از نظر فنی رشد خوبی داشته و امیدوارم از نظر اخلاقی نیز شاهد توسعه و رشد این ورزش باشیم.

ملی‌پوش سابق والیبال ایران درباره انتقادهای مطرح شده نسبت به داوری‌ها در دور رفت نیز گفت: همان طور که مربیان خود را به دوره‌های مختلف بین‌المللی اعزام می‌کنیم باید سطح دانش داوران را هم ارتقا دهیم. داوران باید برخی از نکات ریز مثل مکثروی پنجه را آموزش ببینند و توانایی‌های خود را ارتقا دهند. درست است که قدری بازیکنان ما بداخلاق شده‌اند ولی خب داور هم باید بهتر کار کند. تعدادی داور با تجربه داریم که خوب قضاوت می‌کنند و داوران جوان هم باید انگیزه لازم را برای پیشرفت پیدا کنند، متاسفانه وقتی بازیکنان فشار روی داور می‌آورند شاید برخی از داوران جوان شیرازه کار را از دست بدهند و نتوانند خیلی خوب قضاوت کنند.

ترکاشوند درباره قرعه‌کشی رقابت‌های لیگ جهانی و مصاف ایران در مرحله گروهی مقابل تیم‌هایی چون صربستان، روسیه و آلمان گفت: باید از شرایط میزبانی خود نهایت استفاده را ببریم. زمانی که میزبان هستیم باید امتیازهای خوبی از حریفان خود بگیریم. در مجموع باید بپذیریم که در لیگ جهانی با بهترین‌ها مصاف می‌کنیم. جایگاه والیبال ایران هم امروز در دنیا خیلی خوب است. بالاخره وقتی رشد کنی سطح انتظارات هم بالا می‌رود. باید برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم. بازیکنان خود را آماده کنیم تا در سطح جهانی فکر کنند. در سطح اول مسابقه‌های والیبال جهان اعتراض به داور هیچ جایی ندارد. بازیکنان نظر داور مسابقه را می‌پذیرند. فدراسیون هم باید برنامه‌های خود را روی حضور موفق در لیگ جهانی متمرکز کند. بالاخره وقت آن است که تکلیف ولاسکو روشن شود. امروز ملی‌پوشان سردرگم هستند که آیا واقعا ولاسکو به ایران می‌آید یا نمی‌آید؟

وی ادامه داد: این موضوع قدری روی روحیه ملیپوشان تاثیر میگذارد چرا که هنوز نمیدانند مربی تیم ملی ولاسکو است یا کس دیگری معرفی میشود. باید مربی تیم ملی را هرچه زودتر معرفی کنیم اگر قرار است ولاسکو باشد پس باید به کارش ادامه دهد. اگر هم قرار است مربی یا گزینه دیگری مطرح شود باید زودتر به فکر باشند و مربی خوبی بیاورند که حداقل لیگ ایران را از نزدیک ببیند و بازیکنان را بشناسد.