سرویس ورزشی افکار نیوز:

دربی تهران بزرگ ترین جدال همشهری های آسیاست و در در رده ی بیست و دوم جدول دربی های بزرگ جهان قرار گرفته. سوت این بازی را به محسن قهرمانی سپرده اند و سرانجام این شانس بالاخره به داور ۳۸ ساله ی مشهدی هم رسید. قهرمانی به دلیل برخوردهای خاصش در میدان اسم و رسمی به هم زده و به لطف بازگشت دیرهنگام مظفری زاده، ترکی و فغانی، دپارتمان داوری او را برای قضاوت دربی به فدراسیون و سازمان لیگ معرفی کرد.

البته مهدی تاج در پاسخ به اعتراض پرسپولیسی هاگفته: " اگر قهرمانی داور باشد، مطمئن باشید یکی از بهترین قضاوت هایش را انجام می دهد. " قرمزها همان قدر که به قهرمانی اعتراض دارند، به ترکی هم معترضند. هر چند که استقلالی ها هم همین حس را به هر ۴ داور دارند. پس فرق چندانی بین شان نیست. قهرمانی که دو بار در آستانه ی دربی کنار گذاشته شده، اگر کمی بر اعصابش مسلط باشد، حتمن موفق خواهد بود. رضا سخندان و بابک داوری کمکهای او در این بازی اند و تورج حق وردی داور چهارم.

ناگفته های شهرآورد جمعه
شهرآورد دوم لیگ امسال برای هر دو تیم تفاوت های زیادی هم با بازی دور رفت دارد. از پرسپولیس ژوزه رفته و فرهاد مجیدی دوباره به استقلال آمده. این مهم ترین تفاوتی است که می توان به آن اشاره کرد.
از سوی دیگر هم استقلال و هم پرسپولیس خودشان را در نیم فصل دوم تقویت کرده اند. این تقویتی ها البته تا همین یکی دو روز پیش به سرخ پوشان تزریق شد. ولاتکو گرزانوسکی - بازیکن اهل مقدونیه - آخرین خرید آن ها بود. هر چند که نیامده مصدوم شد و نام او بر خلاف پیش بینی ها حتا به فهرست هجده نفره ی یحیا گل محمدی هم نرسید. در این فهرست نامی از محسن بنگر هم نیست.

گل محمدی همین چند روز پیش بود که خبر از تمدید قراردادش برای فصل بعد داد و حالا اصلن دلش نمی خواهد با باخت برابر استقلال محبوبیتش روی سکوها از بین برود و دوباره حاشیه و انتقاد او و شاگردانش را آزار دهد. اما برای بازی جمعه به قول پروین: " خدا به داد یحیا برسه!!! " چرا که او یکی از بهترین هایش را ندارد و علی کریمی غایب بزرگ میدان است.


شانس بزرگ استقلال
از آن طرف اتفاق بزرگ برای استقلالی ها برگشتن دوباره ی مجیدی است که امیر قلعه نویی اعلام کرده فقط بیست دقیقه به فرهاد بازی می رسد که البته این گفته را شاید خیلی ها جدی نگرفتند؛ چون تجربه چیز دیگری می گوید. این میان شاید حرف های عجیب و غریب و رفتار به قول سرمربی آبی پوشان، بچگانه ی سید مهدی رحمتی، اردوی این روزهای استقلالی ها را هم تحت تأثیر قرار داده. اختلاف نظر شماره ی یک با کاپیتان تیم ملی کار را به جایی رساند تا کارلوس کی روش هم ترجیح دهد دندان رحمتی را بکشد و به گزینه های دیگر بیندیشد. از حرف های جواد نکونام هم بوی اختلاف با مهدی می آید.

از سویی دیگر تراکتور سازی نشان داد استاد فرصت سوزی است. شاگردان اولیویرا فرصت داشتند تا با برد برابر ذوب آهن دلخوش باشند که تساوی شهرآورد آن ها را به جای بیست و چهار ساعت یک هفته صدرنشین کند. اما قدر ندانستند و استقلال با مساوی شهرآورد باز هم صدر را پس می گیرد.

آبی ها با ۴۲ امتیاز و تفاضل کمتر گل، پس از بازی های پنج شنبه یک پله سقوط کردند و سرخ پوشان باز هم جایگاه شان در جدول دو رقمی شد و حالا پیش از شهرآورد دهم هستند. داشته های دو تیم روی کاغذ بد نیست و هر دوی شان این شانس را دارند تا برنده ی شهرآورد باشند. هرچند خیلی ها معتقدند باید منتظر تساوی دیگری بود.

ترکیب احتمالی دو تیم
حدس زدن ترکیب تیم ها کار سختی نیست. با توجه به داشته های دو تیم می توان فهمید در ترکیب پرسپولیس نیلسون، حسینی، نورمحمدی، پولادی، ماهینی، حقیقی، پروویچ، مهدوی‌کیا، نوری، رضایی و انصاری‌فرد به میدان می روند.

این بازی آخرین شهرآورد مهدوی کیای محجوب هم هست. البته به شرطی که یکی از این دو تیم به دیدار پایانی جام حذفی نرسد!

ترکیب ایده آل استقلال هم به نظر می رسد این گونه باشد: رحمتی، صادقی، عمران‌زاده، منتظری، اشجاری، نکونام، جباری، ساموئل، حیدری، برهانی و حاتمی!

نیلسون ورحمتی دو دروازه بان تقریبن مطمئن دو تیم، سید جلال حسینی وامیرحسین صادقی سرآمدان خطوط دفاعی ، خسرو حیدری و مهرداد پولادی حسین ماهینی و حسن اشجاری در کناره های زمین، کریم انصاری فر و فرزاد حاتمی و کری خوانی هایش در خط حمله ی دو تیم مردان تأثیرگذار دو تیم هستند. ضمن آن که به رخ کشیدن های حقیقی و نکونام شاید بیشتر به چشم کی روش بیاید.