به گزارش افکارنیوز به نقل از فارس، کادر فنی تیم ملی فوتسال اعلام شد و محمدرضا حیدریان، بازیکن سابق تیم ملی به عنوان مربی در تیم ملی امید فعالیت خواهد کرد. مصاحبه با حیدریان دشواریهای خاص خود را دارد، زیرا او نه خیلی اهل مصاحبه است و نه موبایلی دارد که بتوان او را پیدا کرد. کاپیتان سابق تیم ملی بیشتر ترجیح میدهد در مورد اتفاقات گذشته صحبت نکند و نگاه خود را به آینده معطوف کند. در زیر گفتوگو با مربی جدید تیم امید فوتسال را میخوانید:

فارس: چه شد که بعد از مدتی دوری از تیم ملی، به تیم امید برگشتید؟


مدتی بود که به علت مشکلات خانوادگی دور از اتفاقات و جریانات فوتسال بودم و پس از اینکه پیشنهاد حضور در تیم ملی به من داده شد تصمیم گرفتم برای کمک به تیم ملی کشورم این پست را قبول کنم.

در جلسه‌ای که با خسوس داشتید تقسیم وظایف انجام شد؟

در مورد تقسیم وظایف صحبتی نشد بلکه یک صحبت اولیه درباره شرایط تیم ملی داشتیم و قرار شد من در تیم امید فعالیت کنم.

علاقه داشتید به تیم امید بروید؟

من کار با جوانان را بیشتر دوست دارم و می‌خواستم با آینده سازان تیم ملی فعالیت کنم البته هنوز چیزی قطعی نشده و تکلیف تعیین نشده است، قرار است در جلسات آینده صحبت‌هایی را در مورد مسائل مختلف و تقسیم وظایف انجام دهیم.

شناخت‌تان از خسوس تا چه اندازه است؟


شناختی ندارم و کار او را از نزدیک ندیده‌ام. صحبت‌های قشنگی در جلسه با او داشتیم. باید کار او را از نزدیک ببینم و پس از آن در موردش اظهار نظر کنم. به هر حال او اهل کشوری‌ست که بهترین بازیکنان دنیا را دارد.

اما انتقادهای زیادی نسبت به حضور او در ایران می‌شود.

افراد نظر خود را می‌دهند. من هنوز کارش را ندیده‌ام. هر چند که در جام جهانی حضور داشت اما مدت خیلی کوتاهی را با تیم بوده است و فقط توانست نکته‌های کوچکی را به بازیکنان گوشزد کند.

در مورد انتخاب بازیکنان نیز صحبت کردید؟

خسوس برخی بازیکنان مد نظرش بود و فهرستی را تهیه کرده بود اما به علت اینکه هم اکنون نمی‌تواند اردویی برگزار کند اسامی را اعلام نکرد، برخی بازیکنان افرادی بودند که در جام جهانی حضور داشتند به هر حال باید لیگ تمام شود و پس از آن تکلیف بازیکنان تیم ملی مشخص شود.

در خصوص اتفاقات پیرامون وحید شمسایی و اینکه به تیم ملی دعوت نمی‌شود، چه نظری دارید؟

او زحمت زیادی برای تیم ملی کشیده است و واقعا دوران طلایی‌ای با او داشتم. به این راحتی هم نمی‌توان از او گذشت. به هر حال نظر سرمربی‌ست که چه بازیکنانی را انتخاب کند. باید دید که چه تصمیمی خواهد گرفت. صد در صد در جلسات آینده نظرش را در مورد او خواهم پرسید. شمسایی امسال در تیمی بازی نکرده است و باید یک مربی بازیکنانش را در حال تمرین ببیند هر چند که می‌دانم او در شرایط بدنی آماده‌ای قرار دارد.

شما مدتی در تیم فوتسال راه ساری به عنوان سرمربی فعالیت داشتید اما در میانه فصل از این تیم جدا شدید، چه اتفاقی افتاد که تصمیم به جدایی گرفتید؟


زمانی که یک مربی با تیمی قرارداد می‌بندد معمولا در ابتدا ۳۰ درصد قرارداد او را می‌دهند. مسئولان باشگاه راه ساری به من گفتند تا ۲۰ مرداد پول تو را می‌دهیم اما پس از آن، هفته به هفته این موضوع را به تاخیر انداختند. آنها به تعهدات خود عمل نکردند، سه ماه در این تیم فعالیت کردم. با جان و دل تلاش کردم و بد هم نتیجه نگرفتیم، اما زمانی که دیدم مسئولان به قول و قرار خود عمل نمی‌کنند تصمیم گرفتم از تیم جدا شوم برای آنها هم آرزوی موفقیت می‌کنم.

آقای نجاریان، مدیرعامل باشگاه راه ساری گفته بود که شما ناپدید شده‌اید و جواب آنها را هم نمی‌دهید.

بله من جواب آنها را نمی‌دادم زیرا وکیل دارم و می‌توانند با وکیلم صحبت کنند. چرا به وکیلم جواب درست و حسابی نمی‌دهند و با او نامربوط صحبت می‌کنند. آدمی نیستم که بخواهم برای گرفتن پولم ۳۰ بار مراجعه کنم و هفته به هفته معطل شوم. بیات وکیل من است و مسئولان راه ساری می‌توانستند با او صحبت کنند.

مثل اینکه خیلی از مسئولان راه ساری دلخورید؟

به هر حال ما با جان و دل کار کردیم اما هیچ پولی پرداخت نشد و تکلیف ما را هم مشخص نکردند، اگر پول ندارند بگویند پولی نداریم چرا آدم را معطل می کنند؟ به هر حال تجربه بود و شاید تجربه خوبی هم نبود.

وضعیت فوتسال ایران را پس از ناکامی در جام ملت‌های آسیا و جام جهانی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به هر حال شرایط فوتسال هم خوب نیست باید اتفاقات گذشته را فراموش کنیم و به آینده نگاه کنیم. فکر درباره گذشته دردی را دوا نمی‌کند از هم اکنون به فکر جام جهانی آینده باشیم تازه شاید دیر هم شده باشد. باید تلاش کنیم تا استعدادیابی صورت گیرد و بازیکنان خوب و آینده دار به تیم ملحق شوند. با تخریب این و آن نمی‌توانیم کاری پیش ببریم. بازیکنان با استعداد زیادی در تمام نقاط ایران داریم و می‌‌توانیم با آشنایی آنها روند فوتسال را رو به رشد کنیم.

اما قبول دارید که ضعف‌هایی وجود داشته که باعثعدم نتیجه گیری تیم ملی شده، شما این ضعف‌ها را در چه زمینه‌هایی می‌بینید؟

صددرصد ضعف‌هایی وجود داشته که باید آنها را بپوشانیم. فکر می‌کنم زنگ خطر برای تیم ملی از مسابقات آسیایی و دیدار برای تایلند به صدا درآمد. ما در جام جهانی برابر کلمبیا بازی خوبی انجام دادیم و این تیم را تحت فشار قرار داده بودیم اما فقط گل نزدیم. ۲ گل خیلی بد هم دریافت کردیم و تمرکز بازیکنان از دست رفت. پس از آن شیرازه تیم به هم ریخت و بازیکنان با عجله برای رسیدن به گل تلاش می‌کردند.

برخی کارشناسان علت عدم نتیجه گیری تیم ملی را ضعف مدیریت، برخی ضعف در ساختار فوتسال و برخی سرمربیگری علی صانعی می‌دانستند، نظر شما چیست؟

زمانی که تیمی نتیجه نمی‌گیرد نوک تمام پیکان‌ها به سوی مدیریت و سرمربی تیم است. باید قبول کنیم که فوتسال ما خیلی عقب‌تر از فوتسال روز دنیاست. اگر در ۲ بازی با برزیل مساوی می‌کنیم دلیل نمی‌شود که فوتسال خود را با آنها در یک رده قرار دهیم. ما هنوز خیلی راه داریم تا به فوتسال برزیل برسیم. در آسیا هم بعضی تیم‌ها در حال پیشرفت هستند و اگر زودتر سرمایه گذاری نکنیم روز به روز پسرفت خواهیم کرد که پیشرفت نمی‌کنیم.

چه پیشنهادی برای پیشرفت دارید؟

باید برای بلند مدت برنامه ریزی کنیم، ژاپن بازیکنان کم سن و سال خود را دو و سه سال به برزیل می‌برد و در آنجا پرورش می‌دهد، باید ما هم استعداد یابی انجام دهیم و با برنامه پیش برویم تا بتوانیم در آینده پیشرفت کنیم.

قبول دارید که فوتسال ما افت شدیدی داشته است؟

به هر حال در مقطعی این افت وجود دارد و زمانی که تغییر و تفکرات فرق میکند و شخص دیگری در راس تیم قرار میگیرد چنین تاوانی را هم باید پس بدهیم. به هر حال امیدوارم با برنامه ریزی در دراز مدت، آینده خوبی از آن فوتسال باشد.