افکار- هفته بیست و ششم رقابت‌های فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور روز جمعه با برگزاری پنج دیدار آغاز می‌شود که استقلال در شیراز روز سختی را پیش رو دارد. فولاد به فکر حفظ جایگاه و رکوردش در انزلی است و سه تیم قعرنشین پیکان، ذوب‌آهن و صنعت نفت آبادان در خانه نیاز به پیروزی دارند. در زیر نگاهی به این دیدارها خواهیم داشت:


فجرسپاسی شیراز استقلال تهران
دومین مسابقه فصل جاری که در ورزشگاه فولادشهر برگزار می‌شود، جدال تیم صدرنشین با جوانان شیرازی پیرترین مربی لیگ است. استقلالی‌ها که در نیم فصل دوم لیگ ۵ پیروزی و ۳ تساوی کسب کرده و هنوز مقابل تیمی شکست نخورده‌اند، به لطف این نتایج صدرجدول را از آن خود کرده‌اند. آنها که در خطر از دست رفتن جایگاه‌شان توسط سه رقیب سرسخت قرار دارند، باید در شیراز آنهم در غیاب کاپیتان فرهاد مجیدی - که سه اخطاره است - پیروز شوند. شکست در این دیدار حتی آنها را به رده سوم خواهد فرستاد.

در نقطه مقابل فجری‎‌ها هم در نیم فصل دوم بسیار پر نوسان ظاهر شده و برای اینکه بیش از این در رده‌بندی لیگ سقوط نکنند، باید استقلال را در حافظیه متوقف کنند، هرچند از نخستین بازی این فصل خود در این ورزشگاه خاطره خوشی ندارند، دیداری که در آن برابر پرسپولیس تن به شکست دادند.


ملوان بندرانزلی فولاد خوزستان
پیروزی در دربی گیلان هرچند تا حدودی به انزلی‌چی‌ها آرامش داد اما شکست برابر تراکتورسازی، وضعیت این تیم را به حالت نامطلوب گذشته بازگرداند. آنها که در نیم فصل دوم ۵ شکست را تجربه کرده‌اند، فعلا در رده هفتم قرار دارند. قطعا ادامه این روند آنها را به نیمه دوم جدول رهنمون می‌سازد، به همین دلیل باید با شکستن رکورد شکست ناپذیری فولاد، به وضعیت خود سروسامان دهند. البته تیم منسجم فولاد هم به این راحتی‌ها قافیه را به حریفانش واگذار نمی‌کند، تیمی که برای حفظ جایگاه، حفظ رکورد و یا رسیدن به رده‌های بالاتر تنها به پیروزی فکر می‌کند.صنعت نفت آبادان آلومینیوم هرمزگان
جدال جنوبی‌ها قعرنشین در حالی در ورزشگاه تختی آبادان برگزار می‌شود که آبادانی‌ها آخرین و تنها برد خود در لیگ دوازدهم را برابر صبای قم آنهم در هفته پنجم کسب کرده‌اند. این تیم که اصلی‌ترین گزینه سقوط به لیگ دسته اول است، برای از دست ندادن کورسوهای امید بقایش در لیگ، باید در این بازی پیروز شود. آلومینیوم هم در نخستین دیدارش با هدایت پرویز مظلومی، با همین تفکر به میدان می‌آید. این تیم که خطر قرار گرفتن در مربع فانوس‌بدستان را احساس می‌کند، نباید در این بازی امتیاز از دست بدهد زیرا در اینصورت بار دیگر در جدول لیگ سقوط خواهد کرد.


پیکان تهران سایپا البرز
دربی خودروسازان برابر هرکدام از دو تیم ارزشی ۶ امتیازی دارد. پیکان برای اینکه نشان دهد با حضور فیروز کریمی متحول شده، باید در نخستین دیدارش در فصل جاری در ورزشگاه خانگی(پیکان‌شهر) پیروز شود. پیروزی در این بازی آنها را به بقا در لیگ امیدوارتر کرده و حتی ناکامی آلومینیوم می تواند آنها را از مربع فانوس بدستان نجات دهد. نارنجی‌پوشان هم که یکی از تیم‌های بحران‌زده لیگ دوازدهم هستند، ۱۰ بازی متوالی است که طعم پیروزی را نچشیده و برای فرار از بحران هفته‌های اخیر و ادامه سقوط در جدول لیگ، به پیروزی برابر دیگر تیم خودروساز لیگ، نیاز مبرمی دارد. شکست در این بازی شاید به وداع تقوی با نیمکت نارنجی‌پوشان ختم شود.


ذوب‌آهن اصفهان مس کرمان
شاگردان فرهاد کاظمی هرچند با پیروزی برابر گهر و تساوی در تبریز مقابل تراکتورسازی به آرامش نسبی رسیدند اما دو شکست متوالی باز هم شرایط آنها را در لیگ بحرانی کرد. این تیم برای اینکه شانس فرار از مربع فانوس بدستان را بیش از این از دست ندهد، به ۳ امتیاز این دیدار خانگی نیاز وافری دارد. رقیب آنها در این بازی مس کرمان است که این تیم هم روزهای پرنوسانی را سپری می‌کند. البته مس هم که شرایط مطلوبی در جدول لیگ ندارد، برای تثبیت جایگاه خود در میانه جدول، باید با دست پر اصفهان را ترک کند.


برنامه کامل دیدارهای هفته بیست و ششم رقابت‌های فوتبال لیگ برتر باشگاه‌های کشور به شرح زیر است:


جمعه - ۲۷/۱۱ / ۹۱
* فجرسپاسی شیراز استقلال تهران، ساعت ۱۵، ورزشگاه حافظیه شیراز
* ملوان بندرانزلی فولاد خوزستان، ساعت ۱۶، ورزشگاه تختی انزلی
* صنعت نفت آبادان آلومینیوم هرمزگان، ساعت ۱۶، ورزشگاه تختی آبادان
* پیکان تهران سایپا البرز، ساعت ۱۶، ورزشگاه تختی تهران
* ذوب‌آهن اصفهان مس کرمان، ساعت ۱۶، ورزشگاه فولادشهر اصفهان

یکشنبه - ۲۹/۱۱ / ۹۱
* گهر دورود تراکتورسازی تبریز، ساعت ۱۵، ورزشگاه تختی دورود
* راه‌آهن تهران داماش گیلان، ساعت ۱۶، ورزشگاه اکباتان تهران
* پرسپولیس سپاهان اصفهان، ساعت ۱۷:۱۵، ورزشگاه آزادی تهران

سه‌شنبه - ۰۱/۱۲ / ۹۱
* صبای قم - نفت تهران، ساعت ۱۵:۳۰، ورزشگاه یادگار امام(ره) قم


نام تیم بازی برد مساوی باخت زده خورده تفاضل گل امتیاز
۱ استقلال ۲۵ ۱۴ ۷ ۴ ۲۷ ۱۲ ۱۵ + ۴۹
۲ سپاهان اصفهان ۲۵ ۱۴ ۵ ۶ ۴۱ ۲۳ ۱۸ + ۴۷
۳ تراکتورسازی ۲۵ ۱۲ ۱۰ ۳ ۳۹ ۲۱ ۱۸ + ۴۶
۴ فولادخوزستان ۲۵ ۱۲ ۹ ۴ ۳۹ ۲۵ ۱۴ + ۴۵
۵ نفت تهران ۲۵ ۱۰ ۱۰ ۵ ۳۲ ۲۱ ۱۱ + ۴۰
۶ صبای قم ۲۵ ۸ ۱۱ ۶ ۲۷ ۲۱ ۶ + ۳۵
۷ ملوان بندرانزلی ۲۵ ۹ ۸ ۸ ۲۶ ۲۶ - ۳۵
۸ مس کرمان ۲۵ ۸ ۱۰ ۷ ۱۶ ۱۶ - ۳۴
۹ فجرسپاسی شیراز ۲۵ ۸ ۹ ۸ ۲۸ ۲۰ ۸ + ۳۳
۱۰ راه‌آهن ۲۵ ۹ ۶ ۱۰ ۲۲ ۲۴ ۲ - ۳۳
۱۱ پرسپولیس ۲۴ ۷ ۱۱ ۶ ۲۶ ۲۰ ۶ + ۳۲
۱۲ سایپا البرز ۲۵ ۷ ۱۰ ۸ ۲۲ ۲۳ ۱ - ۳۱
۱۳ داماش گیلان ۲۵ ۷ ۹ ۹ ۲۵ ۳۲ ۷ - ۳۰
۱۴ آلومینیوم هرمزگان ۲۵ ۵ ۱۰ ۱۰ ۱۶ ۲۴ ۸ - ۲۵
۱۵ پیکان تهران ۲۵ ۶ ۵ ۱۴ ۱۹ ۴۹ ۳۰ - ۲۳
۱۶ ذوب‌آهن اصفهان ۲۵ ۵ ۷ ۱۳ ۲۳ ۳۵ ۱۲ - ۲۲
۱۷ گهر دورود ۲۴ ۳ ۹ ۱۲ ۱۷ ۳۳ ۱۶ - ۱۸
۱۸ نفت آبادان ۲۵ ۱ ۱۲ ۱۲ ۲۳ ۴۳ ۲۰ - ۱۵