افکار

- با توجه به اینکه مسی یک افتخار جدید کسب کرده و تعداد گل های زده اش برای بارسلونا را از مرز ۳۰۰ گل گذارنده است، در گزارش زیر نگاهی به برترین گلزنان تاریخ فوتبال جهان که با یک باشگاه بیش از ۳۰۰ گل به ثمر رسانده اند می اندازیم:

پله – سانتوس:
هر لیست برترین مهاجمان فوتبال جهان بدون حضور اسطوره فوتبال برزیل که در دوران بازی خود بیش از ۱۰۰۰ گل به ثمر رسانده ناقص است. اگر بازی های دوستانه را هم در نظر بگیریم پله در تنها ۱۱۱۵ بازی ۱۰۸۸ گل به ثمر رسانده است و خود را به عنوان برترین گلزن تاریخ فوتبال جهان معرفی کرده است. او با باشگاه سانتوس دو عنوان قهرمانی در کوپالیبرتادورس و با تیم ملی برزیل ۳ جام جهانی را فتح کرده و در این تورنمنت ها در ۹۲ بازی ۷۷ گل به ثمر رسانده است. پله در سال ۱۹۷۷ بعد از دو سال موفق در باشگاه نیویورک کازماس از دنیای فوتبال خداحافظی کرد و در سال ۱۹۹۹ به عنوان بازیکن قرن فیفا انتخاب شد.

ایان راش – لیورپول:
ستاره ولزی در دو مقطع در مجموع نزدیک به ۳۵۰ گل برای تیم فوتبال لیورپول به ثمر رساند. او مدت کوتاهی به یوونتوس پیوست اما دوباره به آنفیلد بازگشت. در ۱۶ سال حضور در لیورپول راش موفق شد ۱۷عنوان قهرمانی معتبر از جمله ۵ قهرمانی در لیگ و یک قهرمانی در اروپا را کسب کند. متاسفانه این مهاجم استثنایی با وجود حضور بلند مدت در تیم ملی ولز هرگز نتوانست در یک تورنمنت معتبر بین المللی به میدان برود. او همچنان برترین گلزن تاریخ باشگاه لیورپول است و بیشتر از هر بازیکن دیگری در قرن بستم در رقابتهای جام حذفی انگلیس(FA Cup) گلزنی کرده است.

اوه زیلر – هامبورگ:
زیلر تمام دوران فوتبال خود را در باشگاه هامبورگ پشت سر گذاشت و در ۵۱۹ بازی برای این تیم موفق شد ۴۴۴ گل به ثمر برساند. البته او در سال ۱۹۷۸ برای باشگاه کورک سلتیک دو بار گلزنی کرد و این در حالی بود که ۶ سال قبل از آن به صورت رسمی از دنیای فوتبال خداحافظی کرده بود. این ستاره آلمانی هرگز نتوانست جام جهانی را با ژرمن ها فتح کند. در فینال جام جهانی ۱۹۶۶ مغلوب انگلیس شدند. اما زیلر در ۱۶ سال حضور در تیم ملی آلمان در ۷۲ بازی موفق شد ۴۳ گل به ثمر برساند.

استیو بول – ولورهمپتون:
بول اسطوره باشگاه ولوز است و در دسته های پایین لیگ انگلیس موفق شده ۳۰۶ گل برای این تیم به ثمر برساند که در این بین ۱۸ هت تریک هم به نا خود ثبت کرده است. بول که وفاداری فوق العاده ای به تیمش داشت در ۱۳ سال حضور در ولوز مجموعا ۵۶۱ بازی انجام داد. او که در سال های ۱۹۹۵ و ۱۹۹۷ با ولوز تا آستانه صعود به لیگ برتر پیش رفت در نهایت در دیدارهای پلی آف مغلوب شد تا تنها یک بازی در لیگ برتر در کارنامه اش داشته باشد. او بین سال های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۰ ۱۳ بازی برای تیم ملی انگلیس انجام داد که ۴ گل هم در این بازی ها به ثمر رساند.

گرد مولر – بایرن مونیخ:
مولر تا سال گذشته رکورد بیشترین تعداد گل زده در یک سال تقویمی را با ۸۵ گل در سال ۱۹۶۲ در اختیار داشت اما لیونل مسی رکورد او را شکست. او با پیراهن بایرن مونیخ در تنها ۶۰۰ بازی ۵۶۶ گل به ثمر رساند و با این تیم ۳ بار پیاپی به عنوان قهرمانی اروپا دست یافت. او همچنین برترین گلزن تاریخ تیم ملی آلمان محسوب می شود و در تنها ۶۲ بازی ملی ۶۸ گل به ثمر رسانده است. او در سال ۱۹۷۰ برترین بازیکن سال اروپا شد و ۴ سال بعد جام جهانی را هم بالای سر برد.

رائول – رئال مادرید:
مهاجم اسپانیایی که هم اکنون در قطر سال های پایانی فوتبال خود را پشت سر می گذارد ۱۶ سال در رئال مادرید حضور داشت و به یکی از اسطوره های این باشگاه پرافتخار تبدیل شده است. او در ۷۴۱ بازی برای رئال ۳۲۳ گل به ثمر رساند تا رکورد آلفردو دی استفانو را که سال ها پابرجا بود بشکند. رائول در دوران حضورش در رئال ۶ عنوان قهرمانی در لالیگا و ۳ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را تجربه کرد. رائول بیش از ۱۰۲ بازی ملی در کارنامه خود دارد و ۴۴ گل ملی نیز به ثمر رساند اما هیچوقت نتوانست عنوانی در یک تورنمنت بین المللی با اسپانیا کسب کند.

اوزبیو – بنفیکا:
اوزبیو متولد موزامبیک تقریبا بیشتر دوران فوتبال خود را در دوران اوج بنفیکا، پر افتخارترین باشگا پرتغال گذراند. او در ۱۵ سال حضور خود در این باشگاه ۶۳۸ گل به ثمر رساند که به طور میانگین بیش از یک گل در هر بازی به ثمر رسانده است. او در این مدت ۱۱ عنوان قهرمانی در پرتغال و یک عنوان قهرمانی در اروپا را کسب کرده است. در آن زمان موزامبیک مستعمره پرتغال بود و اوزبیو توانست برای تیم ملی پرتغال بازی کند و در ۶۴ بازی برای تیم ملی این کشور ۴۱ گل به ثمر رساند. او افتخارات شخصی زیادی از جمله عنوان بهترین بازیکن سال اروپا و برترین شخصیت ورزشی سال BBC را در سال ۱۹۶۶ از آن خود کرده است.


فرانس پوشکاش – بوداپست هونود:
پوشکاش مجارستانی که یکی از بزرگترین بازیکنان تاریخ محسوب می شود قبل از پیوستن به رئال مادرید برای باشگاه بوداپست هونود در کشورش بازی می کرد. او در ۱۲ سال حضورش در این تیم تنها در ۳۵۸ بازی موفق شد ۳۷۴ گل به ثمر برساند. بعد از انقلاب مجارستان رئال پوشکاش را به خدمت گرفت تا به کمک او ۳ عنوان قهرمانی در اروپا را کسب کند. پوشکاش در ۸۵ بازی برای تیم ملی مجارستان ۸۴ گل به ثمر رسانده است. یکی از گل های او گل نخست دیدار فینال جام جهانی ۱۹۵۴ بود که در پایان مجارستان در آن بازی با نتیجه ۳ بر ۲ مغلوب آلمان غربی شد.

آلفردو دی استفانو – رئال مادرید:
دی استفانو در شرایطی جنجالی وارد مادرید شد و این در حالی بود که بارسلونا رقیب دیرینه رئال معتقد بود او را به خدمت گرفته و با او قرارداد امضا کرده است. دی استفانو به اسطوره باشگاه رئال تبدیل شد و آنها را به ۵ عنوان قهرمانی در اروپا ۸ قهرمانی در لیگ اسپانیا رساند. او با رکورد ۳۰۷ گل در ۳۹۷ بازی چندین دهه به عنوان برترین گلزن تاریخ رئال مطرح بود تا اینکه رائول رکورد او را شکست. او به صورت عجیبی برای سه تیم ملی آرژانتین، کلمبیا و اسپانیا بازی کرد و در مجموع ۴۱ بازی موفق شد ۲۹ گل به ثمر برساند.

هاکان شوکور – گالاتاسرای:
این مهاجم ترکیه ای به رکورد ۳۰۰ گل برای یک باشگاه بسیار نزدیک شد و حیف بود که نام او را در این لیست ذکر نکنیم. شوکر در سه مقطع متفاوت برای گالاتاسرای بازی کرد و ۸ عنوان قهرمانی در لیگ ترکیه و یک قهرمانی در جام یوفا را با گالا کسب کرد. او در مجموع موفق شد ۲۹۷ گل به ثمر برساند و تنها ۳ گل تا رکورد ۳۰۰ گل برای باشگاه فاصله داشت. او در دسامبر ۲۰۰۲ به بلکبرن پیوست و در ۹ بازی برای این تیم ۲ گل به ثمر رساند که هر دو گل را هم وارد دروازه فولهام کرد. او ۱۱۵ بار با پیراهن تیم ملی ترکیه به میدان رفت و موفق شد ۵۱ گل به ثمر برساند.