افکار -

علی کفاشیان در خصوص مسائل اخیر فوتبال ایران گفتگوی تفصیلی انجام داد که مشروح آن را در زیر از نظر می‌گذرانید:

اجازه نمی‌دهیم ترکی تصمیم خود را عملی کند
رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص مشکلات اخیری که برای داوران پیش آمده و کناره گیری محسن ترکی از قضاوت در میادین داخلی و خارجی اظهار داشت: ترکی طی نامه ای رسمی به فدراسیون فوتبال از دنیای داوری کناره گیری کرده اما وی از مفاخر داوری فوتبال ایران است و به هیچ عنوان اجازه نمی دهیم که وی تصمیم خود را عملی کند.

ترکی می‌توانست از اختیاراتش استفاده کند
وی در خصوص ناراحتی محسن ترکی از اتفاقاتی که در دیدار تیم های استقلال و راه آهن افتاد گفت: ترکی دارای یکسری اختیارات است که می تواند طبق قانون از آنها استفاده کند که در جریان آن بازی این کار را انجام نداد و بعد هم دلخور شد. همه مربیان و بازیکنان وظیفه دارند که چه در جریان بازی و چه بعد از اتمام آن حرمت داوران را حفظ کنند.

در برخورد با توهین کنندگان به داوران تبعیض قائل نمی‌شویم
کفاشیان خاطر نشان کرد: ما در فدراسیون فوتبال برای حمایت از داوران در مقابل حرمت شکنی ها و بی احترامی ها نشستی را داشتیم که خروجی آن مصوبات خوبی را در راستای حمایت از داوران داشت. قطعا این مصوبات را از این پس محکم اجرا خواهیم کرد و در این خصوص تبعیضی قائل نمی شویم چون به هفته های پایانی رقابت های لیگ برتر و لیگ آزادگان نزدیک می شویم.

وزارت ورزش ۳۰ درصد کمک کرده
وی در پاسخ به این پرسش که آیا وزارت ورزش و جوانان در سال ۹۱ از فدراسیون فوتبال حمایت خوبی را انجام داده است، تصریح کرد: تا به امروز وزارت ورزش و جوانان ۲۵ تا ۳۰ درصد از بودجه ای را که مصوب کرده ایم در اختیار فدراسیون فوتبال قرار داده است ضمن اینکه ما بخش مهمی از این بودجه را به پرداخت قرارداد کی روش اختصاص دادیم.

قرار نبود قرار داد کی‌روش از بودجه فدراسیون پرداخت شود
رئیس فدراسیون فوتبال خاطر نشان کرد: در زمان ریاست سعیدلو، سازمان تربیت بدنی وقت متعهد شده بود که خودش قرارداد کادر فنی تیم ملی را بپردازد نه اینکه قرار داد کادر فنی تیم ملی از محل بودجه فدراسیون فوتبال پرداخت شود، ما این موضوع را از همان ابتدا با وزارت ورزش شرط کرده بودیم و اگر غیر از این بود از بودجه فدراسیون فوتبال نمی زدیم.

اگر سازمان تربیت بدنی متعهد نمی‌شد در استخدام سرمربی تیم ملی تصمیم دیگری می گرفتیم
کفاشیان خاطر نشان کرد: اگر سازمان تربیت بدنی در این خصوص متعهد نمی شد در استخدام سرمربی تیم ملی تصمیم دیگری می گرفتیم. در حال حاضر دو، سه پروژه مهم را مد نظر داشتیم که به دلیل کمبود بودجه اجرای آنها منتفی شده که در نهایت این موضوع به ضرر فوتبال ایران است. باید این بودجه در اختیار فوتبال گذاشته شود و در این بین فرد یا افراد مهم نباشند. در حال حاضر چند تیم ما به جام جهانی رفته اند اگر حمایت خوبی از این تیم ها صورت نگیرد در آینده ای نزدیک آسیب خواهند دید و تبعات آن گریبانگیر فوتبال ایران خواهد شد.

نتوانیم قطر و لبنان را شکست دهیم، همان بهتر به جام جهانی نرویم
رئیس فدراسیون فوتبال در خصوص بحثتبانی که بین برخی بازیکنان تیم ملی فوتبال لبنان با قطری ها صورت گرفته و فدراسیون فوتبال لبنان نیز به آن اذعان داشته خاطر نشان کرد: اگر تبانی باشد قطعا باید مورد پیگیری و رسیدگی قرار می گیرد اما تیم ملی فوتبال ایران باید حرف خود را درون زمین مقابل حریفان بزند. تیم ما باید در سه بازی باقی مانده قطر و لبنان را شکست دهد چون اگر نتوانیم قطر و لبنان را شکست دهیم، همان بهتر که به جام جهانی نرویم.

آخرین وضعیت مهدی رحمتی و هادی عقیلی
وی در خصوص آخرین وضعیت مهدی رحمتی و هادی عقیلی به خبرنگار مهر گفت: ما از کادر فنی خواستیم که بازی های رحمتی را همچنان در نظر داشته باشد و اگر امکان داشت در خصوص وی تجدید نظر کند اما بازهم تاکید می کنم حرف اول و آخر را در این خصوص کی روش خواهد زد. بازیکنان ما باید خودشان را مانند یک سرباز بدانند. هرزمان تیم ملی به آنها نیاز داشت با همه وجود حضور پیدا کنند و هر زمان که فرا خوانده نشدند بدون ایجاد حاشیه کنار مانده و در انتظار دعوت مجدد به اردوی تیم ملی باشند.

امکان دعوت رحمتی به تیم ملی
رئیس فدراسیون فوتبال عنوان کرد: خود رحمتی قبول کرد در خصوص اظهار نظری که برای کناره گیری از حضور در تیم ملی انجام داده مرتکب اشتباه شده و در صورت دعوت مثل یک سرباز در اختیار تیم ملی خواهد بود. هنوز حدود ۴ ماه تا پایان رقابت های مقدماتی جام جهانی باقی مانده و امکان وقوع هر اتفاقی حتی دعوت مجدد وی وجود دارد البته کادرفنی تیم ملی باید در این خصوص حرف اول و اخر را بزند.

تنبیهاتی برای عقیلی درنظر می گیریم که از فوتبال ایران منتفع نشود
کفاشیان تاکید کرد: ما حرکتی را که هادی عقیلی انجام داد و شب پیش از بازی با لبنان اردوی تیم ملی را ترک کرد به هیچ عنوان تایید نمی کنیم و قطعا تنبیهاتی را برای وی در نظر خواهیم گرفت. تنبیهاتی که نتواند از فوتبال ایران منتفع شود. بالاخره باید یک بازیکن حرفه ای مانند عقیلی وظیفه خود را به خوبی بداند.

هنوز برای کاندیداتوری ریاست AFC تصمیم نگرفته ام
وی در خصوص کاندیداتوری خود برای ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا خاطر نشان کرد: در حال حاضر رایزنی هایی را در این خصوص انجام داده ایم و سه رقیب از بحرین، امارات و چین در این خصوص وجود دارد. طی چند روز آینده تکلیف کاندیداتوری من برای ریاست کنفدراسیون فوتبال آسیا مشخص می شود چون برخی از مسائل وجود دارد که ابتدا باید آنها حل شوند و بعد در خصوص سمت جدیدم تصمیم گیری خواهم کرد در واقع در این خصوص هنوز تصمیم نگرفته ام. ممکن است هیات رئیسه فعلی کنفدراسیون فوتبال آسیا در خصوص یک فرد به جمع بندی برسند که حداکثر تا دو سال به عنوان رئیس فعالیت کند و پس از اتمام این دوره انتخابات برگزار شود.

شانس ۲۰ در صدی برای کرسی ریاست و ۸۰ درصدی برای کرسی بانوان AFC
رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این پرسش که فوتبال ایران چقدر برای احراز کرسی های مختلف در کنفدراسیون فوتبال آسیا شانس دارد، عنوان کرد: به نظر من شانس ما برای بدست آوردن کرسی ریاست ۲۰ درصد است اما در بدست آوردن کرسی نائب رئیسی بانوان AFC شانس بیشتری داشته و شاید بتوان گفت ۸۰ درصد شانس داریم. در حال حاضر چیزی که بیش از ریاست من اهمیت دارد کسب کرسی در هیات اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا است.

مستحق بودیم دوبار بهترین فدراسیون فوتبال آسیا شویم
کفاشیان در پاسخ به این پرسش که آیا فدراسیون فوتبال ایران مستحق بود که دوبار به عنوان برترین فدراسیون فوتبال آسیا انتخاب شود، تصریح کرد: به نظر من فدراسیون فوتبال ایران در هر دو باری که به عنوان بهترین فدراسیون فوتبال سال آسیا انتخاب شد مسنحق کسب این مقام بود. در بین فدراسیون های کشورهایی آسیایی ما در خیلی از شاخصه ها از آنها جلوتر هستیم و سرعت رشد ما از آنها بالاتر است.

رئیس فدراسیون فوتبال ایران اظهار داشت: ما نیز اگر سرمایه گذاری های ژاپنی ها و کره ای ها را داشتیم، دارای زیر ساخت های قوی می شدیم. این شاخص ها بیشتر در زمینه سرعت حرکت به سمت حرفه ای شدن فوتبال است. به عنوان مثال کشوری مانند ازبکستان دارای ۵ ورزشگاه است اما ما در استان های مختلف ۷۰ ورزشگاه داریم که ۹۰ درصد کارهای اکثر این ورزشگاه ها آنها انجام شده و ۱۰ درصد آنها برای تکمیل نهایی باقی مانده که متاسفانه این موضوع به ضعف نظارتی ما بر می گردد.

نباید پتانسیل فوتبال ایران را دست کم بگیریم
وی تاکید کرد: ما در زمینه فوتبال ساحلی و فوتسال، فوتبال بانوان و تیم نوجوانان طی سال های اخیر رشد خوبی داشته ایم، در بحثهای اجرای طرح آسیا ویژن فوتبال ایران جایگاه نخست را به خود اختصاص داده است. سهمیه ما در لیگ قهرمانان آسیا ۳ + ۱ تیم شد. ما نباید پتانسیل فوتبال ایران را با توجه به سرمایه گذاری هایی که انجام می دهیم دست کم بگیریم.

حمایت وزارت ورزش از فدراسیون فوتبال کافی نیست
کفاشیان در پاسخ به این پرسش که با توجه به تمدید نشدن ماموریت شما در فدراسیون فوتبال توسط وزارت ورزش و جوانان آیا استعفا خواهید داد، گفت: در حال حاضر در مقطع زمانی قرار داریم که انتظارات مردم از فوتبال ایران بالاست بنابراین فدراسیون فوتبال نیاز به حمایت دولت دارد. در حال حاضر وزارت ورزش و جوانان از ما حمایت می کند اما این حمایت‌ها کافی نیست. با توجه به تغییراتی که در نرخ ارز داشتیم هزینه های ما ۷۰ درصد زیاد شده است بنابراین اگر در خصوص افزایش این هزینه ها حمایتی صورت نگیرد فوتبال ما افت پیدا خواهد کرد.

وظیفه دارم همه چیز را صادقانه به اعضای مجمع بگویم
وی افزود: من وظیفه دارم که این مسائل را صادقانه به اعضای مجمع فدراسیون فوتبال بگویم و به آنها بگویم که توان من همین است. اگر واقعا راهکاری هست که افراد دیگری بیایند که متعاقب آن امکانات بیشتری به فدراسیون فوتبال تعلق گیرد باید آنها بیایند و من بروم.

برخی ها بدشان نمی آید سناریوی استعفای من تدوین شود
رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این پرسش که آیا در این خصوص سناریویی برای استعفای شما وجود دارد، گفت: نمی شود که در این خصوص سناریویی از قبل تدوین شده است اما در برخی مواقع شاهد بودم که برخی ها بدشان نمی آید چنین سناریویی تدوین و اجرایی شود، از جمله برخی از رسانه ها در این خصوص نقش پررنگی را ایفا کردند. در حال حاضر یک ماه است که با رسانه ها آتش بس هستیم اما پس از باخت به ازبکستان اکثر همین رسانه ها گفتند کفاشیان باید استعفا دهد و برود میزان این فشارها به حدی بود که خودم باورم شده بود اگر بروم و فرد دیگری بیاید در کوتام مدت شرایط فوتبال ما بهتر می شود.

باید کشتی طوفان زده را به ساحل برسانم تا تحویل نفر بعدی دهم
وی افزود: من وظیفه خود می دانم که کارهای نیمه تمامم را در فدراسیون فوتبال تمام کرده و به عنوان ناخدا این کشتی طوفان زده را به ساحل رسانده و تحویل نفر بعدی بدهم و در آن زمان این اعضای مجمع هستند که باید در خصوص ماندن یا رفتن من تصمیم بگیرند.

برای ما محرز نشده قطری ها برای محرومیت کی روش اعمال نفوذ کرده باشند
کفاشیان در خصوص محرومیت دو جلسه ای کی روش توسط کمیته انضباطی FIFA و احتمال اعمال نفوذ قطری ها در خصوص این پرونده تصریح کرد: در حال حاضر مکی روش یک جلسه محرومیت خود را پشت سر گذاشته است. این هفته ما از بلاتر وقت ملاقات گرفته ایم و در خصوص این موضوع و دو سه مورد دیگر با وی نشستی خواهیم داشت. ما هنوز به این جمع بندی نرسیده ایم قطری ها در خصوص پرونده محرومیت کی روش اعمال نفوذ کرده اند.

به حضور در جام جهانی خوش بین هستم
رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این پرسش خبرنگار مهر که واقع بینانه چقدر به صعود تیم ایران به رقابت های جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل امیدوار هستید، گفت: ما باید به جام جهانی برویم چون در غیر این صورت فوتبال ما ضربه بدی خواهد خورد. من به حضور تیم ملی در جام جهانی برزیل خوشبین هستم.

دو طرح که برای انتخاب سرمربی تیم جوانان بررسی شد
وی در خصوص تعیین تکلیف کادر فنی تیم ملی جوانان گفت: در آخرین جلسه ای که ما در این خصوص داشتیم دو طرح را مورد بررسی قرار دادیم. یک طرح ما این بود که علی دوستی مهر علاوه بر هدایت تیم نوجوانان سرمربیگری تیم ملی جوانان را نیز بر عهده بگیرد و در طرح دیگر سه گزینه را مد نظر داریم که هنوز در خصوص انتخاب گزینه نهایی به جمع بندی نرسیده ایم. در هر صورت حداکثر تا یک ماه دیگر تکلیف سرمربی تیم جوانان را مشخص خواهیم کرد.

بررسی توانمندی های خسوس برای ماندن
کفاشیان در پاسخ به این پرسش که آیا خسوس کاندلاس سرمربی تیم ملی فوتسال باقی خواهد ماند، بیان کرد: ما در خصوص خسوس دو بحثرا پیش رو داریم یکی بحثحقوقی و مالی این مربی اسپانیایی است و دیگری بحثتوانمندی های وی. ما هفته گذشته جلسه خوبی را با اعضای کمیته فوتسال داشتیم و قرار شده توانمندی های وی مورد بررسی قرار گیرد تا در خصوص ادامه همکاری با او تصمیم نهایی را بگیریم.

اگر کنار بروم برای این است که فوتبال ایران ضربه نخورد
وی درخاتمه تاکید کرد: اگر فوتبال کشور می خواهد رشد کند نباید مسئولان به این موضوع نگاه کنند که کفاشیان رئیس فدراسیون است یا فرد دیگری. اگر خودم درخواست کرده ام که مجمع فدراسیون فوتبال برگزار شده، انتخابات برگزار شود و من کنار بروم تا فرد دیگری بیاید و به فوتبال کمک کند برای این است که فوتبال ما صدمه نخورد.

شاید برخی ارگان ها و نهاد ها از حضور من راضی نیستند
وی افزود: شاید برخی ارگان ها و نهاد ها از حضور من به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال رضایت نداشته و این موضوع باعث شود که برخی امکانات از فوتبال دریغ شود. می خواهم فضایی را فراهم کنم افرادی که مد نظر آنها هستند بیایند تا به فوتبال ایران کمک شود.