افکار -

رقابتهای جام جهانی کشتی آزاد ۲۰۱۳ تهران طی روزهای سوم و چهارم اسفندماه در حالی در سالن ۱۲ هزار نفری آزادی برگزار شد که تمامی اهالی کشتی و ورزش دوستان ایران با توجه به قهرمانی سال گذشته ملی‌پوشان در باکو، همچنان برای تکرار قهرمانی گوش شکسته‌های ایرانی لحظه شماری می‌کردند. خوشبختانه این دوره از رقابتها نیز با درخشش و قهرمانی شاگردان خادم به پایان رسید تا جام قهرمانی این پیکارها برای یکسال دیگر در ایران بماند.

جالب آنکه تیم ایران در گروه دو این دوره از رقابتها به مصاف تیم‌های ژاپن، بلغارستان، گرجستان، آمریکا و روسیه رفت و در نهایت توانست با اقتدار در تمامی این مسابقات با نتایج ۷ بر صفر و ۶ بر یک از سد حریفان نام آشنای خود بگذرد. در همین راستا نگاهی می‌اندازیم به کارنامه آزادکاران کشورمان در رقابتهای جام جهانی ۲۰۱۳ تهران که هر کدام با حضور موثر خود سهم بسزایی در این پیروزی بزرگ و غرور آفرین داشتند.

هیچکس جلودار رحیمی نبود!
به جرات می‌توان حسن رحیمی را یکی از ستاره‌های بی‌بدیل این دور از رقابتها خواند. او که به عنوان ملی پوش وزن ۵۵ کیلوگرم بار سنگین روحی و روانی زیادی را بر دوش می‌کشید، با کسب چهار پیروزی در این مسابقات، توانست در همان ابتدای کار، ‌ روحیه و انگیزه مضاعفی به دیگر ملی پوشان ایران ببخشد.

رحیمی دور اول موفق شد " فومیتاکا موری شیتا " از ژاپن را از پیش رو بردارد و سپس از سد " گیوی داویدوی " از گرجستان بگذرد. دارنده مدال برنز رقابتهای جهانی ۲۰۱۱ استانبول پس از کسب این دو پیروزی روحیه بخش خود را مقابل " زاچارو لوک ساندرز " آزادکار نه چندان مطرح آمریکایی دید و در دو تایم طوفانی، این حریف دست و پا بسته را مقهور تکنیک و توان فنی ناب خود کند. رحیمی در آخرین دیدار خود در جام جهانی تهران نیز خوش درخشید و چراغ اول پیروزی تیم ایران در برابر روسیه مدعی را روشن کرد. آزادکار المپیکی ایران در دیدار فینال پنجه در پنجه " نریمان اسرافیلوف " مرد عنوان دار روس‌ها انداخت و در دو تایم متوالی این روس مدعی و تکنیکی را از پیش روی برداشت.

رحیمی با درخشش در این دوره از رقابتها ثابت کرد که ناکامی در المپیک ۲۰۱۲ لندن تنها یک بدشانسی و حادثه بوده و او می‌تواند باز هم به عنوان بهترین و آماده‌ترین سبک وزن ایران به میدان برود. البته در این وزن شاهد حضور جوان آینده‌اری همچون روزبه فرازمند هم بودیم که البته در دیدار با فرایم مهمت از بلغارستان مغلوب حریف باتجربه خود شد.

ستاره‌‎ای از جویبار
مطمئنا تا مدتها خیال رسول خادم و اعضای کادر فنی از وزن ۶۰ کیلوگرم راحت است، ‌چرا که آنان جوان تکنیکی و بااخلاقی همچون مسعود اسماعیل‌پور را در این وزن دارند که می‌تواند در هر میدانی خوش بدرخشد. وی که در بازی‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن در جدالی جانانه و پایاپای با کودوخوف روس، ناباورانه حذف شد این بار در جام جهانی تهران چهار پیروزی متوالی و ارزشمند را برای کشورمان بدست آورد.

اسماعیل‌پور در نخستین دیدار به مصاف " شوگو مایدا " از ژاپن رفت و به راحتی او را شکست داد و در دور دوم " استفان ایوانف " را در دو تایم متوالی با اختلاف بالا برد. وی در دور سوم جای خود را به حسن مرادقلی دیگر ملی پوش این وزن داد تا این جوان باانگیزه بتواند " مالخاز کوردیانی " از گرجستان را شکست دهد.

بدین ترتیب اسماعیل‌پور که یک دور استراحت کرده بود به مصاف " اسکات کولمان " آمریکایی رفت و در یک کشتی سه تایمه و پر افت و خیز توانست یک پیروزی ارزشمند و دیدنی را برای کادر فنی و تماشاگران رقم بزند. جالب آنکه او پیروزی‌های خود را در لحظات پایانی هر تایم بدست آورد و نشان داد به عنوان یک آزادکار جنگنده تا آخرین لحظه برای پیروزی تلاش می‌کند. این ستاره جویباری در کشتی فینال هم عالی ظاهر شد و در یک دیدار حساس و نزدیک توانست " الکساندر بوگوموف " از روسیه را مغلوب توان روحی و فنی خود کند.

اتحاد انگیزه و تجربه
در وزن ۶۶ کیلوگرم، محمد یوسفی و مهدی تقوی در ترکیب تیم ملی کشتی آزاد ایران قرار داشتند که اولی جوان بود و باانگیزه و دومی باتجربه و عنوان‌دار. بدین ترتیب رسول خادم در نخستین دیدار برابر ژاپن محمد یوسفی را به میدان فرستاد که انصافا او هم با کسب برتری مقابل " توموتسوگو ایشیدا " چشم بادامی، از این آزمون روسفید خارج شد.

این آغازی بود برای کسب پیروزی در این وزن که مسئولیت تکرار آن در دیدارهای بعدی بر دوش مهدی تقوی گذاشته شد. تقوی که بعد از ناکامی در المپیک لندن با حضور در رقابتهای لیگ و اردوهای آماده سازی تا حدی به شرایط آرمانی رسیده بود در نخستین دیدار و دومین مسابقه ایران به مصاف " نیکلای کورتیف " رفت و پس از پیروزی بر این حریف نه چندان تکنیکی، " مالخاز زارکو " از گرجستان را هم از پیش رو برداشت.

دارنده دو مدال طلای رقابتهای جهانی در مصاف با ملی پوش تیم آمریکا به مصاف " هارولد برنت متکالف " رفت و در یک دیدار کم افت و خیز و نسبتا ساده سومین پیروزی‌اش را ثبت کرد. متاسفانه نوار پیروزی‌های مهدی تقوی در فینال و مصاف با " گوگایف " روسی قطع شد و آزادکار کشورمان در دیداری نه چندان دلچسب و ضعیف، نتیجه را به حریف واگذار کرد.

جدال سنتی ایران و آمریکا برگزار نشد
بعد از قرعه کشی پیکارها و همگروهی تیم ایران و آمریکا در رقابتهای جام جهانی ۲۰۱۳ تهران، همه جا صحبت از رویارویی سنتی و جذاب وزن ۷۴ کیلوگرم بین صادق گودرزی و جوردن باروفس امریکایی بود که البته این دیدار اصلا برگزار نشد! نماینده المپیکی ایران در شرایطی پای به این میدان گذاشت که به وضوح مشخص بود با آن صادق ششدانگ و قبراق همیشگی فاصله دارد.

به هر حال او به ترتیب از سد نفراتی همچون " سوهسوکی تاکاتانی " از ژاپن، " میروسلاو استفانف " از بلغارستان و " جاکوب ماکارشویلی " از گرجستان گذشت تا اینکه تیم ایران به مصاف آمریکا رفت اما در حالیکه همه منتظر حضور گودرزی در برابر باروفس بودند، کادر فنی تیم ملی با تصمیمی منطقی و فکورانه عزت الله اکبری را جایگزین گودرزی کرد تا از یک شکست احتمالی و بعضا یک ضربه روحی به وی جلوگیری کند.

البته اکبری جوان و آینده دار هم انصافا به رغم تحمل این شکست قابل پیش بینی برابر قهرمان جهان و المپیک از آمریکا، مردانه جنگید و نشان داد یک حریف دست و پابسته و از پیش باخته نیست. بطوریکه باروفس در مصاحبه خود صراحتا از دست و پای بلند و همچنین اعتماد بنفس اکبری به عنوان یکی از مخرب‌ترین داشته‌های او یاد کرد که می‌تواند هر حریفی را در وزن ۷۴ کیلو زمین گیر کند.

به هر حال گودرزی بعد از یک استراحت، خود را در فینال و رو در روی " کابر هوژبتی " از روسیه دید که چندی پیش در رقابتهای جام یاریگین هم کشتی های بسیار خوبی گرفته بود. آزادکار همدانی ایران به واقع کشتی فینال را با اما و اگرهای زیادی پشت سر گذاشت و در یک کشتی سه تایمه و نفس گیر موفق شد به سختی از سد این روس تکنیکی بگذرد. البته خود گودرزی هم پس از این مسابقه عنوان کرد تا آمادگی مطلوب فاصله زیادی داشته و عدم حضور در رقابتهای لیگ نیز ضربه زیادی به برنامه‌های آماده‌سازی او زده است.

قهرمانی ایران با امضای احسان
تیم ملی کشتی آزاد ایران با نتیجه سه بر یک از روسیه جلو بود که احسان لشگری توانست با پیروزی در دیدار فینال وزن ۸۴ کیلوگرم، ‌ مهر قهرمانی ایران را با قاطعیت پای برگه جام جهانی بزند! دارنده مدال برنز المپیک ۲۰۱۲ لندن در دیدار فینال برابر " ماگومد ابراگیموف " روس، بار روحی و روانی زیادی را متحمل شد چرا که برد و باخت او در سرنوشت این دیدار تاثیر زیادی داشت.

به هر حال لشگری با توجه به این فشار به میدان رفت و موفق شد در دو تایم با شایستگی و البته کمی هم کمک قانون کلینج از سد این روس تکنیکی بگذرد. لشگری پیش از این هم مقابل " ودال ایگادزه گرجستانی " و " جان اسکرین " آمریکایی هم به میدان رفته و با پیروزی خارج شده بود.

هر چند نباید از کنار نام احسان امینی دیگر ملی پوش وزن ۸۴ کیلوگرم کشورمان نیز به سادگی بگذریم چرا که او در نخستین دور مقابل شینیا " ماتسو موتو " از ژاپن به میدان رفت و ایران را صاحب نخستین پیروزی در این وزن کرد. ضمن اینکه امینی در دیدار با بلغارستان هم در ترکیب بود که به دلیل عدم حضور حریف بلغار، ‌ به عنوان برنده این کشتی معرفی شد.

درخشش گنجی و تاتاری در غیاب یزدانی
دوبنده وزن ۹۶ کیلوگرم تیم ایران در غیاب رضا یزدانی عنوان‌دار، به حامد تاتاری و امیرعباس مرادی گنجی سپرده شد که انصافا این دو آزادکار باتجربه و آماده نیز به خوبی توانستند از فرصت بدست آمده نهایت استفاده را ببرند. گنجی پس از مدتها دوری از میادین به دلیل مصدومیت، دوباره از رقابتهای لیگ امسال دوباره استارت زد و به تیم ملی آمد.

این جوان باتجربه مازنی بازگشتی طوفانی به میادین بین المللی داشت و در دیدار اول مقابل " تاکاشی یاماگوچی " از ژاپن در همان ثانیه‌های ابتدایی حریف را ضربه فنی کرد! گنجی در دومین دیدار نیز " گئورگی سریدکوف " از بلغارستان را شکست داد و با دو پیروزی به کار خود در جام جهانی تهران خاتمه داد، چرا که کادر فنی در دیدارهای بعدی از حامد تاتاری در ترکیب استفاده کردند.

بدین ترتیب تاتاری نیز در مصاف با " بیکا تی چیلیدزه " گرجستانی و " جیمز دانیل برگمن " آمریکایی صاحب دو پیروزی ارزشمند شد و خود را در فینال مقابل " یوری بیلونوفسکی " از روسیه دید. خوشبختانه تاتاری به رغم قطعی شدن قهرمانی ایران در فینال، باز هم با روحیه و انگیزه بالایی در برابر این روس توانمند حاضر شد و در نهایت با کسب پیروزی، ‌ کارنامه قابل قبولی از خود باقی گذاشت.

دوبنده سنگین وزن دست به دست می‌شود!
ملی پوشان وزن ۱۲۰ کیلوگرم تیم کشتی آزاد ایران در کنار پیکار در رقابتهای جام جهانی تهران، ‌ هدف دیگری را نیز داشتند که آن هم ربودن دوبنده تیم ملی از یکدیگر بود. کمیل قاسمی دارنده مدال برنز المپیک لندن از یک سو و محمدرضا آذرشکیب مدعی و باتجربه از سوی دیگر به هر دری زدند تا به عنوان ملی پوش اصلی این وزن انتخاب شوند که خوشبختانه حاصل رقابت سازنده این دو مدعی نیز کسب پنج پیروزی متوالی در جام جهانی تهران بود!

محمدرضا آذرشکیب در نخستین دیدار خود در جام جهانی رو درروی " تومویوکی اوکا " قرار گرفت و در یک کشتی نسبتا راحت پیروز شد. سپس نوبت به کمیل قاسمی رسید که در مصاف با " دراگومیر استویچوف " از بلغارستان به میدان برود که او هم در یک کشتی فنی و زیبا به برتری دست یافت. اما سومین دیدار نصیب آذرشکیب شد تا به تلافی پیروزی کمیل قاسمی، شکست سنگینی را بر " تورنیک خیدشیلی " از گرجستان تحمیل کند.

البته این برد نتوانست کادر فنی را همچنان نسبت به آذرشکیب خوشبین کند و رسول خادم در دو دیدار حساس بعدی در برابر آمریکا و روسیه، کمیل قاسمی المپیکی را به میدان فرستاد. دارنده مدال برنز المپیک لندن هم در مقابل پاسخ اعتماد خادم را به بهترین شکل داد و به ترتیب از سد " تراول دلاگنف " آمریکایی و همچنین " فیلیکس تساریکایف " روسی گذشت.

به هر حال تيم ملي كشتي آزاد ایران با كسب دومين قهرماني پياپي خود در رقابتهاي جام جهاني ۲۰۱۳ تهران كارنامه قابل قبولي از خود بر جاي گذاشت، هر چند كه به گفته اعضاي كادر فني همچنان براي رسيدن به نقطه اوج و اهدف بعدي فاصله زيادي دارد. آنچه در پايان اين رقابتها بيش از هر چيز در متن گفتگوي اهالي كشتي خودنمايي ميكند، كشتيهاي كاملا ايراني و فني ملي پوشان ایران بود كه به واقع در برخي از پيكارها، جشنوارهاي از زيرگيري و اجراي فنون ناب ايراني را به نمايش گذاشتند.